ReklamaA1 - baner

„Pozostawieni” – wyjątkowy film o tych, którzy pozostali...

Informacje lokalneHistoria17 października 2020, 14:45   red. - inf. prasowa1208 odsłon3 Komentarzy
„Pozostawieni” – wyjątkowy film o tych, którzy pozostali...

Zapraszamy na krótkometrażowy film fabularny pt. „Pozostawieni”, który powstał dzięki współpracy Centrum Kultury „Scena to dziwna” w Gnieźnie, Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” z Gniezna, Towarzystwa Miłośników Gniezna oraz aktorów Teatru Za Miastem. Film jest swoistym hołdem złożonym bohaterom i zwykłym ludziom żyjącym w dobie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku i jest dopełnieniem czterech filmów dokumentalnych opowiadających o osobach z powiatu gnieźnieńskiego zaangażowanych w różny sposób we wspomnianą wojnę.

Fabuła oczywiście nie wyczerpuje tematu. Film opowiada krótką, fikcyjną historię łączącą postaci czterech osób związanych z Gnieznem i zasłużonych w wojnie z bolszewikami. Owi bohaterowie, to Marszałek Sejmu i Senatu Wojciech Trąmpczyński, Tomasz hr. Żółtowski, kapitan pilot Wiktor Pniewski i podporucznik Edmund Piechowiak (byli bohaterami wcześniejszych czterech filmów dokumentalnych zrealizowanych w ramach tego projektu).

Na tle wydarzeń historycznych i wojennej zawieruchy, ukazany został malutki wycinek z życia ludzi, którzy nie wyruszyli bezpośrednio na front, ale wojna wpłynęła na ich życie oraz losy ich bliskich.

Zamierzeniem produkcji filmowej było również wywołanie wśród widzów efektu wzmocnienia świadomości, jak ważną rolę w kształtowaniu II Rzeczpospolitej mieli rdzenni Wielkopolanie walczący na wschodzie Polski z bolszewikami.

Sceny do filmu powstawały w pałacach w Niechanowie i Czerniejewie, w stadninie w Jankówku, w kościele pw. św. Trójcy w Gnieźnie, na stacji gnieźnieńskiej wąskotorówki oraz w centrum Gniezna.

W rolach głównych wystąpili: marszałek Wojciech Trąmpczyński – Leszek Wojtaszak, hrabia Stanisław Żółtowski – Artur Kamiński, księżna Maria Jadwiga – Monika Belau, Tomasz Żółtowski – Paweł Wódczyński, guwernantka Ewa – Sandra Cieślewicz i przedszkolanka Hania – Katarzyna Adamczyk-Kuźmicz.

Ponadto na planie filmowym pojawili się instruktorzy Centrum Kultury „Scena to dziwna”, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Gnieźnie oraz szkół średnich z Gniezna i Śremu, a także dzieci z Przedszkola Bajkowy Świat.

Cztery filmy dokumentalne

Film fabularny „Pozostawieni” jest dopełnieniem czterech filmów dokumentalnych opowiadających  o osobach z powiatu gnieźnieńskiego zaangażowanych na różnych płaszczyznach w wojnę polsko-bolszewicką, które swoją premierę miały we wrześniu. Były to produkcje pt. „Śladami Wojciech Trąmpczyńskiego”, „Śladami Edmunda Piechowiaka”, „Śladami Wiktora Pniewskiego” i „Śladami Tomasza Żółtowskiego”.

Te cztery filmy kręcone były m.in. w Dębłowie (gmina Mieleszyn), na rynku w Kłecku, na ul. Chociszewskiego w Gnieźnie i na stacji wąskotorówki w Gnieźnie oraz w pałacach w Zakrzewie, Niechanowie, Popowie Ignacewie. W filmach wystąpili najlepsi lokalni badacze historii i regionaliści m.in. Tadeusz Panowicz, Mariusz Borowiak czy Karol Soberski. Autorem, scenariusza do wszystkich odcinków był K. Soberski. Zdjęcia do filmów wykonał Maciej Barciszewski, który skomponował również muzykę.

Warto zaznaczyć, że te filmy (zarówno dokumentalne, jak i fabularny) są pierwszą taką produkcją poświęconą postaciom wywodzącym się z Gniezna i okolic, biorącym udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Wszystkie filmy (fabularny i cztery dokumentalne) powstały w ramach projektu pod nazwą: Gnieźnianie w „Cudzie nad Wisłą” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.


Przeczytaj także


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 6
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 - baner
ReklamaA2 - baner