Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwany sezon turystyczny na Ostrowie Lednickim i w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach! Już od 13 kwietnia miłośnicy historii będą mogli przenieść się w czasy średniowiecza lub XIX-wiecznej wsi.
Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to jedno z największych w Polsce wielooddziałowych muzeów plenerowych. Przenosi nas zarówno do czasów średniowiecznych, jak i do XIX-wiecznej wielkopolskiej wsi. Siedziba główna Muzeum (Dziekanowice 32) czynna jest dla zwiedzających od 4 lutego do 12 grudnia. Podobnie jak wczesnopiastowskie grody w Grzybowie i w Gieczu.
Tymczasem już 13 kwietnia rusza sezon na pamiętającym czasy pierwszych Piastów Ostrowie Lednickim (Wyspa, Mały Skansen z przeprawą promową) oraz w przenoszącym nas do XIX-wiecznej wsi Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach. W tych dwóch naszych flagowych oddziałach turystów gościć będziemy do 26 października.
To miejsce opowiadające historię kultury chłopskiej Wielkopolski. Wycieczka do skansenu to niezwykła okazja do spędzenia czasu na łonie natury i przeniesienia się do XIX-wiecznej wsi. Oryginalne budynki przeniesione z różnych miejsc Wielkopolski, odwzorowując przestrzeń wsi, tworzą niepowtarzalny klimat. Znajdują się tu budynki mieszkalne i gospodarcze, kościół, karczma, wiatraki i kuźnia. Ich dopełnieniem są pola uprawne, ogrody warzywne i kwiatowe oraz sady. Na terenie Parku odbywają się coroczne imprezy oddające cykl życia dawnej wsi Marzanna, Żywy Skansen, Pożegnanie lata i wydarzenia obrazujące dawne zajęcia. Dają one sposobność zobaczyć, w jaki sposób świętowali i pracowali mieszkańcy wsi. W skansenie znajduje się punkt gastronomiczny serwujący lokalne specjalności – Karczma Lubczynek.
Na Ostrowie Lednickim mieścił się niegdyś jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów. Na terenie dzisiejszego grodziska znajdują się m.in. pozostałości potężnych wałów obronnych i pałacu książęcego z kaplicą. Odkryto w niej baseny chrzcielne, które wskazują na Ostrów jako prawdopodobne miejscu chrztu Mieszka I. Dopełnieniem ruin na wyspie była do 2017 roku kilkakrotnie nagradzana wystawa „Ostrów Lednicki. Pod niebem średniowiecza”. Na wyspie znajdują się jedne z najważniejszych pozostałości polskiej architektury wczesnośredniowiecznej: relikty kamiennego pałacu wraz z przylegającą kaplicą na planie krzyża greckiego. W miejscu tym najpewniej Bolesław Chrobry podejmował cesarza Ottona III. W ruinach kaplicy dokonano sensacyjnego odkrycia basenów chrzcielnych, które przemawiają za Ostrowem Lednickim jako miejscem chrztu Mieszka I w 966 roku. Na teren Ostrowa Lednickiego dopłyniemy promem.
Godziny otwarcia i cennik biletów TUTAJ
Baza gastronomiczna i noclegowa TUTAJ
Zamawianie usług przewodnickich TUTAJ
Szczegółowe kalendarium organizowanych przez nas wydarzeń dostępne jest TUTAJ
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!