ReklamaA1ReklamaA1-2

„Rok z życia muzeum” na wystawie w Domu Polskim w Szubinie

AktualnościWydarzenia i imprezy21 lutego 2023, 10:45   red. Karol Soberski/inf. prasowa1102 odsłon
„Rok z życia muzeum” na wystawie w Domu Polskim w Szubinie
 fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

W Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmannna odbył się wernisaż „Nabytki 2022”. Była to wyjątkowa wystawa, ponieważ ukazała rok z działalności muzeum i to w roku jubileuszowym muzeum. Na wystawie zaprezentowano wiele unikatowych eksponatów m.in. pianino G. Wolkenhauer. Stettin z końca XIX wieku, które wróciło do rodzimego miasta Szubina.

Przybyłych gości powitała kustosz muzeum dr Kamila Czechowska, która zaprezentowała przybyłym gościom aktualną wystawę, na której wyeksponowano nabytki 2022 roku.

Na wystawie zaprezentowano m.in. takie eksponaty jak: mundur straży miejskiej, sztandar ZBOWiD, sztandar OSP Słupy, dokumenty, fotografie, świadectwa, banknoty, monety, serwety, piękny komplet toaletowy, mapy i rękopisy nut Kazimierza Korka, pianino G.WOLKENHAUER. STETTIN, pianino Perle-2, projektor filmowy, gitary, radia, telefony. Podczas spotkania głos zabrała Teresa Foigt, Ryszard Frankiewicz, Barbara Jarzyna, Iwona Kruk i Bogumiła Czaj.

Pianino przekazane przez Bogumiłę Czaj z domu Kalinowską G.WOLKENHAUER. STETTIN z końca XIX wieku, które wróciło do rodzimego miasta Szubina, wywarło na wszystkich szczególne wrażenie, bo oprócz walorów estetycznych, pięknie rzeźbionych elementów, goście mogli wysłuchać jego brzmienia podczas utworów wykonanych przez młodą uczennicę Liceum Ogólnokształcącego w Szubinie Dianę Matrasovą.

Zaprezentowano również wystawę ROK Z ŻYCIA MUZEUM 2022, która pokazuje wybrane muzealne działania przez przekrój całego roku kalendarzowego. Tradycyjnie podczas wernisażu wrócilismy do projektów jubileuszowych 30/30. Tym razem Teresa Foigt zaprezentowała książkę do Projektu 30/30 z okazji jubileuszu muzeum. Wybrana książka to: 100-LECIE HARCERSTWA NA ZIEMI SZUBIŃSKIEJ Instruktorów Harcerskiego Kręgu Seniorów ZHP w Szubinie. Druhna przeczytała przejmujące fragmenty z powyższej publikacji.

Wystawa czynna będzie w murach szubińskiego muzeum do kwietnia.


Fot. Muzeum Ziemi SzubińskiejJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 180

 • 118
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 58
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2