ReklamaA1

Rogowo zakochane w książkach Karola Soberskiego!

AktualnościKsiążki9 maja 2024, 23:00   red. Aleksandra Soberska1186 odsłon
Rogowo zakochane w książkach Karola Soberskiego!
 fot. Aleksandra Soberska

Wczoraj pałac w Modliszewie, dzisiaj Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie, a jutro Biblioteka Publiczna im. Stefanii Popiołek w Janowcu Wielkopolskim! Za nami kolejne fantastyczne spotkanie autorskie, które dzisiaj odbyło się w gościnnej książnicy w Rogowie. Jak na każdym spotkaniu w tej placówce, był komplet czytelników, wspaniała, rodzinna atmosfera i blisko 2 godziny opowiadań Karola Soberskiego o jego książce pt. „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”! Nie zabrakło też opowieści o pracy pisarza, jak również o planach wydawniczych na najbliższe 3 lata. Kierownik biblioteki, Alinie Rogowa należą się słowa uznania za wspaniale zorganizowane spotkanie i... pyszne rogale!

Gościa Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie powitała jej kierownik Alina Rogowa, która przedstawiła sylwetkę Karola Soberskiego (więcej o autorze można przeczytać na stronie: www.soberski.pl) i poinformowała, że spotkanie odbywa się w ramach trwającego od 8 do 15 maja XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

– Gdy tylko ogłosiłam, że do naszej biblioteki przyjedzie na spotkanie autorskie pan Karol Soberski, to od razu spotkało się to z dużym odzewem czytelników z naszego regionu, którzy kochają książki pana Karola i czekają na każde z nim spotkanie. Dlatego cieszymy się, że po raz kolejny gości on w naszej bibliotece ze swoją kolejną książką. Barwne opowieści pana Karola o historii naszego regionu zawsze spotykają się z wielkim zainteresowaniem mieszkańców – podkreśliła A. Rogowa, kierownik biblioteki.

Następnie gość spotkania opowiedział o swoje nowej książce „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno”.

– Pałac w Zdziechowie, tunel w Pyszczynie, Zbój Maciej w Modliszewie, anielska orkiestra Memlinga w Modliszewku, skarb numizmatyczny w Dębówcu, tajemnicza piwniczka w Strzyżewie Paczkowym, wiatrak w Jankowie Dolnym, organy mistrza Sauera w Strzyżewie Kościelnym, przystań wodna w Lubochni, głaz królowej Jadwigi w Skierzewszewie… Ta książka jest moim autorskim przewodnikiem po gminie Gniezno. Każdy z nas swoją wędrówkę rozpocznie w innym miejscu, ale każdy z tych zakątków jest jedyny i niepowtarzalny. Naprawdę warto wybrać się w taką podróż po gminie Gniezno, do czego zachęcam – mówi Karol Soberski, autor książki.

W drugiej części K. Soberski przedstawił swoje plany wydawnicze na najbliższe kilka lat, w tym książkę, której premiera jest przewidziana na czerwiec tego roku, czyli pozycja pt. „Głębokie. Tropami tajemnic”. – Tajna broń testowana przez Niemców pod Gnieznem w czasie II wojny światowej! Czy kilka tysięcy srebrnych monet z czasów Mieszka III, znalezionych w Głębokiem w październiku 1872 r., to wszystko, co skrywała ta niezwykła ziemia? A może to zaledwie część odnalezionego skarbu? Przed nami zagadkowe wydarzenia z okresu II wojny światowej rozgrywające się na terenie gminy Kiszkowo! Jaki mają one związek ze srebrnymi monetami? Jakie sekrety skrywał dwór w Głębokiem, który spłonął 4 marca 1914 r.? Na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w Głębokiem pojawia się tajemnicza roślina sprowadzona z Taszkientu. Czemu miała ona służyć? Dlaczego w lutym 1945 r. radzieckie samoloty lądowały na polach pod Głębokiem? Czego szukali żołnierze Armii Czerwonej? O tym wszystkim będzie opowiadała moja kolejna książka – zaznacza K. Soberski.

Blisko 2-godzinne spotkanie przebiegało w fantastycznej, rodzinnej atmosferze, przy pysznych rogalach i smacznej kawie, a obecni na sali byli oczarowani wiedzą prelegenta, jak i materiałami archiwalnymi, które zaprezentował. Na koniec nie brakowało pytań od uczestników spotkania. Był to niezapomniany czas w fantastycznej atmosferze!

Po zakończeniu spotkania można było kupić książki autorstwa K. Soberskiego, porozmawiać z nim na tematy historyczne (jak się okazało, pojawiło się kilka nieznanych wątków historycznych dotyczących gminy Rogowo, Mieleszyn, ale nie tylko), a także uzyskać dedykację od autora.

Kolejne spotkania odbędą się:

 • piątek, 10 maja o godz. 16.00 - Biblioteka Publiczna im. Stefanii Popiołek w Janowcu Wielkopolskim
 • czwartek, 16 maja o godz. 17.00 - Klub Dowództwa 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego w Witkowie

Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 140

 • 95
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 38
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3