Jakie tajemnice skrywa tunel łączący pałac z kościołem? Gdzie zniknęły skarby z niechanowskiego pałacu? Czy w pałacu ukazuje się duch? Dlaczego Józef Wybicki ukrywał się w pałacu w Niechanowie? Jakie sekrety związane są z Oficyną Wschodnią zespołu pałacowo-parkowego? Na te pytania usłyszeliśmy odpowiedzi podczas kolejnej „Wędrówki z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego. Spotkanie pod hasłem „Tajemnice Niechanowa” zgromadziło blisko 40 osób.
Zimowa aura nie zniechęciła miłośników historii, którzy w sobotę przed godz. 10.00 zjawili się w bramie pałacu w Niechanowie. Na zorganizowane przez Karola Soberskiego zwiedzanie Niechanowa przybyło blisko 40 osób z m.in. Bydgoszczy, Żnina, Gniezna, gminy Niechanowo oraz gmin ościennych i opowiadanie o historii pałacu, jak i dziejach Niechanowa.
Przewodnikiem po skarbach i tajemnicach Niechanowa był Karol Soberski - pisarz, dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Zwiedzanie Niechanowa (pałacu, oficyny, kościoła i Sali Historii) było siódmą taką wyprawa zorganizowaną w tym roku.
Dlaczego przez kilka miesięcy w pałacu w Niechanowie mieszkał Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu? Co w pałacu w czasie II wojny światowej robili SS-mani? Gdzie ukrył skarby ostatni przedwojenny właściciel majątku w Niechanowie? Co znajdziemy na poddaszu Oficyny Wschodniej? Gdzie biegnie tunel łączący kościół z pałacem? Jakie bezcenne dzieło trafiło z Rzymu do świątyni w Niechanowie? Dlaczego zostały zamurowane podziemia niechanowskiego kościoła? Jakie skarby skrywa Sala Historii? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi usłyszeli uczestnicy sobotniej wędrówki po Niechanowie.
Zwiedzanie zaczęło się od pałacu, gdzie zajrzeliśmy m.in. na poddasze, do Sali Historii, która powstała w tej rezydencji w 2015 r., jak również do innych pomieszczeń związanych z dziejami tego obiektu. Następnie grupa udała się do Oficyny Wschodniej gdzie zwiedziła poddasze, ale przede wszystkim podziemia Oficyny pochodzące jeszcze z XVIII wieku! Później przyszedł czas na kościół, najważniejsze pomniki na przykościelnym cmentarzu a na koniec udaliśmy się do budynku Biblioteki, gdzie znajduje się Sala Historii (o tym miejscu opowiedziała Bożena Szymanowska, regionalistka z gminy Niechanowo).
Po zakończeniu zwiedzania wszyscy przeszli do Gminnego Ośrodka Kultury w Niechanowie gdzie przy kawie i herbacie podsumowanie wędrówkę, a także rozlosowano upominki wśród uczestników wędrówki. Chętni mogli także nabyć książki autorstwa Karola Soberskiego: „Skarb Dziedzica”, „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”, „Złoto Dziedzica”, „Skarby i tajemnice okolic Gniezna” i „Zagadkowy Kolekcjoner. Marian Haber – ziemianin, marszand, celebryta”.
Karol Soberski składa serdeczne podziękowania Paniom: Bożenie Szymanowskiej, Małgorzacie Trzaskowskiej i Dorocie Bączyk za wsparcie przy organizacji zwiedzania.
Kolejna „Wędrówki z historią” zaplanowana jest na styczeń 2022 r. O szczegółach poinformujemy już wkrótce.
Fot. A. Gaca
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!