Blisko 3 godziny trwało dzisiaj zwiedzania pałacu w Czerniejewie – na specjalne zamówienie – w trakcie której przewodnikiem po rezydencji był Karo Soberski, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to kolejne z serii kilku takich zwiedzań, które odbędą się w tym roku. Tym razem dzieje pałacu poznawało 60 członków Klubu Turystyki Pieszej „Włóczykij” PTTK Wągrowiec.
Piękna słoneczna pogoda zachęcała dzisiaj do wędrówek i tak też uczyniła 60-osobowa grupa z Klub Turystyki Pieszej „Włóczykij” PTTK Wągrowiec, która zdecydowała się poznać dzieje pałacu w Czerniejewie, architektury obiektu, jak i tajemnic, które skrywa rezydencja.
Przewodnikiem po pałacu w Czerniejewie był Karol Soberski, (soberski.pl), dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii (pierwsza edycja odbyła się w 2019 r., a druga – w 2021 r., trzecia – w 2022 r., a czwarta odbędzie się we wrześniu tego roku).
Na początku zwiedzania, przewodnik przybliżył historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu. Następnie uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli od oranżerii następnie przeszli do Sypialni Hrabiego i Saloniku Hrabiego. Później przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej i podziemi pałacowych.
Warto zaznaczyć, że w końcowej fazie zwiedzania pałacu, do grupy dołączył Jan Kulpiński, były burmistrz Czerniejewa, kierownik (w latach 1970 – 1977) Domu Dziecka , które mieściło się w pałacu w latach 1945 – 1977, a obecnie przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo, który podzielił się z uczestnikami swoimi wspomnieniami.
Należy podkreślić, że wśród uczestników zwiedzania było dwóch panów, którzy wychowywali się w Domu Dziecka w Czerniejewa. Była to dla nich bardzo sentymentalna podróż w czasie...
W trakcie blisko 3-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej! Była też mowa o współczesnych gwiazdach kina, muzyki, fotografii, polityki czy estrady dla których pałac w Czerniejewie jest ulubionym miejscem w Polsce, jak również o filmach czy teledyskach kręconych w scenerii zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie.
Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji.
Chętni mogli też nabyć magnesy pałacu w Czerniejewie, książkę „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” autorstwa Marina Kwiatkowskiego i Krzysztofa Chomicza oraz książki K. Soberskiego, zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.
Na koniec udali się na pyszną kawę i smaczne ciasto do Restauracji Pałacowej.
Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!