ReklamaA1ReklamaA1-2

Preteksty po raz trzynasty!

Informacje lokalneKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego6 września 2023, 12:30   red. - inf. prasowa519 odsłon
Preteksty po raz trzynasty!
Panel „Strategie i bezpieczeństwo” odbył się w auli IKE UAM - fot. BPMG

Chociaż oficjalnie 13. Festiwal Literacki Preteksty jeszcze trwa – przed nami jeszcze Turniej Książkożerców 22 września – to Biblioteka – wraz z partnerami - zakończyła czterodniowy cykl spotkań autorskich.

Tegoroczne Preteksty otworzył wernisaż wystawy fotograficznej „Światłoczułe Słowa” , który poprzedzał spotkanie z Ewą Lipską i było niespodzianką dla zaproszonej poetki. Grupa fotografików gnieźnieńskich: Katarzyna Gołembowska, Michał Koszela i Sebastian Uciński zilustrowała trzy wiersze Ewy Lipskiej.

Po wernisażu w Auli Medyka rozpoczęło się już właściwe spotkanie autorskie z Ewą Lipską. Była poezja, było i sporo o poezji. Dowiedzieliśmy się, że Ewa Lipska – mimo, iż sama przez krótki czas prowadziła warsztaty poetyckie - nie wierzy, że pisania poezji można się nauczyć. Jak mówiła, można jedynie poszerzać wyobraźnię, a poezja jest kwestią wyobraźni.

Wieczór zakończył się w Latarni na Wenei – X Slamem Poetyckim im. Franciszka Rabelais. Z czternastu slamerek i slamerów do finałowej trójki weszli: Fiona, Ania Bania, SampaJan. I po zaciętym finale, dosłownie o pojedyncze głosy, z Anią Banią wygrał SampaJan, na trzecim miejscu znalazła się Fiona z Brystolu.

Drugi dzień Pretekstów zaczęliśmy od Europy Środkowej. To właśnie tam prywatnie i pisarsko ciągnie Ziemowita Szczerka, festiwalowego gościa. Rozmowa orbitowała wokół ostatniej książki Ziemowita Szczerka, czyli wokół „Wymyślonego miasta Lwowa” - taki tytuł nosi ta eseistyczna opowieść o mieście, do którego autor jeździ od blisko trzydziestu lat.

Kolejnym spotkaniem tego dnia była rozmowa z „Królem polskiego kryminału” czyli wrocławskim pisarzem Markiem Krajewskim. Dowiedzieliśmy się sporo o warsztacie pisarza oraz przekonaliśmy się o ważności rytmu dnia i istocie nawyków i przywiązaniu do szczegółów.Dopisała także znakomita gnieźnieńska publiczność, która ustawiła się w długą kolejkę po upragniony autograf.

Sobotę, trzeci dzień Pretekstów, rozpoczęło bardzo ciekawe spotkanie z reportażystą Cezarym Łazarewiczem. Ciekawe już przez same tematy, które podejmuje w swoich reporterskich śledztwach autor - sprawy głośne i kontrowersyjne, takie jak sprawa Gorgonowej, śmiertelne pobicie Grzegorza Przemyka (za którą otrzymał Nagrodę Literacką NIKE), a w ostatniej książce sprawę śmierci Stanisława Pyjasa. Rozmowa o ostatnim śledztwie była punktem wyjścia do opowieści o pracy reporterskiej i reportażu jako takim.

Trzeci dzień Pretekstów zakończył ponad dwugodzinny panel „Strategie i bezpieczeństwo”. W auli IKE UAM - wypełnionej do ostatniego miejsca - rozmawiali zaproszeni goście: dr Jacek Bartosiak - prawnik, dr nauk społecznych, ekspert ds. geopolityki i strategii.; Marek Budzisz – dziennikarz, działacz polityczny i analityk oraz gen. Waldemar Skrzypczak – generał broni SZ RP w stanie spoczynku. Oficer dyplomowany wojsk pancernych. Punktem wyjścia i polem tematycznym panelu była oczywiście sytuacja geopolityczna po wybuchu wojny w Ukrainie.

Niedziela, czyli ostatni dzień spotkań to rozmowa niezwykle szczera, wartościowa i dodająca otuchy: Katarzyna Michalczak, poetka, prozaiczka, socjolożka i mama syna z zespołem Aspergera przyjechała do Gniezna spotkać się z czytelnikami swojej książki „Synu, jesteś kotem”.

Tradycyjnym punktem Festiwalu Preteksty jest wieńczący je spektakl Teatru Wszelki Wypadek. Tym razem zgromadzeni w Starym Ratuszu widzowie mogli zobaczyć „Merylin Mongoł”. Siła dramatu Nikołaja Kolady i znakomita gra aktorska wywołały grad oklasków i uznanie dla interpretacji Tomasza Kujawskiego.

13. Festiwal Literacki Preteksty dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.


Fot. BPMGJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 138

 • 69
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 13
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 56
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3