ReklamaA1

Przyroda rozkwita pełnią lata...

PrzyrodaFelieton11 czerwca 2024, 8:30   red. Józef Popiel1145 odsłon
Przyroda rozkwita pełnią lata...
Klempa z łoszakiem -  fot. Józef Popiel

W miesiącach letnich przyroda ukazuje najbardziej urzekające piękno, jest ciepło, słonecznie i kolorowo. Wszystko, co miało wyrosnąć z ziemi, kwitnie, albo rodzi już owoce. Wybieramy się do lasu, aby zobaczyć przyrodę w rozkwicie, podglądać jej mieszkańców. Dni są najdłuższe, zwierzęta w pełni życia, przy odrobinie szczęścia można je spotkać na trasie wędrówek. To pora, która każdemu kojarzy się z wakacjami, wypoczynkiem, wygrzewaniem się w ciepłych promieniach słońca. Miesiące letnie są najbardziej obfitującymi w łatwo dostępny pokarm. Dla ptaków jest to czas wyprowadzania młodych z gniazd i przystępowania do ponownych lęgów. Częściej spotykana w lesie jest wilga, liczny ptak w całej Polsce. 

Brzozy rozsypują drobne skrzydlate nasionka. Na wilgotnych łąkach kwitnie dziewięciornik błotny, goryczka wąskolistna, rdest wężownik, ostrożeń warzywny, barszcz, dzięgiel leśny, trzęślica modra. Na torfowiskach wysokich - żurawina, turzyca siwa, rosiczki. Na suchszych łąkach zakwita centuria pospolita, widać żółte kępy przytuli właściwej. Na małych zbiornikach wodnych unoszą się kwiatostany okrężnicy bagiennej, pod wodą kwitnie rogatek szorstki, rdestnice, kędzierzawa i moczarka kanadyjska. Na wydmach nadmorskich rozkwita mikołajek nadmorski.

Dla bezkręgowców lipiec jest szczytowym okresem rozwoju, w wodzie jest dużo kijanek, widać też liczny narybek. W lesie można spotkać wiele motyli: paź królowej, rusałki, cytrynek, przy padlinie uwijają się chrząszcze grabarze. Ptaki cichną (odbywa się pierzenie), słychać jeszcze często głos przepiórki i skowronka borowego. Charakterystycznym zjawiskiem ciepłych wieczorów są loty nietoperzy. Niektóre ptaki śpiewające powtórnie wysiadują jaja - szczygły, zięby, potrzeszcze, trznadle. Ponownie rozmnażają się króliki i zające, odbywa się cieczka kun i ruja saren. Jelenie byki wykształciły już wieńce i wycierają je ze scypułu. Zaczynają się pierwsze odloty ptaków - sieweczki, czajki, bataliony, kuliki wielkie, rycyki, rybitwy rzeczne, kukułki, świstunki.

W sierpniu dojrzewają owoce czarnego bzu, cisa i jarzębiny, zakwitają wrzosy. W lesie pojawiają się zbieracze malin i borówek. Zaczynają kwitnąć zimowity jesienne o bladoróżowych kwiatach, dojrzewają owoce situ, które przybierające czerwoną barwę. Po obficie padających deszczach pojawiają się grzyby a wraz z nimi grzybiarze. Gwar stałych mieszkańców lasu uzupełniają amatorzy borowików, gołąbków, kurek, którzy nawołują się i licytują obfitość zbiorów. To doskonały pretekst do oderwania się od codzienności, okazja do relaksu. Należy przy tym pamiętać, że nie wyrywamy całych grzybów, lecz wykręcamy z podłoża lub ścinamy nożykiem u podstawy.

Z wody wychodzą młode traszki, pojawiają się motyle drugiego pokolenia pazia żeglarza i królowej oraz rusałki admirała. Można zaobserwować odloty ptaków - cyranki, kanie, błotniaki, orliki, rybołowy, kraski, jaskółki, pliszki, podróżniczki, pokrzewki, muchołówki, dzierzby. Pod koniec sierpnia na sejmikach zbierają się bociany, które sformują klucze i zaraz odlecą do ciepłych krajów.

Gwar letniego lasu nagradza widokiem jego mieszkańców, którzy wykorzystują warunki do wyprowadzenia potomstwa i zapewnienia przetrwania gatunku. Wielu miłośników przyrody żyje tymi odgłosami i widokami na co dzień. To taka wartość dodana dla wielu z nich. Spędzając wakacje w lesie pamiętajmy jednak, że to my jesteśmy tam gośćmi…


Fot. J. PopielJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 170

 • 116
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 18
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 35
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3