ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Poznali tajemnice Zdziechowy i tamtejszego pałacu

Wędrówki z historiąHistoria18 czerwca 2022, 20:00   red. Aleksandra Soberska1572 odsłon
Poznali tajemnice Zdziechowy i tamtejszego pałacu
 fot. Aleksandra Soberska

Żar lejący się z nieba nie przeszkodził w kolejnej „Wędrówce z historią” zorganizowanej przez Karola Soberskiego. W dzisiejszej wycieczce po Zdziechowie – trwającej blisko 5 godzin – wzięli udział miłośnicy historii i turystyki z Wielkopolski i Kujaw. Wędrówka rozpoczęła się przy miejscowym kościele, a zakończyła w XIX-wiecznym pałacu wybudowanym przez ród von Wendorffów.

Jaki słynny architekt wybudował kościół w Zdziechowie? Czy miejscowy pałac skrywa przedwojenne tajemnice? Gdzie znajduje się grobowiec ostatnich właścicieli von Wendorffów? Jakie sekrety były w pałacowej wieży? Co działo się w pałacu 30 i 31 grudnia 1918 roku? Jakie tragiczne wydarzenie związane jest z pałacowym parkiem? Odpowiedzi na ta i wiele innych pytań usłyszeli uczestnicy dzisiejszego zwiedzania Zdziechowy, zorganizowanego przez Karola Soberskiego w ramach jego cyklu „Wędrówki z historią”.

Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce – którego druga edycja odbędzie się w lipcu w Gnieźnie. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

Od kościoła do pałacu

„Wędrówka z historią” rozpoczęła się przy miejscowym kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy, gdzie – oprócz poznania wnętrz świątyni – uczestnicy wędrówki mogli poznać także losy architekta, który zaprojektował kościół, jak również skąd pochodzą imiona trzech kościelnych dzwonów. Później przyszedł czas na poznanie dziejów „strasznego dworu”, historię młyna i nieistniejącej już kaplicy, a także wydarzenia związane z bitwą pod Zdziechową z okresu Powstania Wielkopolskiego.

Natomiast na koniec przyszedł czas skarby i tajemnice zespołu pałacowo-parkowego w Zdziechowie i rodu von Wendorffów! Była okazja zwiedzić pałac, zobaczyć oryginalne pozostałości z okresu międzywojennego, a także przejść się po parku i zobaczyć miejsca naznaczone krwią z II wojny światowej. 

Wędrówka zakończyła się w Klubie Kobiet Aktywnych w Zdziechowie, gdzie uczestnicy wycieczki - przy kawie i słodkościach - oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki – materiały promujące nasz region.

K.  Soberski dziękuje Lidii Pietrzak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Zdziechowie, Kindze Trzcińskiej, animator kultury tejże biblioteki, Klubowi Kobiet Aktywnych oraz ks. Pawłowo Gronowskiemu, proboszczowi parafii w Zdziechowie za pomoc w organizacji zwiedzania.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 210

 • 157
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 47
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3