ReklamaA1

Rajd rowerowy i... skarby gminy Mieleszyn

Informacje lokalneAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego18 września 2022, 18:30   red. Aleksandra Soberska1589 odsłon
Rajd rowerowy i... skarby gminy Mieleszyn
 fot. Aleksandra Soberska

O dworze w Sokolnikach, skarbach Przysieki, tajemnicach Popowa Ignacewa, sekretach jeziora Utrata i zagadkach Mielna – o skarbach m.in. tych miejscowości w gminie Mieleszyn opowiadał dzisiaj – przy głazie narzutowym „Tarcza Olbrzyma” w Sokolnikach – Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, eksplorator. A wszystko działo się podczas finału „Rajdu rowerowego szlakiem ukrytych keszy”, który odbył się na trasie Karniszewo - Sokolniki. Opowieści K. Soberskiego słuchało blisko 70 osób!

Sołectwa Karniszewo i Sokolniki były organizatorem „Rajdu rowerowego szlakiem ukrytych keszy”. Uczestnicy rajdu wystartowali o godz. 14.00 sprzed Szkoły Podstawowej w Karniszewie, a następnie jadąc przez Borzątew dotarli do głazu narzutowego „Tarcza Olbrzyma” w Sokolnikach.

Na mecie rajdu każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal a następnie na wszystkich czekał poczęstunek, m.in. bigos, kiełbaska z grilla, chleb ze smalcem i ogórkiem, kilka rodzajów pysznego ciasta oraz kawa i herbata. Wśród uczestnikó rajdu był Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn.

Gość specjalny

Gdy już wszyscy się posilili, przyszedł czas na gościa specjalnego spotkania, którym był Karol Soberski. K. Soberski - dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl) i redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (wcześniej informacjelokalne.pl). Od 18 lat wyjaśnia zagadki historii Pojezierza Gnieźnieńskiego, szczególnie te dotyczące XIX i XX wieku. Jego ulubionymi tematami są tajemnice związane z ziemiaństwem w okresie międzywojennym oraz sekrety II wojny światowej. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce spotkań pasjonatów historii, miłośników skarbów i tajemnic, archeologów, pisarzy, badaczy i eksploratorów (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.), a także projektów „Historycznych Konfrontacji” (2021), „Pałace Tajemnic” (2022), „Weekend z historią” (2022) i „Noc Tajemnic” (2022).

Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica. Nieznane wydarzenia z pogranicza Wielkopolski i Pałuk” (2016), „Zapomniana zbrodnia. Mroczna tajemnica szpitala Dziekanka” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo. Skarby- sekrety - legendy” (2017), „Złoto Dziedzica. Tropem skarbów z Popowa Ignacewa do Drawska Pomorskiego” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) – książka ta została „Publikacją Roku 2019” w regionie oraz „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta” (2021). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011), wydanej w związku z dokonanym przez niego odkryciem w 2004 r. w lasach Leśnictwa Nowaszyce niedaleko Mielna masowych grobów pomordowanych w 1942 r. przez Niemców w ramach akcji „T4” pacjentów szpitala psychiatrycznego „Dziekanka” w Gnieźnie. Autor przewodników: „Spacerem po Kłecku” (2011), „Gmina Niechanowo” (2013), „Uroki Gminy Mieleszyn” (2015) oraz współautor folderów turystycznych wydanych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie z cyklu „Tu powstała Polska” (2012). Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach oraz najciekawszych

O skarbach gminy Mieleszyn

K. Soberski przez ponad godzinę opowiadał o skarbach ukrytych na gminy Mieleszyn. Była więc mowa m.in. o zapomnianym dworze z 1694 r. w Sokolnikach i jego skarbach, o Karniszewie i tamtejszym ewangelickim cmentarzu, o „komnacie masońskiej” w Przysiece i skarbach ukrytych w tym majątku przez ostatniego właściciela pałacu, o skarbach i tajemnicach Popowa Ignacewa i ich przedwojennego właściciela Franciszka Saskowskiego, o depozycie ukrytym w parku w Popowie Podleśnym, o Mielnie i tamtejszym pałacu, skarbach Wendorffa, kaplicy – rotundzie, rzeźbie Atlasa czy też o tajemnicach jezioro Utrata.

- O wszystkich tych skarbach i tajemnicach można przeczytać w moich dwóch książkach opowiadających o gminie Mieleszyn. W „Skarbie Dziedzica” i „Złocie Dziedzica” - podsumował k. Soberski.

Dzisiejsze wydarzenie zostało sfinansowane ze środków przyznawanych na podstawie konkursu „Aktywne Sołectwa LGD 2022”, a organizatorem jest Lokalna Grupa Działania „Trakt Piastów”.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 205

 • 120
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 82
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3