ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Qvo vadis gnieźnieńska turystyko i kulturo?

Informacje lokalneAktualności25 marca 2024, 21:30   red. Włodzimierz Biront833 odsłon0 Komentarzy
Qvo vadis gnieźnieńska turystyko i kulturo?
Od lewej: Dawid Junfg, Irmina Kosmala, Karol Soberski, Rafał Wichniewicz i Rafał Jurke -  fot. Włodzimierz Biront

Takich spotkań powinno być więcej – taki jest wniosek z dzisiejszej wieczornej debaty w trakcie której rozmawiano o stanie kultury i turystyki w naszym regionie. Czy debata pod hasałem „Forum kultury i turystyki. Pierwsza debata animatorów kultury i regionalistów” wniesie coś do życia kulturalnego i turystycznego Gniezna i powiatu? Czas pokaże. Ważne jest, że ktoś się zdecydował taką debatę zorganizować.

Dzisiaj o godz. 18.00 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Juliusza Słowackiego 45/4 w Gnieźnie odbyła się debata publiczna dotycząca kultury i turystyki pod hasłem  „Forum kultury i turystyki. Pierwsza debata animatorów kultury i regionalistów”. Organizatorem debaty jest Stowarzyszenie Ziemia Gnieźnieńska. Gośćmi debaty na temat kultury i turystyki byli: Irmina Kosmala, Karol Soberski, Rafał Jurke i Rafał Wichniewicz. Z kolei moderatorem był Dawid Jung.

W trakcie debaty poruszono wiele spraw związanych z kulturą z Gnieźnie i powiecie gnieźnieńskim, jak i ze stanem turystyki, promocji atrakcji turystycznych oraz wykorzystaniem potencjały turystyczno-historycznego Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego. W trakcie dyskusji padło wiele zdań na temat zaniedbań w tych dziedzinach, na temat marnowania potencjału turystycznego naszego regionu czy na temat pewnych zaniedbań związanych z promocją regionu.

Nie zabrakło też słów nadziei, że jednak Gniezno może się rozwijać pod względem turystycznym, że ma sporo niewykorzystanych zasobów, ale braku pomysłu na ich rozwój pod względem turystycznym. Paneliści poruszyli również wątki związane z organizacją imprez, z ich jakością czy frekwencją na wielu takich projektach.

Padały także liczby w kontekście turystów którzy w 2023 roku odwiedzili Gniezno i porównywano je do turystów, którzy zaglądają np. do Zamku Książ czy do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Niestety, liczby te nie przemawiają na korzyść Gniezna....

Blisko 1,5 godzinna dyskusja pokazała, że wielkie potencjał turystyczny drzemie w naszym powiecie, który jednak – z różnych powodów – nie jest wykorzystywany przez kolejnych włodarzy miasta czy powiatu.

Smutne w tej dyskusji było to, że przysłuchiwała się jej garstka osób, wśród których nie było żadnego radnego miejskiego czy powiatowego kończącej się kadencji, jak również niewielu kandydatów którzy ubiegają się o mandat radnego miejskiego czy powiatowego w nadchodzących wyborach. Może to tylko świadczyć o ich stosunku do turystyki czy kultury...

Goście debaty

Irmina Kosmala – gnieźnianka, pisarka,  recenzentka, animatorka kultury, mgr filologii polskiej i mgr filozofii. Autorka prozy „Złuda” (VipArt, 2020) i zbioru szkiców krytycznoliterackich „Itinerarium, przewodnik z lektur dla podróżnych” (Zeszyty Poetyckie, 2023). Inicjatorka comiesięcznych spotkań literackich oraz – od dwudziestu lat redaktor naczelna Kuźni Literackiej: www.kuznia.art.pl.

Karol Soberski – pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl (dawniej: informacjelokalne.pl). Pomysłodawca i główny organizator czterech edycji Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych w Polsce (odbyły się: w 2019, 2021, 2022 i 2023 r.). Autor przewodników turystycznych („Spacerem po Kłecku” - 2011, „Gmina Niechanowo” - 2013 i „Uroki Gminy Mieleszyn” - 2015) oraz książek o historii, tajemnicach, ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk: „Skarb Dziedzica” (2016), „Zapomniana zbrodnia” (2017), „Tajemniczy Pałac Zakrzewo” (2017), „Złoto Dziedzica” (2018), „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” (2019) „Zagadkowy Kolekcjoner” (2021) i „Tajemniczy Pałac Zdziechowa i inne atrakcje Gminy Gniezno” (2024). Współautor monografii pt. „Medycyna na usługach systemu eksterminacji ludności w Trzeciej Rzeszy i na terenach okupowanej Polski” (2011). od 12 lat oprowadza też turystów po pałacach i dworach Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

Rafał Jurke – kulturoznawca, licencjonowany przewodnik turystyczny z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem. Współinicjator opracowania autorskich tras turystycznych po Gnieźnie m.in. trasy pt. Kryminalne Gniezno. Autor wystawy poświęconej okupacyjnym realiom w trakcie II wojny światowej w Gnieźnie. Pomysłodawca i twórca internetowej wyszukiwarki grobów zagrożonych likwidacją i grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności. Autor książki Kryminalne Gniezno.

Rafał Wichniewicz - regionalista, dziennikarz, publicysta, gnieźnianin od urodzenia. Autor książek "Mroczne Gniezno" i "Granda w Gnieźnie", opowiadających o kryminalnych historiach z okresu międzywojennego Gniezna i okolic. Współautor publikacji "Miasto Trzech Kultur" oraz przewodnika "13 pomysłów na Gniezno i okolice". Realizator projektów edukacyjnych oraz twórca materiałów i wystaw promujących wiedzę historyczną o miejscach i wydarzeniach na terenie Gniezna, które są obecnie trwale prezentowane w przestrzeni miejskiej. Autor licznych artykułów, opowiadających o dziejach Gniezna. Nieformalny przewodnik po wybranych zagadnieniach nowożytnej historii miasta.

Moderatorem spotkania był Dawid Jung – poeta, pisarz, krytyk literacki i teatralny, wydawca, badacz i twórca kultury, historyk, muzealnik, projektant szlaków kulturowych, dyrektor Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”, autor książek o Gnieźnie: „Glosy” oraz „Polska, ulubiona masochistka Europy”.


Fot. W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 158

 • 88
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 19
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 31
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 9
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 11
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3