Przeprawa kolejowa na Dalkach to temat, który od lat spędza sen z powiek – nie tylko władzom lokalnym – ale przede wszystkim mieszkańcom zachodniej części Gniezna oraz miejscowości ościennych. Teraz, dzięki współpracy 4 samorządów problem może zostać w końcu rozwiązany.
Przeprawienie się przez tory kolejowe w okolicy ulic Dalkoskiej, Gajowej czy Mnichowskiej to nie lada wyzwanie. Wiedzą o tym samorządowcy, i oczywiście mieszkańcy. Duży ruch kolejowy powoduje sytuacje w ciągu dnia, kiedy przejazd jest zamknięty przez kilkanaście a nawet w ekstremalnych przypadkach kilkadziesiąt minut.
Dzięki współpracy 4 samorządów: Powiatu Gnieźnieńskiego, Miasta Gniezna, Gminy Gniezno oraz Gminy i Miasta Czerniejewo wkrótce ma powstać koncepcja, której realizacja rozwiąże ten problem komunikacyjny.
5 grudnia wszystkie te jednostki przystąpiły do podpisania listu intencyjnego, w którym zobowiązują się sfinansować koncepcję nowej przeprawy kolejowej. Sam dokument ma kosztować 160 tysięcy złotych, a podział kosztów jest następujący:
- Myślę, że problemu przejazdu kolejowego na Dalkach nikomu nie trzeba przedstawiać – mnie jest on doskonale znany - to najważniejszy temat podczas moich spotkań z mieszkańcami tego osiedla. Bardzo się cieszę, że dziś dochodzi do podpisania listu intencyjnego, którego konsekwencją będzie powstanie koncepcji nowego przejazdu. Koncepcja to dopiero pierwszy krok w realizacji tego skomplikowanego i kosztownego projektu, ale na jego podstawie będzie możliwe podjęcie starań o środki zewnętrzne. W tej sprawie rozmawiałem już z Wiceministrem Piotrem Malepszakiem, który z dużym optymizmem odniósł się do tego zagadnienia, mam więc nadzieję, że do przełomu w tej sprawie jest coraz bliżej – mówi Michał Powałowski, prezydent Gniezna.
- Deklaracja samorządowców Powiatu Gnieźnieńskiego, Miasta Gniezna, Gminy Gniezno i Gminy Czerniejewo, dotycząca opracowania koncepcji układu komunikacyjnego w miejsce istniejących przejazdów kolejowo-drogowych w ciągu ulic Dalkoskiej, Cienistej i Gajowej to w istocie pierwszy krok do zainicjowania w tym miejscu, realnego procesu inwestycyjnego - mówi Tomasz Budasz, starosta gnieźnieński. – Współpraca w tym zakresie, pozwoli docelowo zarówno na poprawę dojazdu do Gniezna i przepustowości dróg w tej części miasta, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Bardzo się cieszę, że wraz z włodarzami gmin powiatu gnieźnieńskiego i prezydentem miasta Gniezna z korzyścią dla naszych mieszkańców, wypracowaliśmy wspólne stanowisko w tej sprawie – dodaje starosta Tomasz Budasz.
- Od lat narastała potrzeba przebudowy przejazdu kolejowego na Dalkach, który znacząco zakłóca płynność przejazdu pojazdów przemieszczających się na tym odcinku. Ostatnich kilkanaście lat to czas drastycznego wzrostu liczby pojazdów poruszających się po drogach, a także dynamicznie rozwijających się obszarów zabudowy mieszkaniowej wokół miasta Gniezna. Przez przejazd kolejowy na Dalkach przejeżdżają codziennie kierowcy podróżujący do i z miasta. Utrudnienia w płynności przejazdu przez tory kolejowe powodują zatory postojowe trwające nawet ponad 20 minut. Dodatkowo przecinanie się potoku samochodowego z torami kolejowymi niesie za sobą większe prawdopodobieństwo wypadku. Z tych właśnie względów przebudowa tego przejazdu jest niezwykle ważna i konieczna. Rozwiązaniem w tej kwestii jest budowa bezkolizyjnego przejazdu kolejowo-drogowego, który pozwoli na płynny ruch pieszo-samochodowy między innymi mieszkańców wsi Dalki i Mnichowo – mówi Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.
- Choć Czerniejewo ma alternatywną drogę, którą mieszkańcy mogą dojechać do naszej gminy – to jednak najbardziej uczęszczana jest trasa prowadząca przez przejazd kolejowy na Dalkach. Dla nas rozwiązanie tej kwestii jest także bardzo ważne ze względu na dojazd karetki pogotowia - dlatego bardzo cieszę się, że dziś doszło do podpisania listu intencyjnego, dzięki któremu powstanie koncepcja nowej przeprawy kolejowej na Dalkach – mówi Tadeusz Szymanek, burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!