ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Poznali historię gorzelni w Mielnie

Z życia FundacjiWędrówki z historią15 lutego 2022, 19:00   red. Aleksandra Soberska1603 odsłon
Poznali historię gorzelni w Mielnie
 fot. Włodzimierz Biront

Projekt „Pałace Tajemnic”, który w miniony weekend był realizowany w Zdziechowie w gminie Gniezno to połączenie historii, zajęć edukacyjnych i poznawanie atrakcji turystycznych regionu. W drugim dniu, w sobotę, uczestnicy wydarzenia wybrali się do Mielna w gminie Mieleszyn, gdzie mogli poznać historię tamtejszej gorzelni, zobaczyć najstarsze dęby w Polsce, poznać historię miejscowego pałacu i wziąć udział w zajęciach edukacyjnych.

Pierwszy punkt sobotniego pobytu w Mielnie, to możliwość zwiedzania miejscowej gorzelni. Gorzelnia w Mielnie jest obiektem unikatowym na skalę powiatu gnieźnieńskiego, bo jest jedyną w której zachowało się kompletne wyposażenie. Pierwszą gorzelnię w tym miejscu zbudowano w latach 80-tych XIX wieku. Budynek obecnej gorzelni powstał w 1905 r. Pierwotnie założona była na rzucie zbliżonym do litery „L”, ale później była wielokrotnie przebudowywana.

Współcześnie gorzelnia – od 2007 r. – jest nieczynna, ale w jej wnętrzach znajduje się całe wyposażenie gorzelni gotowe do uruchomienia. Trzeba dodać, że gorzelnia z Mielnie była jedną z wiodących w Polsce a jej właściciel Eduard von Wendorff w latach 1919-31 był aktywnym członkiem Związku Producentów Spirytualiów w Poznaniu i Rady Spirytusowej w Warszawie.

O dziejach gorzelni opowiadał Zbigniew Kaczmarek, miłośnik historii Mielna, a w zwiedzaniu wzięło udział 60 osób. Z kolei Karol Soberski opowiedział o najstarszych dębach rosnących w Mielnie i tamtejszym pałacu rodu Wendroffów, jak i o samym rodzie.

Na koniec odbyły się zajęcia edukacyjne dla poszukiwaczy, które poprowadził archeolog Radosław Herman.

Organizatorzy dziękuję Sylwii Cholewickiej, prezes firmy do której należy zespół pałacowo-parkowy w Mielnie, za możliwość obejrzenia pałacu.


Fot. A. Soberska, W. BirontJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 197

 • 143
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 48
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3