ReklamaA1ReklamaA1-2

Program „Było… nie minęło” o niemieckiej zbrodni na „Dziekance”

Z życia FundacjiHistoria25 marca 2021, 21:00   red. Aleksandra Soberska5865 odsłon2 Komentarzy
Program „Było… nie minęło” o niemieckiej zbrodni na „Dziekance”
Adam Sikorski (drugi od lewej) i Karol Soberski - fot. Aleksandra Soberska

Red. Adam Sikorski i ekipa programu telewizyjnego TVP „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii” przyjechała dzisiaj do Gniezna. Na zaproszenie Karol Soberskiego, prezesa Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (i redaktora naczelnego portalu Pojezierze24.pl) zrealizowali reportaż na temat niemieckiej zbrodni popełnionej na tysiącach pacjentów szpitala „Dziekanka” w czasie II wojny światowej. Warto podkreślić, że „Było… nie minęło” to najpopularniejszy program telewizyjny dla miłośników historii.

Ekipa TVP dotarła do Gniezna o godz. 11.00, a miejscem spotkania był parking przy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Tam po krótkim powitaniu i przedstawieniu się, K. Soberski wręczył członkom realizującym program pakiet gadżetów promujących miasto Gniezno i powiat gnieźnieński. Następnie wszyscy pojechali do szpitala „Dziekanka”.

– Przeczytałem tę książkę i jest to wstrząsająca historią. Zbrodnia jest wspaniale udokumentowana przez pana Karola Soberskiego, dlatego chcę widzom przypomnieć te dramatyczne wydarzenia – mówi A. Sikorski. – Nie będę ukrywał: duma mnie rozpiera, że moja książka „Zapomniana zbrodnia” zrobiła tak duże wrażenie na Adamie Sikorskim, iż zdecydował się przyjechać do Gniezna i nakręcić film o zagładzie chorych „Dziekanki” – podkreśla K. Soberski.

Na terenie szpitala, zdjęcia były kręcone zarówno w plenerze, jak i w Muzeum szpitala „Dziekanka”. Eksponaty, ale przede wszystkim dokumenty zgromadzone w Muzeum zrobiły na A. Sikorskim ogromne wrażenie (szczególnie tzw. „czarny zeszyt” oraz trumna wielokrotnego użytku). A. Sikorski i K. Soberski wpisali się też do Księgi Pamiątkowej Muzeum.

Po nakręceniu kilkudziesięciu ujęć, wszyscy obecni udali się na obiad, który – w reżimie sanitarnym – przygotował „Dom Anki”. Przy obiedzie była też okazja do pamiątkowych zdjęć oraz do uzyskania dedykacji A. Sikorskiego w jego dwóch książkach pt. „Mapa tajemnic”.

Po posiłku, ekipa telewizyjna pojechała na teren dawnego cmentarza „Dziekanki”, gdzie na tle mauzoleum Rodziny Piotrowskich (Aleksander Piotrowski był przedwojennym dyrektorem „Dziekanki”) nakręcono kilka ujęć.

Następnie wszyscy obecni (ekipa TVP oraz członkowie Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”) udali się do gminy Mieleszyn, a dokładnie do lasów w okolicach Mielna, gdzie znajdują się odkryte w 2004 r. przez K. Soberskiego, „doły śmierci” w których w 1942 r. Niemcy pogrzebali około 500 pacjentów „Dziekanki”. Warto zaznaczyć, że zarówno w szpitalu, jak i przy „dołach śmierci” zdjęcia kręcone były także z drona.

Premiera programu „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii”, który był dzisiaj realizowany w Gnieźnie oraz w lasach pod Mielnem, jest przewidziana na 26 kwietnia na antenie TVP Historia.

K. Soberski za pomoc w ugoszczeniu A. Sikorskiego i jego ekipy, dziękuję członkom Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”: Aleksandrze Soberskiej, Michałowi Glancowi i Arkowi Gacy; Arturowi Babikowi, prezesowi Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "Concordia" oraz dyrekcji szpitala „Dziekanka”, za możliwość nakręcenia zdjęć do programu.

A już jutro zapraszamy na fotoreportaż z pobytu ekipy „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii” w obiektywie Michała Glanca!

„Było… nie minęło...”

Redaktor A. Sikorski to polski historyk, dziennikarz, reżyser, scenarzysta, poeta i kierowca rajdowy. Jest autorem słów do wielu tekstów „Budki Suflera” z najwcześniejszego etapu działalności grupy (m.in. „Memu miastu na do widzenia”, „Sen o dolinie”).

Od 2004 r. prowadzi emitowany na antenie TVP Historia program o tematyce historyczno-eksploracyjnej „Było… nie minęło – Kronika zwiadowców historii”. Program kontynuuje cykl reportaży: „Ocalić… od zapomnienia”, emitowanych na antenie TVP 3 w latach 2002-2004. W ramach programu prowadzi poszukiwania mogił żołnierskich, wraków samolotów i innych śladów historycznych. Śledzi również losy tzw. „żołnierzy wyklętych”.

Autor tego najpopularniejszego telewizyjnego programu o odkrywaniu tajemnic historii jest mentorem dla wielu współczesnych poszukiwaczy czy szeroko pojętych eksploratorów i miłośników historii.

A. Sikorski jest także autorem książek „Mapa tajemnic. Kronika zwiadowców historii” (Poznań 2012) i „Mapa tajemnice. Tom 2: Z dziennika wypraw” (2013). W obu tych pozycjach znajdziemy znacznie więcej informacji niż w programie.

Przypomnijmy, że red. Adam Sikorski będzie gościem lipcowego II festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, który odbędzie się w Gnieźnie.


Fot. Aleksandra Soberska, Michał GlancJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 369

 • 351
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 7
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 11
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3