ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Poznaniacy oczarowani pałacem w Czerniejewie!

Wędrówki z historiąAktualności21 czerwca 2023, 18:30   red. Aleksandra Soberska1280 odsłon
Poznaniacy oczarowani pałacem w Czerniejewie!
 fot. Aleksandra Soberska

Blisko 3 godziny trwało dzisiaj zwiedzania pałacu w Czerniejewie – na specjalne zamówienie – w trakcie której przewodnikiem po rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, niezależny badacz lokalnej historii, pisarz i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to już trzecie z serii takich zwiedzań, które odbędą się w tym roku. Tym razem dzieje pałacu poznawali członkowie Klubu Seniora z Winograd z Poznania, którzy zostali oczarowani pałacem w Czerniejewie.

Ulewa, która nawiedziła dzisiaj rano Czerniejewo, nie przeszkodził 22-osobowej grupie z Klubu Seniora z Winograd z Poznania w poznawaniu dziejów czerniejewskiego pałacu, architektury obiektu, jak i tajemnic, które skrywa rezydencja.

Gości w pałacu powitała Kinga Ciesielczyk, menadżer pałacu w Czerniejewie, która przedstawiła przewodnika. Po niej Karol Soberski przybliżył historię miasta Czerniejewa i okoliczności budowy pałacu.

Następnie uczestnicy zwiedzania swoją wędrówkę zaczęli od oranżerii, dalej zobaczyli Sypialnię Hrabiego i Salonik Hrabiego. Później przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali też historię Groty Pompejańskiej i podziemi pałacowych.

W trakcie blisko 3-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

Uczestnicy zwiedzania zachwyceni byli przede wszystkich architekturą pałacu, jego wnętrzami, meblami a także bogatymi dziejami rezydencji. Nie ukrywali też podziwu dla wiedzy i kompetencji przewodnika.

Na koniec chętni mogli nabyć magnesy pałacu w Czerniejewie, książkę „Perła Wielkopolski. Pałac w Czerniejewie” autorstwa Marina Kwiatkowskiego i Krzysztofa Chomicza oraz książki K. Soberskiego, zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.

Stowarzyszenia, klubu seniora, firmy czy inne grupy formalne chcące zwiedzić pałac w Czerniejewie – na specjalne zamówienie - powinny kontaktować się z pałacem w Czerniejewie: tel. 662-267-696

O przewodniku

Przewodnikiem był Karol Soberski, (soberski.pl), dziennikarz, pisarz i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii (pierwsza edycja odbyła się w 2019 r., a druga – w 2021 r., trzecia – w 2022 r., a czwarta odbędzie się we wrześniu tego roku).


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 280

 • 184
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 92
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3