ReklamaA1ReklamaA1-2

Puszcza pełna skarbów

Atrakcje turystycznePrzyroda2 czerwca 2024, 13:00   red. Daniel Sypniewski2676 odsłon
Puszcza pełna skarbów
W spróchniałych pniach starych wierzb zbóje ukrywali swą zdobycz - fot. Daniel Sypniewski

Na łamach portalu Pojezierze24.pl opisywałem ciekawe miejsca i historie związane z Puszczą Zielonką. Tym razem chciałbym przedstawić, z przymrużeniem oka, kilka ciekawych opowieści i legend o skarbach. Cóż, chyba każdy kiedyś marzył o odnalezieniu wielkiego skarbu i każdego z nas, choć na chwilę, opanowała „gorączka złota”. Ponieważ wiele takich historii wybiega poza teren Puszczy, rozszerzę więc nieco terytorialny zakres moich poszukiwań.

Wychowałem się na kultowych książkach przygodowych, takich jak: „Wyspa skarbów”, „Winnetou”, „Chłopcy z Placu Broni” i wiele innych. Największe wrażenie zrobiła na mnie książka Marka Twaina pt. „Przygody Tomka Sawyera”. Zachęcam Was, abyście swoim dzieciom dali tę lekturę do przeczytania. Książka jest przezabawna, a jednocześnie zawiera wiele prawd życiowych, uczy przyjaźni i miłości. A, jeszcze lepiej, przeczytajcie im przed snem, co wieczór, kilka rozdziałów sami. Książka ta poruszyła mą wyobraźnię i pobudziła fantazję. Dzięki niej w dzieciństwie wykopałem, zalewając oczy potem, setki dziur w poszukiwaniu kosztowności zrabowanych przez zbójców, piratów i innych rzezimieszków.

Może warto dziś wrócić do marzeń z młodzieńczych lat, odkurzyć swych bożków, obudzić się z dorosłego otępienia i ruszyć z saperką po przygody i zabawę do tajemniczych miejsc, w których - kto wie - czekają na nas niewyobrażalne skarby... Ułatwię Wam to i może zachęcę do poszukiwań, przedstawiając dziś te oto legendy.

Owieczki

Kilka kilometrów za Rogoźnem, w lasach przy wsi Owieczki, zaręczyli się dziewczyna z tejże wioski i piekarz z Rogoźna. Spotykali się pobliskim lesie i gdy on przyjeżdżał na koniu, ona wychodziła poświecić mu drogę latarenką. Pewnego wieczoru zaatakowali ich zbójcy. Uciekająca dziewczyna rzuciła drogocenny pierścionek zaręczynowy w bagna. Niestety para zakochanych została zabita przez złoczyńców.

Od tego czasu, pobliskie lasy nawiedza zjawa dzierżąca w ręku latarnię. Przeprowadza ona zbłąkanych podróżnych przez mokradła, a zbójców dotknięciem ręki i z bezwzględnością zabija. Ponoć pierścień narzeczonej piekarczyka, w każdą pełnię księżyca, o północy, świeci jasnym światłem. Kto więc odważny, niech rusza w te lasy, może uda się pierścień odnaleźć.

Nowa Górka

Dawno, dawno temu - nad jeziorem Kazanie w okolicach Nowej Górki, położonej 10 km od Pobiedzisk - żył możny, lecz okrutny i bezlitosny wobec swych poddanych pan. Po drugiej stronie jeziora stał drewniany kościółek, w którym z ambony kazalniczej stary kapłan wzywał bogacza do opamiętania się, z całą swą pasją i mocą, przestrzegając go przed karą boską. Wreszcie, dosięgnęła go. Pewnej upalnej, letniej nocy rozszalała się burza, a pioruny biły godzinami w taflę jeziora. Nazajutrz mieszkańcy nie ujrzeli już pałacu okrutnika. Zatopiła go woda, chłonąc jego skarby.

Od tego zdarzenia, podczas każdej burzy, jeśli błyskawica rozetnie niebo i uderzy w jezioro, to słychać z głębin jęki tyrana i odgłos kazania starego kapłana. Ponoć od czasu do czasu jakiś szczęśliwiec odnajduje na brzegu jeziora złotego talara lub kamień szlachetny, więc panowie, kobietki i dzieciaki wybierzcie się na plażę i z maską, rurką, płetwami - strzałką do wody! Może i Wam szczęście dopisze.

Lasy pod Studzieńcem

O niewyobrażalnych skarbach, zakopanych przez wycofujące się wojsko napoleońskie, już pisałem we wcześniejszym artykule o sławnych ludziach w Puszczy Zielonce. Nadmienię więc tylko, że szukać możecie owego skarbu w lasach pod Studzieńcem.

Skarb Zagacza

Na początku XIX w., pomiędzy Skokami ,Rogoźnem i Murowaną Gośliną, grasował w gęstych lasach okrutny rozbójnik, na którego wołano Zagacz. Ponoć miał w zwyczaju chować złupane kosztowności w spróchniałych konarach starych wierzb. Przestrzegam jednak przed poszukiwaniem owych świecidełek w tych pomnikowych drzewach - leśniczy na pewno nie będzie zadowolony, a Wam może grozić - i słusznie - wysokim mandatem. Do dnia dzisiejszego znane jest w tych okolicach przysłowie: „Nie chodź w żyto, bo cię Zagacz schwyto”.

Słonowo

W miejscowości Słonowo, położonej przy drodze z Murowanej Gośliny do Rogoźna, pewien dziedzic oszalał po stracie syna i odlał z brązu diabła, który kazał w dworkowym parku budować mu różne mostki, dziwne rzeźby, podziemne przejścia i lochy. Po śmierci dziedzica miejscowa ludność złapała diabła i przykuła stalowymi łańcuchami w lochu. O miejscu tym zapomniano, ale do dziś, jak opowiadają najstarsi mieszkańcy wsi, w podziemnym labiryncie ukryte są ogromne skarby.

Srebrne skarby

W kilku miejscowościach, np. w Owińskach czy Koziegłowach, odkopano srebrne skarby z czasów średniowiecznych, które cieszą dziś oko zwiedzających muzea. Ziemia zapewne kryje jeszcze wiele tajemnic, zapomnianych grodzisk, miast i wiosek, czekających na swych odkrywców. Z powodu dużego zalesienia ciężko jest odkryć takie miejsca, ale czasami się to zdarza. Tak było gdy we wsi Dzwonowo odkryto pozostałości średniowiecznego miasta lokacyjnego, sąsiadującą z nim wieś owalnicową i rezydencję właścicieli.

Poszukiwanie skarbów może być świetną zabawą i może warto sobie sprawić jakiś wykrywacz metali. Gdy usłyszymy w terenie sygnał tego urządzenia, jeśli natrafi akurat na jakiś metal, serce zapewne zabije nam mocniej, a oczyma wyobraźni zobaczymy szkatułkę z biżuterią lub złotymi monetami. Nawet jeśli nam się nie poszczęści, trochę takich emocji na pewno nam nie zaszkodzi.


Fot. D. SypniewskiJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 136

 • 70
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 42
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 23
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2