ReklamaA1 - banerReklamaA1-2

Prognoza pogody „Dzień Dobry TVN” z zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie!

Informacje lokalneAktualności15 stycznia 2021, 16:00   red. Karol Soberski3469 odsłon4 Komentarzy
Prognoza pogody „Dzień Dobry TVN” z zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie!
 fot. facebook.com/PalacCzerniejewo

Widzowie „Dzień Dobry TVN” z naszego regionu, gdy zobaczyli prognozę pogody w tym popularnym programie, mogli mieć wrażenie, że znają miejsce z którego jest ona emitowana. I mieliby rację! Otóż prognoza pogody był nadawana z... parku przy XVIII-wiecznym pałacu w Czerniejewie! Dodatkowo prezenterka prognozy pogody Diana Kautz, jechała w zabytkowych saniach z pierwszej dekady XX wieku pochodzących z Wiednia!

Dzisiejsza prognoza pogody programu „Dzień Dobry TVN” była nadawana z XVIII-wiecznego parku przy pałacu w Czerniejewie. Tym samym zespół pałacowo-parkowy znalazł się w gronie największych i najciekawszych zamków, pałaców i miejsc w Polsce, z którego była emitowana prognoza pogody tego programu. A co za tym idzie, była to ogromna promocja czerniejewskiego pałacu.

Przypomnijmy, że pierwotnie park był założony jako ogród francuski, od XIX wieku jako ogród angielski. W XIX wieku w parku były liczne rzeźby i kapliczki.

Warto podkreślić, że w XIX wieku do przekształcenia parku został zatrudniony niemiecki architekt ogrodowy Oskar Teichert. Był to jeden z najznakomitszych twórców założeń ogrodowych na terenie Wielkopolski w XIX wieku, autor m.in. ogrodów w Kopaszewie i Lubostroniu. Wówczas zlecono mu utworzenie nowych alei (obsadzonych grabami i lipami), zaplanowanie budowy fontann i posadzenie nowo sprowadzonych roślin egzotycznych i pnących. W parku uformowano też ciąg trzech połączonych strugą wodną stawów.

Trzeba też dodać, że prezenterka prognozy pogody Diana Kautz jechała w zabytkowych saniach z pierwszej dekady XX wieku pochodzących z Wiednia, które w ordynacji Czerniejewo znajdują się przynajmniej od roku 1914 (być może nawet wcześniej)!

Sanie te, jak i zabytkowe powozy, czy bryczki (wszystkie pochodzące z końca XIX i początku XX wieku) można oglądać z powozowni przy pałacu w Czerniejewie. Każdy zgromadzony tam pojazd (a jest prawie 30 egzemplarzy) ma swoją barwną historię i każdy jest pięknym świadectwem minionego wieku. Niektóre pojazdy brały udział w znanych polskich produkcjach filmowych!

Emisja prognozy pogody programu „Dzień Dobry TVN” to idealny sposób na promocję XVIII-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego, który od kilku lat ponownie jest otwarty dla turystów. I trzeba mieć nadzieję, że jak tylko sytuacja związana z koronawirusem na to pozwoli, pałac w Czerniejewie ponownie otworzy swoje bramy dla zwiedzających.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 467

 • 345
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 45
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 74
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner
ReklamaA3