Styczeń to zawsze najlepszy czas na podsumowania minionego roku. Kolejnego roku w cieniu pandemii. Pożegnaliśmy rok 2021 i bardzo się z tego cieszę, że ten rok przeszedł do historii! Był to bowiem z jednej strony rok przedziwny, a z drugiej fantastyczny. Przedziwny, bo pandemia cały czas nie odpuszcza i sprawiła, że był to najtrudniejszy w historii mojej firmy rok pod względem finansowym. Fatalny wręcz. Z kolei był też fantastyczny, ponieważ w minionych 12 miesiącach zrealizowałem kilka świetnych projektów.
Rok 2021 to drugi rok funkcjonowania portalu Pojezierze24.pl - serwisu turystycznego, który opowiada o historii i turystyce na Pojezierzu Gnieźnieńskiemu (60 gminom, 10 powiatom i 2 województwom), jego atrakcjom turystycznym, skarbom i tajemnicom, zapomnianym wydarzeniom oraz unikatowym miejscom, leżącym w gminach i powiatach między Poznaniem a Bydgoszczą.
Wierze, że tegoroczny rok pokaże siłę naszego portalu i pokażemy, że Pojezierze Gnieźnieńskie to region, który warto odkrywać i w którym warto wypoczywać…
W minionym roku zdecydowałem się również, po licznych sygnałach od czytelników z gmin powiatu gnieźnieńskiego, reaktywować informacjelokalne.pl. Od 2 listopada, w ramach portalu Pojezierze24.pl, działa specjalny moduł pod nazwą „Informacje z powiatu gnieźnieńskiego”.
Rok 2021 był również dla mnie wyjątkowy, ponieważ 31 marca stuknęło mi 25 lat pracy dziennikarskiej… W tym czasie w Gnieźnie zmieniło się 4 prezydentów, 6 starostów i kilkunastu wójtów oraz burmistrzów… Pojawiali się i znikali posłowie oraz senatorowie… Gniezno, jak i gminy tworzące powiat gnieźnieński zmieniły swoje oblicza, jakby wypiękniały… Wielu naszych kolegów dziennikarzy i jedna koleżanka dziennikarka odeszli już na „wieczny dyżur reporterski”… Dla mnie te 25 lat pracy to czas piękny, czas wspaniałych przyjaźni, czas poznawania nowych ludzi i nowych miejsc, czas dobrej zabawy… Ale przede wszystkim to czas, gdy podjąłem kilka ważnych decyzji i dzisiaj, sam dla siebie jestem sterem, żeglarzem i okrętem!
Rok 2021 to przede wszystkim kilkumiesięczna praca nad moją nową książką zatytułowaną „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”. Książka niezwykła, podobnie jak niezwykłe były okoliczności jej powstania oraz pozyskania materiałów na podstawie których powstała. Książka unikatowa i najlepsza w mojej dotychczasowej karierze.
Pozycja opowiada o życiu i działalności jednego z największych w okresie międzywojennym kolekcjonera dzieł sztuki – Mariana Habera, właściciela majątku Kołdrąb leżącego na pograniczu Wielkopolski i Kujaw. Premiera książki odbyła się 17 października na dziedzińcu pałacu w Kołdrąbiu. A potem kilka arcyciekawych spotkań z Czytelnikami w Rogowie, Gnieźnie, Pobiedziskach, Mielnie, Uniejowie, Witkowie, Janowcu Wielkopolskim, Niechanowie, Kołdrąbiu, Zdziechowie i na Zamku Czocha.
Tym samym stałem się autorem szóstej już w ostatnich 6 latach książki. Wcześniej ukazały się: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018) i „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019).
Innym ważnym wydarzeniem minionego roku była nagroda, którą 18 września przyznało mi Towarzystwo Miłośników Gniezna. Moja książka pt. „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” została nagrodzona przez Towarzystwo Miłośników Gniezna w kategorii „Najlepsza publikacja, wydawnictwo roku 2019”. Wyróżnienie to jest przyznawane co roku przez TMG w ramach nagrody „Gnieźnianin Roku”. Ze względu na pandemię, wręczenie nagród za rok 2019 odbyło się dopiero w roku ubiegłym.
Rok 2021 był szczególnym dla mnie pod względem moich występów w telewizji i radio, a także pod kątem produkcji filmowych w których mogłem promować nasz region. I to zarówno produkcji, które emitowane były na antenie TVP, jak i filmów lokalnych.
Przede wszystkim – po wielu latach – do Gniezna, 25 marca, przyjechał red. Adam Sikorski (guru dla poszukiwaczy w Polsce) i nakręcił program „Było… nie minęło” o niemieckiej zbrodni na „Dziekance” (emisja odbyła się 26 kwietnia).
Inną ciekawą przygodą był mój udział, w roli głównej, w programie „Ukryte Skarby” emitowanym na antenie TVP, który przenosi widzów w te rejony Polski, gdzie wciąż można podziwiać cuda natury i unikatowe zabytki, pełne tajemnic i wyjątkowych historii. Tym razem program nagrywany był 9 czerwca w Czerniejewie i okolicach (emisja programu odbyła się 18 października).
Gdy już mowa o produkcjach filmowych, to nie mogę zapomnieć o ciekawym reportażu na antenie TVP 3 Poznań poświęconym II Festiwalowi Historycznemu „Tajemnice Trzech Stuleci”, który w lipcu odbył się w Gnieźnie.
Nie mogę też nie wspomnieć o coraz częstszych wizytach w studio TVP 3 Poznań, gdzie zawsze promują nasz region.
Miniony rok to również dwie ponad godzinne audycje w Radio PiK (Pomorza i Kujaw) w Bydgoszczy, gdzie opowiadałem o Marianie Haberze, bohaterze mojej najnowszej książki pt. „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” oraz audycja w Radio Poznań o II Festiwalu Historycznym i mój udział w programie „Cztery Pory Roku” Polskiego Radia Programu 1, gdzie mówiłem o ciekawostkach gminy Niechanowo.
Rok 2021 to także czas w którym – po roku przerwy – zorganizowałem II Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od 23 do 25 lipca odbył się w Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie. Festiwal bardzo udany, z bogatym programem, unikatowymi wystawami i… pośmiertną maską Napoleona, która do Gniezna przyjechała prosto z Paryża!
II Festiwal to plejada znanych dziennikarzy, historyków, odkrywców, regionalistów, archeologów, podróżników, pisarzy i artystów! I jestem przekonany, że był to najciekawszy i największy w 2021 r. festiwal historyczny w Polsce! I tłumy uczestników jak na czas pandemii.
Innym ważnym wydarzeniem literacko-historycznym 2021 r. były „Historyczne Konfrontacje”, które od 4 do 6 czerwca odbyły się w także w Centrum Kultury eSTeDe. Było to przedsięwzięcie w głównej mierze poświęcone książkom historycznym. W programie, oprócz kiermaszu książek, były też wykłady, wystawy, panel dyskusyjny i możliwość zwiedzania Gniezna – z przewodnikiem. Impreza bardzo udana i z dużą frekwencją.
Miniony rok zapisał się w mojej pamięci także jako ten czas, gdy – po wielu latach – udało się upamiętnić jednego z bohaterów moich książek „Skarb Dziedzica” i „Złoto Dziedzica” - Antoniego Saskowskiego, przedwojennego wójta gminy Mogilno Zachód i ostatniego – do 1947 r. - dziedzica majątku Popowo Ignacewo.
Najpierw 17 lipca na budynku świetlicy w Wyrobkach (przedwojenny majątek należący do A. Saskowskiego) odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona osobie Antoniego Saskowskiego. I było to wielkie wydarzenie w gminie Mogilno.
Z kolei 13 października w rodzinnym grobowcu Saskowskich przy kościele w Popowie Ignacewie (gdzie spoczywa Franciszek Saskowski i jego matka Anna) spoczęły doczesne szczątki Antoniego Saskowskiego i jego żony Heleny. Tym samym, po kilku latach od mojej inicjatywy, by ich ekshumować z cmentarza w Drawsku Pomorskim, bracia spoczęli w jednym grobowcu.
Innym bardzo ciekawym projektem, którego byłem pomysłodawcą, była „Operacja Kołdrąb”. Projekt pod takim hasłem realizowany był przez moją Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” w Posługowie i Kołdrąbiu na terenie gminy Janowiec Wielkopolski w powiecie żnińskim. Trzydniowa akcja miała na celu przybliżenie postaci Mariana Habera, przedwojennego dziedzica Kołdrąbia, jego dorobku historyczno-kolekcjonerskiego i spuścizny, którą pozostawił. Przedsięwzięcie było realizowane przy współpracy z Gminą Janowiec Wielkopolski.
Do udziału w projekcie „Operacja Kołdrąb” zaprosiłem historyków, archeologów i badaczy lokalnej historii z Warszawy, Brodnicy, spod Łodzi i Zamku Czocha oraz członków Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna.
W roku 2021 narodziły się także nowe pomysły na książki o historii naszego regionu. Oprócz publikacji, które już wcześniej planowałem na najbliższe lata, pojawiły się dwa zupełnie nowe projekty. Pierwszy związany jest z pozyskaniem przeze mnie na wiosnę 2021 roku blisko 90 unikatowych, niepublikowanych wcześniej fotografii z okresu międzywojennego przedstawiających zespół pałacowo-parkowy w Zakrzewie i inne folwarki należące do rodu Chełmickich. Wszystkie te zdjęcia znajdą się w publikacji związanej z 150. rocznicą wybudowania pałacu w Zakrzewie.
Z kolei drugi pomysł, który się pojawił, związany jest z moim spotkaniem z Dariuszem Garbą, Poznaniakiem, badaczem wojennym i pisarzem, od wielu lat mieszkającym w Niemczech, który przyjechał do Gniezna, by się ze mną spotkać. Głównym tematem spotkania było omówienie pomysłu, który wyszedł od D. Garby, by wspólnie napisać książkę o II wojnie światowej w Wielkopolsce. Książka miałaby się ukazać jesienią 2022 roku. Szczegółów książki na razie nie ujawniamy. Ale jedno jest pewne - temat, który poruszymy w książce, jest nieznany współczesnym czytelnikom i miłośnikom historii.
W minionym roku – wreszcie – mogłem powrócić z moim autorskim projektem czyli „Wędrówkami z historią”. W związku z pandemią zorganizowałem zaledwie sześć takich wycieczek, ale ważne, że się odbyły. Ostatnia to zwiedzanie pałacu w Niechanowie, która odbyła się w grudniu. Na rok 2022 planuję kolejne.
Rok 2022 to także bogaty czas w działalności Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, powołanej przeze mnie w 2017 r., z którą w ciągu minionego roku przeżyliśmy niezapomniane chwile jak choćby trzydniowy, listopadowy wyjazd na Zamek Czocha, gdzie nasz zacny Przyjaciel Piotr Kucznir zorganizował kolejną edycję konferencji „Tajny Zamek Czocha. Historia, która nigdy się nie kończy...”.
Nie możemy także zapomnieć nie wspaniałym, jednodniowym wypadzie do innego zaprzyjaźnionego z nami miłośnika historii, Radka Hermana, archeologa, promotora historii, miłośnika przygody i zabytków. Uczestniczyliśmy w Jesiennych Spotkaniach Zamkowych w Uniejowie.
Były też niezapomniane nasze lokalne imprezy, jak choćby ognisko w klimatycznym miejscu pod Kiszkowem, kilka spotkań w ramach „Fundacyjnych poniedziałków”, czy też niezwykle ciekawe wypady w poszukiwaniu zabytków i dokumentów.
Przy tej okazji dziękuję wszystkim członkiniom i członkom mojej Fundacji za ich zaangażowanie w 2021 roku i liczę na podobny zapał w 2022 roku. Dziękuję, że jesteście! Wspólnie w przyszłym roku zrealizujemy wiele naszych marzeń!
Mam nadzieję, że znacznie lepszy od 2021. Że będzie czasem normalności i zdrowia, że będziemy się mogli częściej spotykać i rozmawiać oraz że będzie to rok bardzo dobry pod każdym względem.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!