ReklamaA1ReklamaA1-2

Ranking jakiego jeszcze nie było! Najbardziej wpływowe osoby w turystyce!

Informacje lokalneAktualności26 stycznia 2021, 12:00   red. (kfs)9268 odsłon6 Komentarzy
Ranking jakiego jeszcze nie było! Najbardziej wpływowe osoby w turystyce!

Po raz pierwszy nasz portal Pojezierze24.pl zdecydował się przedstawić listę „Najbardziej wpływowych osób w turystyce na Pojezierzu Gnieźnieńskim w latach 2019-2020”. Wyboru dokonali dziennikarze naszego portalu. Celem rankingu jest wskazanie osób, które najbardziej angażują się w rozwój i promocję turystyki w regionie w którym działa nasz portal oraz zaprezentowanie tych osób.

Kogo wzięliśmy pod uwagę w naszym rankingu? Są to osoby pochodzące z takich środowisk jak właściciele biur podróż, hotelarze, samorządowcy, przedstawiciele organizacji turystycznych, stowarzyszeń i fundacji zajmujących się szeroko rozumianą turystyką (historią i kulturą), reprezentanci muzeów, przewodnicy i naukowcy związanych z turystyką.

W związku z faktem, że rok 2020 w turystyce został zdominowany przez koronawirusa, co sprawiło, że nie wszyscy mogli się wykazać, wzięliśmy również pod uwagę działania w roku 2019.

W rankingu uwzględniliśmy osoby, które w 2019 i 2020 roku odcisnęły piętno na turystyce na Pojezierzu Gnieźnieńskim. I co chcemy podkreślić, jest to ocena naszych dziennikarzy, biorąca pod uwagę dokonania zawodowe, biznesowe czy polityczne, przyczyniające się do zmian w szeroko rozumianej branży turystycznej, do jej rozwoju i promocji. Pod uwagę wzięliśmy dokonania i aktywność tych osób w latach 2019 i 2020, szczególnie zaś rok 2019, ponieważ rok ubiegły był praktycznie rokiem martwym w turystyce.

Poprzez ranking chcemy też zaprezentować sylwetki wielu osób, które bardzo aktywnie działają w swoich środowiskach (a tym samym oddziaływają na turystykę na Pojezierzu Gnieźnieńskim) a często nie są szerzej znane, albo wręcz anonimowe.

Zdajemy sobie sprawę, że nasz ranking może spotkać się z różnymi komentarzami – i to też jest naszym celem, bo oprócz pokazania ludzi najaktywniejszych w turystyce na Pojezierzu Gnieźnieńskim, chcemy jednocześnie pobudzić innych do działania. Za rok bowiem przedstawimy kolejny ranking.

W naszym rankingu nie uwzględniliśmy osób związanych z portalem Pojezierze24.pl, które także mają wpływ na turystykę w naszym regionie: Karola Soberskiego, Mariusza Borowiaka i Damiana Rybaka.

Oto lista „Najbardziej wpływowych osób w turystyce na Pojezierzu Gnieźnieńskim w latach 2019-2020” (pierwsza „20” z krótkim uzasadnieniem):

1. Marin Kwiatkowski – zarządca zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie (powiat gnieźnieński)

M. Kwiatkowski wraz z żoną przejął pałac w Czerniejewie w 2013 roku. Przez pierwsze lata zainwestował ogromne środki finansowe z sam pałac (m.in. wyremontował pokoje hotelowe) oraz w bramę wjazdową do pałacu. Zresztą inwestycje w zespół pałacowo-parkowy trwają cały czas. W roku 2019 zdecydował się otworzyć sale pałacu na organizowany przez Fundację Historyczną „Przywracamy Pamięć” - I Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”. Festiwal, którego główne punkty odbywały się przez dwa dni, zgromadził ponad 2,5 tys. osób z całej Polski i Europy. I okazał się jednym z największych takich wydarzeń w Polsce! Sam pałac zaś zyskał ogromną promocję i zdobył uznanie uczestników oraz prelegentów. Po Festiwalu pałac został szeroko otwarty dla turystów i co miesiąc setki turystów z całej Polski zwiedzało – z przewodnikiem – pałac i park. Ale rok 2019 to nie tylko Festiwal i zwiedzania. W pałacu odbywały się też m.in. premiery książek, koncerty, wystawy. Rok 2020 miał także być w czerniejewskim pałacu czasem dla turysty, ale pandemia zastopowała wszystkie planowane przedsięwzięcia. Jest szansa, że powrócą w roku bieżącym.

2. Henryk Paweł Dąbrowski – dyrektor Muzeum Archeologicznego w Biskupinie (powiat żniński)

Biskupin to marka sama w sobie. To najbardziej popularne muzeum na Pojezierzu Gnieźnieńskim (i jedno z najsłynniejszych w Polsce) i najchętniej odwiedzane przez turystów. W placówce tej zaszło w ostatnich dwóch latach – i zachodzi cały czas – wiele zmian. Placówka pozyskała m.in. środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu „Wyposażenie sali wystaw czasowych”. Po ponownym otwarciu muzeum będziemy mogli także zobaczyć najnowszą wystawę stałą „Archeologia w Biskupinie. Osada obronna na półwyspie” wraz z wykonaną z brązu makietę osady w Biskupinie.

3. Tomasz Szrama – burmistrz Obornik (powiat obornicki)

T. Szrama jest burmistrzem Obornik od 2010 r. i od tego czasu gmina ta nabrała „wiatru w żagle” jeśli spojrzymy na kwestie związane z turystyką. Sztandarową inwestycją pod tym względem są Łazienki Obornickie, które za sprawą rewitalizacji i zagospodarowania lewobrzeżnej części Wełny, od mostu do małej elektrowni, od 2012 r. stały się wizytówką miasta Oborniki. Obecne Łazienki to teren rekreacyjny ze ścieżkami pieszo-rowerowymi i punktami widokowymi. W ostatnich latach podnoszona była atrakcyjność tego miejsca. W roku 2019 w miejscu dawnego mostu kolejowego, przechodzącego przez Wełnę, postawiono most drogowy a tym samym powstała mała obwodnica Obornik, a dodatkowo stworzono ścieżkę edukacyjną „Woda i Ryby” dla dzieci i młodzieży, co zapewniło nie tylko odpoczynek nad Wełną ale i naukę przyrody. Powstała też mała plaża wraz z infrastrukturą. Natomiast w roku ubiegłym odświeżony został Obornicki Szlak Tajemnic, czyli ścieżka historyczno-edukacyjna, w skład której wchodzą 32 tablice, prezentujące wyjątkowe miejsca z terenu miasta i gminy Oborniki. Jest to jedna z nielicznych tego typu ścieżek na Pojezierzu Gnieźnieńskim.

4. Prof. Andrzej Wyrwa – dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy (powiat gnieźnieński)

Prof. A. Wyrwa kieruje Muzeum na Lednicy od wielu lat. Za jego rządów placówka ta przeszła ogromne przeobrażenie, zarówno pod względem jakości i atrakcyjności wystaw, jak również zmienia swoje oblicze pod kątem zabudowania. Ostatnie dwa lata to przełom w historii Muzeum ze względu na rozpoczętą budowę nowej siedziby placówki. Nowoczesny obiekt pomieści wszystkie biura, pracownie konserwatorskie, archeologiczne oraz stałą ekspozycję muzealną. Celem projektu jest stworzenie nowoczesnej infrastruktury muzealnej umożliwiającej pełnienie przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy roli kluczowego ośrodka naukowo-wystawienniczo-edukacyjnego, związanego z narodzinami państwa polskiego, dynastii piastowskiej i początkami chrześcijaństwa w Polsce; popularyzującego i pielęgnującego tradycję związaną z historyczną rolą Ostrowa Lednickiego i jego otuliny w dziejach kulturowych Wielkopolski i Polski. Koszt inwestycji to ok. 25 mln. złotych. Rozbudowa Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to ogromna zasługa prof. A. Wyrwy.

5. Jacek Idzi Kaczmarek – burmistrz Łabiszyna (powiat żniński)

Jeszcze 10 lat temu miasteczko nie wyróżniało się niczym specjalnym. Dziś kojarzone jest z jedną z najlepszych imprez rekonstrukcyjnych w Polsce – Łabiszyńskimi Spotkaniami z Historią (impreza doceniona także przez Polską Organizację Turystyczną), a także cyklem wiosenno-letnich spotkań muzycznych na odrestaurowanej wyspie. Pierwsza z imprez to prawdziwa mekka dla rekonstruktorów i miłośników historii z Polski, Europy, a nawet świata. Druga z udziałem wielu znanych artystów przyciąga niejednokrotnie kilkutysięczną publikę. Tym samym Łabiszyn (miasto nie mając nawet 5 tys. mieszkańców) stało się jednym z najciekawszych miast w regionie i pokazuje, że turystów można przyciągać praktycznie przez cały rok.

6. Kamila Czechowska – dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie (powiat nakielski)

K. Czechowska jest wieloletnią dyrektor szubińskiego muzeum. Od czasu, gdy objęła stery tej placówki, muzeum stało się prężnie działającą instytucją, która jest wzorem do naśladowania dla innych regionalnych placówek muzealnych. K. Czechowska jest świetną organizatorka wielu wydarzeń historycznych, wystaw, projektów, również o zasięgu ponadregionalnym. Dzięki jej działalności powstało wiele publikacji historycznych o zabytkach i ciekawostkach turystycznych gminy Szubin. Jest też inicjatorką wielu konkursów z zakresu wiedzy o regionie dla dzieci i  młodzieży.

7. Tadeusz Bąkowski – wójt gminy Kiszkowo (powiat gnieźnieński)

Włodarz gminy Kiszkowo od pierwszych dni kierowania gminą, ogromny nacisk stawia na turystykę i historię. Ma to związek zarówno z położeniem gminy (na jej terenie jest Puszcza Zielonka), jak również z unikatowymi zabytkami i atrakcjami turystycznymi. W ostatnich dwóch latach powstały kolejne ścieżki rowerowe na terenie kiszkowskiej gminy, które ściągają rzesze cyklistów chcących w ten sposób poznawać walory gminy. Co ważne, w wielu rajdach bierze udział wójt Bąkowski. Ale wójt stawia też na odnawianie zapomnianych zabytków, dzięki czemu gmina zyskuje oryginalne atrakcje. Tak było w przypadku wyspy „Kipa” na stawie w Łagiewnikach Kościelnych, która została odnowiona i dzisiaj jest elementem Izby Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo znajdującej się w szkole w Łagiewnikach. Z kolei pod koniec 2020 r. rewitalizacji została poddana zabytkowa kaplica rodziny Lange (pochodząca z 1880 r.), unikatowa na skalę regionu, która ma służyć zarówno mieszkańcom jak i turystom.

8. Sebastian Mazurkiewicz – dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich we Wrześni (powiat wrzesiński)

Dyrektor wrzesińskiego muzeum nieustannie popularyzuje lokalną historię, której głównym rdzeniem jest pamięć o dzieciach wrzesińskich, które w 1901 r. zastrajkowały przeciw germanizacji szkół, głównie przeciw modlitwie i nauce religii w języku niemieckim. W tym roku mija dokładnie 120 lat od historycznego wydarzenia, które wówczas rozsławiło Wrześnię niemal na całym świecie. W minionym roku w muzealnych wnętrzach kręcone były dwa filmy o tej tematyce, których konsultantem stał się dyrektor Mazurkiewicz. Ponadto w minionym roku nastąpiła realizacja cyklu piętnastu odcinków prezentujących muzealne zbiory. Wrzesińskie muzeum od niedawna można też odwiedzić bez wychodzenia z domu w wirtualnej rzeczywistości.

9. Andrzej Budziak – dyrektor zabytkowego kompleksu Pałac Lubostroń (powiat żniński)

Instytucja, którą od wielu lat kieruje A. Budziak, organizuje nie tylko wiele imprez o zasięgu regionalnym i zaprasza znamienitych przedstawicieli kina, teatru czy scen muzycznych. To sprawia, że na wydarzenia zjeżdżają mieszkańcy nie tylko województwa kujawsko-pomorskiego. Instytucja dysponuje także zapleczem hotelowo–restauracyjnym oraz odrestaurowywanym, ponad 40-hektarowym parkiem. Spuścizna po rodzie Skórzewskich to jedna z największych atrakcji turystycznych w powiecie żnińskim.

10. Marcin Woźniak – dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (powiat inowrocławski)

M. Woźniak jest dyrektorem Muzeum dopiero od 1 grudnia 2019 r., ale przez ten czas jego działania spowodowały, że placówka ta stała się wiodącą instytucją w województwie kujawsko-pomorskim i na całym Pojezierzu Gnieźnieńskim. Jako, że M. Woźniak jest archeologiem, to nie powinny zaskakiwać, że dużą rolę przywiązuje do badań. W ostatnim roku było to m.in. wyjęcie kilkudziesięciu macew z terenu przy III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu – macewy stanowiły fragment opaski wokół budynku III LO, czy też badania archeologiczne tzw. lochu głodowego w Mysiej Wieży w Kruszwicy, które przyniosły sensacyjne odkrycia.

11. Przemysław Dębski – burmistrz Miasta i Gminy Pyzdry (powiat wrzesiński)

Włodarz nadwarciańskiego miasta od wielu lat jest zaangażowany w inicjatywy związane ze zwiększeniem atrakcyjności Pyzdr. Wśród kilkunastu zrealizowanych projektów znajdują się m.in. mural przedstawiający historię miasta na ścianie hali widowiskowo-sportowej czy też remont domu podcieniowego z XVIII wieku na pyzdrskim rynku. W ostatnich miesiącach kolejnym z realizowanych zadań była rewitalizacja wiatraka holenderskiego, który zostanie uruchomiony w obecnym roku. Ponadto włodarzowi udało się pozyskać kolejną dotację na adaptację wnętrz domu podcieniowego. Znajdzie się tam izba miejskiej historii.

12. Jerzy Osypiuk – prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego (powiat wrzesiński)

Wieloletni nauczyciel historii, a obecnie aktywnie społecznik. Poprzez swoje liczne działania przybliża wielokrotnie zapomniane wydarzenia z przeszłości gminy. W ramach prowadzonego Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalne w ostatnich 10 latach wydano kilkanaście publikacji o bardzo różnej tematyce. W minionym roku pojawił się album z dokumentacją przydrożnych krzyży, kapliczek i zabytkowych nagrobków z terenu gminy. Z kolei w 2019 r. ukazały się dwie publikacje: o obozie pracy przymusowej dla Żydów i biogramy neklan walczących podczas drugiej wojny światowej. Spotkania promujące publikacje gromadziły ponad 200 osób.

13. Sebastiana Bugno – Miasteczko Westernowe Silverado City w Bożejewiczkach (powiat żniński)

Jedna z najbardziej znanych atrakcji powiatu żnińskiego, która nieprzerwanie każdego roku przyciąga rzesze turystów. Tu zobaczymy m.in. fort z wojny secesyjnej, więzienie i biuro szeryfa, szkołę czy domek dr Quinn. Miejsce licznych imprez.
W ubiegłym roku odbył się tu m.in. X Zlot Aut Amerykańskich i Zabytkowych. Miasteczko Westernowe Silverado City jest obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek, czy to dzieci czy dorosłych, które przybywają na Pojezierze Gnieźnieńskie.

14. Andrzej Łozowski – prezes Lokalnej Grupy Działania „Trakt Piastów”, wójt gminy Łubowo (powiat gnieźnieński)

Lokalna Grupa Działania „Trakt Piastów” zrzesza 9 gmin z dwóch powiatów: poznańskiego i gnieźnieńskiego. Są to gminy: Czerwonak, Gniezno, Kleszczewo, Kłecko, Kostrzyn, Łubowo, Mieleszyn, Pobiedziska i Swarzędz. Pod kierunkiem A. Łozowskiego, na co dzień wójta gminy Łubowo, LGD „Trakt Piastów” przykłada dużą wagę do działań związanych z turystyką, historią i szeroko pojętym dziedzictwem kulturowym. W minionych dwóch latach m.in. zrealizowano projekt pt. „Rowerem przez Historię”, którego głównym celem było propagowanie turystyki i rekreacji rowerowej w połączeniu z promocją walorów przyrodniczych terenu oraz poznanie historii pierwszych Piastów. Innym ciekawym, międzynarodowym projektem jest ten z którego skorzysta 40 animatorów kultury oraz 40 młodych ludzi w wieku 16-25 lat, dla których tworzona jest platformę wymiany doświadczeń i pomysłów wokół szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego. Warto też zaznaczyć, że LGD mocno wspiera inwestycje w infrastrukturę turystyczną, a sam wójt A. Łozowski jest bardzo mocno zaangażowany w budowę nowej siedziby Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

15. Beata Pietrak – prezes Zarządu Sieci Hoteli Pietrak w Gnieźnie (powiat gnieźnieński)

Bez sieci Hoteli Pietrak do której należą placówki w Gnieźnie (Hotel Pietrak, Hotel Adalbertus, Hotel Ibis Styles), Hotel Pietrak w Wągrowcu i Hotel Pietrak w Trzemesznie, trudno sobie wyobrazić turystykę na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Dodatkowym magnesem dla turystów jest utworzone w podziemiach Hotelu Pietrak w Gnieźnie „żywe muzeum” gdzie zaczęła się ponad stuletnia historia wyśmienitych trunków sygnowanych inicjałami „B.K”. W tym miejscu w 1888 roku Bolesław Kasprowicz otworzył wspaniałą kartę w dziejach polskiego przemysłu gorzelniczego, zakładając legendarną fabrykę wódek i likierów. Turyści mogą zagłębić się w świat tradycyjnych nalewek.

16. Przemysław Majchrzak – wójt gminy Wągrowiec (powiat wągrowiecki)

Wójt Majchrzak od pierwszej swojej kadencji mocny nacisk kładzie na rozwój turystyki w gminie Wągrowiec. Stara się też promować i tworzyć nowe atrakcje turystyczne. Kilka lat temu przyczynił się do wypromowania drewnianego kościoła w Tarnowie Pałuckim, stworzenia ścieżki przyrodniczej „Bracholińska Ostoja”, czy wybudowania ścieżek rowerowych. Z kolei w roku 2020 Gmina Wągrowiec pozyskała środki finansowe na zbudowanie czterech ścieżek edukacyjnych oraz dwóch ośrodków edukacji ekologicznej. Tym samym poszerza się oferta turystyczna gminy.

17. Marcin Krzepkowski – archeolog z Muzeum Regionalnego w Wągrowcu (powiat wągrowiecki)

M. Krzepkowski to odkrywca „zaginionego miasta” Dzwonowa leżącego niedaleko Skoków. Do odkrycia doszło w 2014 r., gdy M. Krzepkowski przeglądał ortofotomapy na serwisie geoportalu. Pierwsze badania ruszyły w 2015 r. Ostatnie dwa lata to kolejne niezwykłe odkrycia, potwierdzające, że Dzwonowo było ważnym i bogatym miastem. Dzięki pracy M. Krzepkowskiego o Dzwonowie usłyszała cała Polska, a Pojezierze Gnieźnieńskie zyskało kolejną atrakcję turystyczną. Szczególnie, że od dwóch lat, pod koniec września odbywają się tzw. „Spotkania dzwonowskie” czyli festyn podsumowujący coroczne prace archeologiczne.

18. Katarzyna Rodziewicz – właścicielka zespołu dworsko-parkowego Dwór Marzeń z Izbą Admiralską w Sielcu (powiat żniński)

K. Rodziewicz od wielu lat kultywuje w swoim Dworze Marzeń pamięć wielkiego polskiego admirała Józefa Unruga, twórcy polskiej marynarki wojennej do którego przed II wojną światową należał majątek w Sielcu. Pamięć kultywowana jest m.in. przez coroczny konkurs Admiralski Rejs – Ogólnopolski Konkurs Pamięci Admirała Józefa Unruga. Jednak najciekawszym miejscem w Dworze Marzeń jest Izba Admiralska z licznymi pamiątkami po J. Unrugu. Miejsce to jest corocznie chętnie odwiedzane przez turystów.

19. Jacek Wrzesiński – kierownik Rezerwatu Archeologicznego „Gród w Grzybowie” (powiat wrzesiński)

Pasja do średniowiecza jest w nim widoczna na pierwszy rzut oka. Średniowieczny gród w Grzybowie ciągle skłania do prowadzania tam badań archeologicznych. Ostatnie z nich miały miejsce w 2018 r. i pozwoliły wówczas na znalezienie m.in. kilku pochówków. J. Wrzesiński od wielu lat popularyzuje wiedzę o Grzybowie, który do dzisiaj jest najbardziej tajemniczym grodem piastowskim. W rezerwacie archeologicznym organizuje co roku liczne wydarzenia, które mają na celu zapoznanie się m.in. z dawniej wykonywanymi zawodami. Najważniejszym z nich jest Grzybowski Turniej Wojów, który ściąga turystów ze wszystkich stron Polski.

20. Lidia Łączny – prezes Zarządu Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce” z siedzibą w Gnieźnie, koordynator Szlaku Piastowskiego w Wielkopolsce (powiat gnieźnieński)

L. Łączny koordynatorem Szlaku Piastowskiego w Wielkopolsce jest od 1 lutego 2019 r. i z pełnym poświęceniem stara się spełniać powierzone jej zadanie. Przez dwa lata jej pracy na tym stanowisku, zwiększyła się ilość członków Klastra Turystycznego, odbywały się kolejne konferencje wyznaczające nowe cele dla Szlaku Piastowskiego, nie zabrakło cieszących się dużym zainteresowaniem szkoleń, ale przede wszystkim nowa koordynator urzędujący w stolicy Szlaku Piastowskiego – Gnieźnie – ma znacznie lepszy pogląd na wydarzenia odbywające się na Szlaku Piastowskim, co może przyczynić się do większej promocji szlaku. We wrześniu 2020 r. została prezesem Zarządu Klastra Turystycznego „Szlak Piastowski w Wielkopolsce”.

21. Mariusz Gomulski – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczkowie (powiat wrzesiński)
22. Piotr Gruszczyński – starosta gnieźnieński, przewodniczący Rady Programowo-Naukowej ds. Szlaku Piastowskiego (powiat gnieźnieński)
23. Piotr Dąbrowski – prezes Towarzystwa Historycznego w Kcyni (powiat nakielski)
24. Małgorzata Kranc-Rybczyńska – dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu (powiat wągrowiecki)
25. Damian Czajkowski – dyrektor Cukrowni Żnin Park Industrialny – utworzony po byłej cukrowni w Żninie kompleks hotelowo–restauracyjny (powiat żniński)
26. Jacek Bartkowiak – starosta słupecki (powiat słupecki)
27. Monika Andruszkiewicz – koordynator Szlaku Piastowskiego (z siedzibą w Żninie) na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego (powiat żniński)
28. Bogdan Lipiński – prezes oddziału PTTK w Kruszwicy (powiat inowrocławski)
29. Wiesława Pawłowska – starosta inowrocławski (powiat inowrocławski)
30. Mirosław Walczak – właściciel Ośrodka Wypoczynkowego Gród Piasta w Chomiąży Szlacheckiej, hotelu „Martina” w Żninie i Restauracji Muzealnej w Biskupinie (powiat żniński)
31. Andrzej Dargacz – prezes oddziału PTTK w Inowrocławiu (powiat inowrocławski)
32. Ryszard Brejza – prezydent Inowrocławia (powiat inowrocławski)
33. Jarosław Berendt – burmistrz Wągrowca (powiat wągrowiecki)
34. Wiesława Kowalska – Lokalna Organizacja Turystyczna „Puszcza Pyzdrska” (powiat wrzesiński)
35. Ireneusz Antkowiak – burmistrz Pobiedzisk (powiat poznański)
36. Tadeusz Kacprzak – wójt gminy Inowrocław (powiat inowrocławski)
37. dr Hubert Paluch – przewodniczący Rady Muzeum Regionalnego w Wągrowcu (powiat wągrowiecki)
38. Tomasz Budasz – prezydent miasta Gniezna (powiat gnieźnieński)
39. Janusz Woźniak – prezes Lokalnej Grupy Działania „Dolina Wełny” w Wągrowcu (powiat wągrowiecki)
40. Leszek Duszyński – burmistrz Mogilna (powiat mogileński)
41. dr Michał Bogacki – dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie (powiat gnieźnieński)
42. Marcin Wojtkowiak – wójt gminy Czerwonak (powiat poznański)
43. Jędrzej Małecki – dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (powiat żniński)
44. Andrzej Szprywa – dyrektor Szkoły Podstawowej w Łagiewnikach Kośc., pomysłodawca i opiekun Izby Pamięci i Tradycji Gminy Kiszkowo (powiat gnieźnieński)
45. Urszula Łomnicka – przewodnicząca Organizacji Turystycznej „Szlak Piastowski” (powiat gnieźnieński)
46. Michał Czerniak – dyrektor Muzeum Regionalnego Ziemi Pyzdrskiej w Pyzdrach (powiat wrzesiński)
47. Jan Szymański – dyrektor Muzeum Ziemi Mogileńskiej w Mogilnie z siedzibą w Chabsku (powiat mogileński)
48. Zbigniew Domański – prezes PTTK w Strzelnie (powiat mogileński)
49. Jerzy Łaganowski – twórca i redaktor bloga „Kroniki Inowrocławskie” (powiat inowrocławski)
50. Ewa Przybylska – dyrektor Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie, pod kierunkiem której zrealizowano projekt czterech filmów dokumentalnych i jednego fabularnego pt. „Gnieźnianie w Cudzie nad Wisłą”, promujących nasz region (powiat gnieźnieński).


Fot. Joanna Bejma, Katarzyna Rodziewicz, Karol Soberski, wrzesnia.info.pl, facebook, powiat inowrocławski, gmina-skoki.pl, oborniki.plJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 603

 • 545
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 15
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 29
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 9
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4