ReklamaA-1ReklamaA1-2

Rowerami po dawnych torach kolejowych

Biznes - InwestycjeAktualności16 lipca 2021, 11:30   red. Karol Soberski/inf. prasowa687 odsłon
Rowerami po dawnych torach kolejowych
 fot. powiat.mogilno.pl

W Strzelnie został podpisany list intencyjny dotyczący wspólnego działania samorządów na rzecz przejęcia terenu nieczynnej linii kolejowej nr 231 o długości 43 km łączącej Mogilno z Kruszwicą. Wspólne przejęcie linii nr 231 pozwoliłoby połączyć trzy gminy (Mogilno, Strzelno, Jeziora Wielkie) w powiecie mogileńskim oraz gminę Kruszwica w powiecie inowrocławskim i stworzyć w przyszłości ścieżki pieszo-rowerowe. 

List intencyjny podpisali: Starosta Mogileński Bartosz Nowacki, Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska, Burmistrz Mogilna Leszek Duszyński, Burmistrz Strzelna Dariusz Chudziński, Wójt gminy Jeziora Wielkie Dariusz Ciesielczyk, burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak. W wydarzeniu wzięła udział także Pani Poseł Magdalena Łośko oraz Radni Powiatu Mogileńskiego. W proces mają zostać zaangażowani także inni posłowie i senatorowie z terenu województwa kujawsko-pomorskiego.

- Rozpoczynamy współpracę, która będzie miała korzyści dla naszych samorządów i mieszkańców.  Cieszę się z tej inicjatywy, bo przyczyni się ona niewątpliwie do rozwoju turystycznego i kulturalnego naszych regionów oraz ich promocji – mówi starosta Wiesława Pawłowska.

Przewozy pasażerskie na linii nr 231 zostały zawieszone w latach 90. XX w. z powodu znikomego popytu na usługi oraz pogarszającego się stanu infrastruktury. Obecnie na odcinku Mogilno - Kruszwica stan infrastruktury kolejowej jest niedostateczny do przywrócenia na nim ruchu pasażerskiego. Linia jest niezelektryfikowana, jednotorowa oraz nieprzejezdna. Postępująca dewastacja linii kolejowej nie służy krajobrazowi regionu.

W liście intencyjnym samorządowców czytamy:

„Wspólne przejęcie linii nr 231 pozwoliłoby połączyć trzy gminy w Powiecie Mogileńskim oraz gminę Kruszwica w Powiecie Inowrocławskim. Pozytywna wola samorządów pozwoli stworzyć w przyszłości ścieżkę pieszo-rowerową o długości ok. 43 km. Przyczyni się to do udostępnienia cennych obszarów przyrodniczych i kulturowych oraz promocji regionu. Korzyści płynące z integracji środowisk samorządowych na rzecz rozwoju regionu, gdzie dąży się  do  jak  najlepszego wykorzystania wspólnego potencjału jest niewątpliwie istotnym przedsięwzięciem, dlatego deklarujemy nasz czynny udział w tym procesie oraz w późniejszej wspólnej budowie ścieżek pieszo-rowerowych. Głęboko wierzymy, że głos samorządów lokalnych zostanie uwzględniony, a wsparcie i uproszczenie procesu nieodpłatnego przejęcia nieczynnej infrastruktury kolejowej umożliwi realizację tego przedsięwzięcia”.


(źródło: inowroclaw.powiat.pl, powiat.mogilno.pl)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 79

 • 42
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 36
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3