ReklamaA1ReklamaA1-2

Razem w sprawie obchodów tysiąclecia koronacji królewskich

HistoriaAktualności13 czerwca 2024, 14:30   red. - inf. prasowa531 odsłon
Razem w sprawie obchodów tysiąclecia koronacji królewskich
 fot. gniezno.eu

13 czerwca w Sali Kryształowej Starego Ratusza podpisano list intencyjny, który sformalizował współpracę samorządów i archidiecezji przy rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II. To ważny krok w organizacji obchodów, które odbędą się w Pierwszej Stolicy Polski w 2025 roku.

Do podpisania listu przystąpili Wojewoda Wielkopolska, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Prezydent Miasta Gniezna oraz Prymas Polski – wszystko po to, aby obchody, tak ważnej dla naszego kraju rocznicy, miały charakter ogólnopolski oraz aby godnie podkreśliły ten przełomowy moment w historii Polski.

Ten cel potwierdza zapis fragmentu preambuły listu:

„(…) Uznając doniosłą rangę rocznicy koronacji pierwszych królów Polski w gnieźnieńskiej katedrze sygnatariusze tego listu zapewniają o swojej szczerej woli podjęcia wszelkich niezbędnych działań, celem nadania właściwej rangi obchodom rocznicowym, jak również podjęcia współpracy w przygotowaniu imprez i wydarzeń okolicznościowych.”

Przyszłoroczne obchody, w które włączą się zarówno sygnatariusze dokumentu, jak i liczni partnerzy, obejmować będą kilkaset działań związanych z upamiętnieniem koronacji Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II w roku 1025 w Gnieźnie. Przewidziano m. in. ogromne widowisko plenerowe o charakterze historycznym, a także specjalne edycje sztandarowych imprez Pierwszej Stolicy: Koronacji Królewskiej i Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który ogromem wydarzeń wypełni wszystkie weekendy lata. Miejski szlak turystyczny – Trakt Królewski ma zostać uzupełniony o nową rzeźbę – Mieszka I i Dobrawy, która będzie materialnym symbolem całego jubileuszu. Nie można także zapomnieć o wydarzeniach o charakterze oficjalnym: w kwietniu 2025 w gnieźnieńskiej katedrze planowana jest Msza Koronacyjna towarzysząca uroczystościom odpustowym ku czci Świętego Wojciecha, a we wrześniu odbędzie się kolejny Zjazd Gnieźnieński. 

- Miasto Gniezno rozwija się na wielu obszarach, i we wszystkich potrzebna jest moja uwaga – jednak to właśnie rocznica tysiąclecia koronacji stanowi obecnie priorytet moich działań.  Bardzo się cieszę, że prace nad przyszłorocznymi wydarzeniami trwają zarówno jeżeli chodzi o Komitet Honorowy – do którego zaprosiłem obecne tutaj osoby, a także gnieźnieńskich parlamentarzystów, przedstawicieli Sejmu i Senatu RP oraz Prezydenta Andrzeja Dudę – jak i Komitet Roboczy, który opracowuje wspólny harmonogram przyszłorocznych wydarzeń. Mam nadzieję, że dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego spowoduje, że rocznica będzie miała jeszcze lepszy wydźwięk i zapisze się na długo w historii nie tylko naszego miasta, ale i kraju – mówi Michał Powałowski,  Prezydent Miasta Gniezna.

- Spotykamy się dzisiaj, żeby w pewnym sensie sformalizować nasze dotychczasowe ustalenia. Chcemy wspólnie zrealizować szereg przedsięwzięć związanych z obchodami rocznicy koronacji, dotyczących tych kulminacyjnych momentów, ale też wydarzeń towarzyszących, które zaplanowane zostały przez cały przyszły rok w przestrzeni Gniezna. Zrealizują je instytucje zajmujące się tutaj historią, to m.in. Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Archidiecezjalne. Myślę, że ta oferta będzie bardzo bogata i tym samym również kosztowna. Dziś mogę zadeklarować, że jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego będziemy skłonni, żeby przeznaczyć środki finansowe na ten cel, w odpowiednich, koniecznych proporcjach. Mamy już doświadczenia z obchodów 1050-lecia Chrztu Polski, wówczas wydarzenia odbywały się nie tylko w Gnieźnie, ale też na Ostrowie Lednickim i w Poznaniu, było to przedsięwzięcie o większej skali. Tu koncentrujemy się wyłącznie na Gnieźnie, ale bogactwo planowanych wydarzeń będzie znacząco większe, bo będą się one odbywały przez cały 2025 rok – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

- Z dumą i zaszczytem podpisuję dziś List intencyjny w sprawie wspólnej organizacji obchodów 1000. rocznicy koronacji pierwszych królów Polski w Gnieźnie. Mając świadomość rangi oraz doniosłości czekających nas w 2025 roku przedsięwzięć, dziękuję tym samym sygnatariuszom porozumienia, z panem prezydentem Michałem Powałowskim na czele, za otwartość na bliską mi ideę realizacji jubileuszowych obchodów ponad podziałami. Uważam bowiem, że tylko wspólnie planowane działania samorządów, instytucji kultury, przedstawicieli administracji rządowej, kancelarii sejmu i senatu oraz stanu duchownego, będą skutkować godnym uczczeniem jednych z najważniejszych w historii Gniezna, powiatu gnieźnieńskiego i całej Polski wydarzeń - dodaje Tomasz Budasz, Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego.

- Gniezno to kolebka polskiej państwowości. Miasto było świadkiem najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, dlatego tak ważne jest, aby podkreślać jego znaczenie dla historii naszego kraju. Wierzę, że dzięki naszej współpracy obchody 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski pozwolą przybliżyć mieszkankom i mieszkańcom Wielkopolski, ale również wszystkim Polkom i Polakom, bogatą historię Gniezna i tego, jak ważną rolę odegrało w naszej historii – mówi Agata Sobczyk, Wojewoda Wielkopolska.

- Koronacje Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II i jego żony Rychezy, miały ogromne znaczenie dla kształtowania polskiej państwowości oraz obecności we wspólnocie chrześcijańskich narodów Europy, oczywiście nie byłoby tego bez Chrztu Polski oraz Zjazdu Gnieźnieńskiego – cieszę się, że przyszłoroczne wydarzenia możemy realizować wspólnie, we współpracy. Zapewniam, że mnie także zależy na odpowiednim uczczeniu tych przełomowych w dziejach Polski, mam nadzieję że Zjazd Gnieźnieński, który odbędzie się we wrześniu 2025 roku będzie do tego doskonałą okazją – mówi abp Wojciech Polak, Metropolita Gnieźnieński, Prymas Polski.


(źródło: gniezno.eu)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 166

 • 83
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 34
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 33
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 4
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 6
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 5
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2