ReklamaA1

Prof. dr hab. Andrzej Kola i dr Gerard Wilke zostali uhonorowani Nagrodą Lednickiego Orła Piastowskiego 2024!

HistoriaAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego8 czerwca 2024, 18:00   red. - inf. prasowa551 odsłon
Prof. dr hab. Andrzej Kola i dr Gerard Wilke zostali uhonorowani Nagrodą Lednickiego Orła Piastowskiego 2024!
 fot. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Laureaci to wybitnej klasy mediewiści specjalizujący się w rozpoznawaniu podwodnego dziedzictwa archeologicznego. W ramach pracy zawodowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w pierwszej połowie lat 70. XX w. wspólnie rozwinęli zainteresowania badawcze związane z archeologią podwodną, kładąc podwaliny do powstania toruńskiego ośrodka archeologii podwodnej. Znaczącym etapem ich wspólnych inicjatyw w tym zakresie był 1982 r., kiedy rozpoczęli, trwające do dziś, badania jeziora Lednica. W ich efekcie rozpoznano wczesnośredniowieczne przeprawy mostowe prowadzące na wyspę, odkryto liczne łodzie jednopienne, a także ogromną kolekcję zabytków archeologicznych, w tym wyjątkowej wartości uzbrojenie.

Nowatorskie, wielowymiarowe badania realizowane pod kierownictwem prof. Andrzeja Koli i dr. Gerarda Wilke pozwoliły na potwierdzenie znaczącej roli Ostrowa Lednickiego w strukturach państwa pierwszych Piastów. Dzięki zaangażowaniu Laureatów wody jeziora Lednica stały się miejscem szkolenia pokoleń polskich archeologów podwodnych i ośrodkiem spotkań badaczy z różnych części Europy. Wyniki przeprowadzonych wykopalisk znalazły odzwierciedlenie w licznych publikacjach książkowych i artykułach, zarówno o charakterze naukowym, jaki i popularyzatorskim, przyczyniając się do szerokiego odbioru wyników badań wśród specjalistów oraz pasjonatów historii i dziedzictwa kulturowego.

Prof. dr hab. Andrzej Kola, urodzony 17 stycznia 1940 r. w Toruniu, swoją działalność naukowo-badawczo-dydaktyczną realizował na macierzystym UMK w Toruniu. Od 1990 r. kierował Zakładem Archeologii Podwodnej UMK, zaś w latach 1999–2002 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk Historycznych na tym uniwersytecie. Jego zainteresowania badawcze obejmują archeologię średniowiecza, archeologię podwodną oraz archeologię zbrodni, zwłaszcza z czasów II wojny światowej.

Dr Gerard Wilke, urodzony 13 marca 1941 r. w Bydgoszczy, ukończył studia archeologiczne w Poznaniu, a następnie karierę naukową kontynuował na UMK w Toruniu. Brał udział w licznych badaniach naziemnych i podwodnych obejmujących wraki, konstrukcje budowlane i ślady osadnictwa m.in. na terenie Polski, Niemiec, Bułgarii, Tajlandii i Turcji. W 1987 roku wyemigrował do Niemiec, gdzie kontynuował działalność naukową na Christian-Albrechts-Universität zu Kiel nadal współpracując z polskimi archeologami, organizując m.in. badania na Ostrowie Lednickim i jeziorze Plön.

Nagroda Lednickiego Orła Piastowskiego dla prof. Andrzejowi Koli i dr. Gerardowi Wilke jest wyrazem uznania za ich wkład w rozwój archeologii i badania piastowskiego dziedzictwa kulturowego. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu badania podwodne na Jeziorze Lednica zyskały międzynarodowe uznanie. Działalność obu naukowców znacząco przyczyniła się do poszerzenia wiedzy o średniowiecznym osadnictwie na ziemiach polskich. Nagroda podkreśla również ich rolę w edukacji kolejnych pokoleń archeologów oraz promowaniu polskiej archeologii na arenie międzynarodowej. Laureaci dzięki swojej wieloletniej pracy, zasłużyli na to wyróżnienie, które jest symbolem ich wkładu w rozwój nauki i odkrywanie historycznych tajemnic.

Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego

Z inicjatywy Dyrektora Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Zarząd Województwa Wielkopolskiego w dniu 12 czerwca 2009 r. podjął Uchwałę o ustanowieniu Nagrody Lednickiego Orła Piastowskiego. Nagroda jest honorowa, przyznawana raz w roku przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych i upowszechniania wiedzy o roli dynastii piastowskiej w historii Polski i Europy oraz ochrony piastowskiego dziedzictwa kulturowego. Laureata wyłania, spośród zgłoszonych kandydatów, Kapituła Nagrody, w składzie której znajdują się: Arcybiskup Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Arcybiskup Archidiecezji Poznańskiej, Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego i Dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Dotychczasowi laureaci:

 • 2023 - Prof. dr hab. Andrzej Buko
 • 2022 - Polska Akademia Umiejętności
 • 2021 - Prof. dr hab. Przemysław Urbańczyk
 • 2020 - Prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz
 • 2019 - Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
 • 2018 - Prof. dr hab. Tomasz Jasiński
 • 2017 - Prof. dr hab. Stanisław Suchodolski
 • 2016 - Prof. dr hab. Antoni Gąsiorowski
 • 2015 - Prof. dr hab. Jerzy Lesław Wyrozumski
 • 2014 - Prof. dr hab. Henryk Samsonowicz
 • 2013 - Prof. dr hab. Klementyna Żurowska
 • 2012 - Prof. dr hab. Zygmunt Świechowski
 • 2011 - Prof. dr hab. Jerzy K. Strzelczyk
 • 2010 - Prof. dr hab. Zofia Kurnatowska
 • 2009 - Prof. dr hab. Gerard Labuda

Wręczenie tegorocznej Nagrody odbędzie się 27 czerwca na Ostrowie Lednickim.


(źródło: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy)Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 128

 • 44
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 8
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 76
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3