Poszukiwanie grobów żołnierzy gen. Sikorskiego, do którego w roku gen. Władysława Sikorskiego w Powiecie Inowrocławskim zachęcało Muzeum im. Jana Kasprowicza okazało się prawdziwym wyzwaniem. Na apel powiatowego muzeum wpłynęły zaledwie dwie prace.
Kilka dni temu zaprezentowaliśmy losy Władysława Budnera. Przed nami odyseja Bernarda Ciechorskiego, którego niesamowite losy odkryły Agata Kozakiewicz i Amelia Sikorska uczennice Zespołu Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jan Pawła II w Inowrocławiu. Praca powstała pod kierunkiem Anny Łaszkiewicz.
Bernard Ciechorski urodził się 3 lutego 1922 r. w Murzynnie, niedaleko Gniewkowa. W dniu wybuchu wojny był uczniem Liceum Salezjańskiego w Sokołowie Podlaskim, gdzie w poszukiwaniu szczęścia przenieśli się jego rodzice.
Siedemnastolatek nie wiedział, co robić, więc wrócił do rodziny w Inowrocławiu, by 29 października znowu wylądować w Sokołowie. 2 listopada wyruszył na południowy-wschód, marząc o odradzającym się we Francji polskim wojsku, wojsku Sikorskiego.
Szczęśliwie przekroczył granicę niemiecko-sowiecką i 13 listopada dotarł do rumuńskiej granicy. Tam szczęście go opuściło. Sowiecki sąd skazał go na 3 lata ciężkich robót w obozie w Kujbyszewie. Próbował stamtąd uciec, ale otrzymał kolejne 2 lata więzienia.
Jego sytuacje zmienił układ Sikorski – Majski. Na mocy amnestii 21 września 1941 r. został zwolniony, a jego wymarzona polska armia tworzona była w oddalonym o prawie 3000 kilometrów radzieckim Buzułuku.
Tak rozpoczął się powrót do domu Bernarda Ciechorskiego. Nastoletni ochotnik został wcielony do marynarki wojennej. Razem z Armią Andersa wkroczył do Persji i dalej przez Indie i port w Bombaju młody polski marynarz został przerzucony do Wielkiej Brytanii, gdzie przybył 30 maja 1942 r.
Szkolenie odbył w Obozie Szkolnym Marynarki Wojennej w Okehampton, miejscu oddalonym o wiele mil od oceanu a przez polskich marynarzy z dużym humorem nazywanym ORP Bałtyk. Pod biało-czerwoną banderą Bernard Ciechorski zameldował się na ORP Ślązak - polskim niszczycielu eskortowym.
19 sierpnia Ślązak wziął udział w bohaterskim desancie pod Dieppe, gdzie uratował życie wielu kanadyjskich żołnierzy. Okręt uczestniczył w walkach na Atlantyku i Morzu Śródziemnym.
12 stycznia 1946 r. Bernard Ciechorski został zwolniony z wojska. W kieszeni miał brytyjskie odznaczenia za bitwę o Atlantyk i kampanię włoską. 2 lutego wrócił do ojczyzny, do rodzinnego Murzynna.
W sierpniu 1947 r. ożenił się z Marianną Szczepańską i zamieszkał w Kijewie. Wychował 5 dzieci, zaangażował się w prace Banku Spółdzielczego w Gniewkowie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Kijewie. Zmarł 17 listopada 1980 r. Grób Bernarda Ciechorskiego, żołnierza gen. Władysława Sikorskiego, znajduje się w Kijewie.
Jego życiorys jest jak filmowy scenariusz - podróż do Polski przez pół świata. Ile takich historii czeka na odkrycie? Dzielcie się nimi z nami.
Fot. Powiat Inowrocławski
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!