ReklamaA1 - baner

Renowacja kaplicy grobowej rodziny Lange w Rybnie Wielkim

Biznes - InwestycjeAtrakcje turystyczne25 września 2020, 15:30   red. - inf. prasowa1096 odsłon1 Komentarzy
Renowacja kaplicy grobowej rodziny Lange w Rybnie Wielkim
 fot. Karol Soberski

Rozpoczęły się prace związane z renowacją zabytkowej kaplicy grobowej rodziny Lange w Rybnie Wielkim w gminie Kiszkowo (powiat gnieźnieński) oraz zagospodarowaniu terenu wkoło budynku, w celu zwiększenia jego dostępności.

- Trwają prace które mają przywrócić świetność temu obiektowi. Jest to, wbrew pozorom, duży obiekt jak na tego typu obiekty – mówi Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo. - Los tej kaplicy, które długi czas była własnością Skarbu Państwa, a gospodarzem obiekty były Państwowe Gospodarstwa Rolne, później Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, Agencja Nieruchomości, potem Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a gdy jako Gmina uzyskaliśmy ten obiekt, to konserwator zwrócił się z takim nakazem, żeby ratować ten zabytek. W ubiegłym roku złożyliśmy wniosek i pozyskaliśmy środki unijne, bo to jest dość duży wydatek – podkreśla. - Przywracamy świetność tej kaplicy. Przebiega teraz renowacja, musimy odtworzyć wszystkie elementy, które zostały zniszczone czy to przez upływ czasu, czy przez czynnik ludzki. Myślę, że za półtora miesiąca będziemy mogli zobaczyć ten obiekt w pełnej krasie z zagospodarowanym terenem. Będzie to na pewno cieszyło nie tylko nas, włodarzy gminy, ale też mieszkańców, szczególnie Rybna Wielkiego, gminy Kiszkowo – dodaje.

Kaplica była w złym stanie technicznym: opadające tynki, ubytki, przebarwienia, pęknięcia. W zakresie renowacji kaplicy podjęte zostaną działania: izolacja fundamentów, skłucie tynków wewnętrznych i wykonanie nowych. Wymieniona zostanie posadzka i stopnie wejściowe. Poddane renowacji zostaną gzymsy, boniowania i filary. Kopuła będzie naprawiona i pokryta blachą. Rzeźby: wazy i anioły zostaną uzupełnione.

Uporządkowany zostanie również teren wokół kaplicy: usunięte krzewy, posadzone nowe drzewa, wysiana zostanie trawa oraz wykonane będą alejki spacerowe. Zamontowana zostanie również tablica informacyjna.

Po realizacji projektu kaplica zyska nowe życie, zostanie zabezpieczona i odtworzona w takim stopniu, jakim jest to możliwe. Teren wkoło zostanie zagospodarowany i przygotowany na cele użytkowe. Dodatkowo zaprojektowana została ścieżka dojazdowa, wprost z drogi głównej.

Wójt T. Bąkowski zaznacza, że będzie to obiekt dostępny dla wszystkich mieszkańców i turystów odwiedzających to miejsce. - Będziemy chcieli eksponować to miejsce naszymi sposobami, promować to miejsce nie tylko na terenie gminy, ale przede wszystkim w regionie, województwie i w całej Polsce. Na pewno wielu turystów się pojawi. Chcemy też zaproponować, by obiekt wykorzystać na cele kultu religijnego, ale wówczas opiekę nad tym obiektem sprawowali by mieszkańcy Rybna Wielkiego, oczywiście pod warunkiem, że wyrażą taką wolę i zaakceptują taki cel. Wszystko zostanie ustalone, jak odnowimy tę kaplicę, jak będzie można pokazać, jak ona wygląda, czy spełnia oczekiwania naszych kiszkowskich kapłanów i mieszkańców – zaznacza wójt gminy Kiszkowo.

Renowacja została zaplanowana zgodnie z zasadą uniwersalnego planowania, dojście do budynku zostało zaplanowane tak, aby było dostępne dla każdego. Ścieżka będzie równa, co pozwoli na zwiedzanie i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych również osobom niepełnosprawnym. Dotychczas obiekt nie był dla nich dostępny. Wejście do kaplicy będzie się znajdować na poziomie gruntu, a więc nie stanowi dla nikogo bariery. W projekcie założono odtworzenie stopnia oraz podniesienie gruntu od strony ścieżki, stąd stopień nie będzie stanowił bariery architektonicznej. Dodatkowo postawione zostaną ławki, co umożliwi odpoczynek, np. osobom poruszającym się o kulach lub z trudnością.

Całkowita wartość projektu: 522 772,28
Kwota dofinansowania: 491 728,72


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner