Zespół pałacowo-parkowy w Mielnie w gminie Mieleszyn (powiat gnieźnieński), po sześciu latach, ponownie zmienił właściciela. W ostatnich godzinach doszło do sprzedaży obiektu. Nowym właścicielem jest firma z Nowego Miasta Lubawskiego. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w pałacu ma powstać ośrodek dla dzieci. Tym samym - po 16 latach od zlikwidowania przez Powiat Gnieźnieński Domu Wczasów Dziecięcych - pałac w Mielnie ma kolejnego właściciela.
Neobarokowy pałac w Mielnie został zbudowany w 1904 r. przez architektów Erdmana i Spindera z Berlina dla przedstawiciela znanej niemieckiej rodziny, mającą swoją polską gałąź, Wilhelma Wendorffa. Po jego śmierci w 1907 roku właścicielem stał się Eduard von Wendorff, który zmarł w 1931 roku. Wówczas właścicielem stał się jego brat Jurgen, który zarządzał Mielnem do swojej śmierci w 1943 roku (zginął w bitwie pod Kijowem). Do końca wojny majątek był w rękach rodziny von Wendorffów, a po II wojnie światowej najbardziej znanym gospodarzem pałacu był Dom Wczasów Dziecięcych.
Zespół pałacowo-parkowy w Mielnie w gminie Mieleszyn to: budynek pałacu, dwukondygnacyjny, podpiwniczony o pow. użytkowej 1.639,51 mkw (rok budowy 1904), budynek oficyny I, dwukondygnacyjny (rok budowy ok. 1904); budynek oficyny II, dwukondygnacyjny (rok budowy ok. 1910) oraz budynki garażowe, gospodarczo-magazynowe i kotłownia (wybudowane w latach siedemdziesiątych i później).
W 1974 roku założenie urbanistyczne zostało wpisane do rejestru zabytków.
Przypomnijmy, że historia sprzedaży pałacu w Mielnie zaczęła się w 2008 roku. 31 sierpnia 2008 roku przestał oficjalnie istnieć Dom Wczasów Dziecięcych w Mielnie, którego właścicielem było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Od tego czasu zaczęła się degradacja pałacu. Nie mogło być inaczej, skoro kolejne próby sprzedania obiektu kończyły się fiaskiem. Pierwotna cena wywoławcza kompleksu wynosiła 4.659.281 zł, a ostateczna za którą pałac sprzedano w październiku 2018 roku wyniosła niecałe 900 tys. złotych.
Wówczas nowym właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Mielnie została firma z siedzibą w Policach.
Nowy właściciel zatrzymał degradację pałacu. Przez kolejne 6 lat, firma ta dokonała kilku inwestycji w zespół pałacowo-parkowy, m.in. wyremontowała oficynę z 1904 roku, jak rownież rozpoczęła remont dachu na pałacu. Jednakże wybuch pandemii koronawirusa sprawił, że inwestycje zostały wstrzymane.
W 2023 roku pałac został ponownie wystawiony na sprzedaż za kwotę 2,6 mln złotych. Jednakże ostatnia kwota - jak można było przeczytać na stronie agencji nieruchomości - oscylowała wokoło 1.7 mln złotych.
Za ile ostatecznie pałac został sprzedany? Tego nie wiemy. Pewne jest, że w ostatnich godzinach doszło do sprzedaży obiektu. Nowym właścicielem jest firma z Nowego Miasta Lubawskiego.
Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w pałacu ma powstać ośrodek dla dzieci.
O szczegółowych planach nowego właściciela postaramy się napisać już wkrótce.
Jedno wydaje się pewne, że przed pałacem w Mielnie, jednym z piękniejszych i najbardziej tajemniczych pałaców w naszym regionie - którego atutem jest doskonała lokalizacja obiekt, przy węźle drogi ekspresowej S5, nad jeziorem (do pałacu jest przypisana plaża), w otoczeniu parku i wielu unikatowych zabytków znajdujących się w Mielnie oraz bliskiej okolicy - otwiera się nowy etap.
Fot. K. Soberski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!