ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Powstańcy Wielkopolscy z Murowanej Gośliny i okolic

HistoriaAktualności30 grudnia 2024, 18:00   red. Maria Swoboda472 odsłon
Powstańcy Wielkopolscy z Murowanej Gośliny i okolic
 fot. Maria Swoboda

Od kilku dni świętujemy kolejną rocznicę upamiętniającą Powstanie Wielkopolskie, które na przełomie 1918-1919 miało miejsce na terenie ówczesnej „prowincji poznańskiej”. Do historii przeszło jako jedyne zwycięskie powstanie narodowe (wcześniej miało miejsce często pomijane powstanie z 1848 r.).

Gdy 11 listopada 1918 r. część Polaków zamieszkująca terytorium zaboru rosyjskiego i austriackiego świętowała odzyskanie niepodległości, to mieszkańcy Wielkopolski, Śląska i Pomorza w dalszym ciągu pozostawali pod panowaniem niemieckim. Trwający status quo został przerwany podczas pobytu w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego. Przyjazd tego wybitnego artysty i polityka wywołał wśród polskich mieszkańców wzrost nastrojów patriotycznych. Ostatecznie napięcia pomiędzy polskimi i niemieckimi mieszkańcami Poznania, doprowadziły 27 grudnia 1918 r. do oddania strzałów w okolicy Hotelu Bazar. Te wydarzenia stały się umownym początkiem Powstania Wielkopolskiego, które z każdym dniem zwiększało swój zasięg.

Pod koniec grudnia 1918 r. do Powstania Wielkopolskiego dołączyli również mieszkańcy Murowanej Gośliny i jej okolic. Ochotnicy przyłączali się m.in. do oddziałów w Obornikach i Biedrusku, zasilając tzw. front północny. Brali czynny udział m.in. w walkach o wyswobodzenie Biedruska. W tym miejscu należy chociażby wspomnieć Bronisława Blocha, którego grupa brała czynny udział w wyzwoleniu Biedruska. Ich działania były bardzo istotne, albowiem przejęli magazyny zaopatrzeniowe, amunicyjne oraz sprzęt wojskowy. W literaturze podaje się, iż udało się wówczas zdobyć 4 armaty 77 mm i 4 haubice polowe 105 mm z jaszczami i niewielkim zapasem amunicji. Grupa opanowała również strategicznie istotne obiekty jak kolej i pocztę na terenie Biedruska i Murowanej Gośliny.

Powstańcy z Murowanej Gośliny brali również czynny udział w walkach ulicznych na terenie Poznania. Przykładowo powstaniec Stanisław Jakubowicz brał udział w potyczkach w Poznaniu a następnie służył pod Nakłem, Czarnkowem i Szubinem.

Powstańcy brali też czynny udział w walkach pod Czarnkowem, Chodzieżą, Romanowem, Walkowicach, w Jabłonowie i innych miastach. Wielu powstańców z Murowanej Gośliny i okolic, za swą bohaterską walkę, niezwykłą odwagę i koleżeńskość zostało odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym.

Niestety nie sposób tutaj przywołać i upamiętnić wszystkich nazwisk walczących i ich zasług. Ogromnie więc cieszy, że pamięć o Powstańcach jest wciąż żywa. Obok tradycyjnych obiektów pamięci, takich jak muzea i pomniki, w ostatnich latach pojawia się coraz więcej pomysłów na upamiętnienie powstania w nieszablonowy sposób.

Na terenie Biedruska w dniu 29.06.2019 r. został odsłonięty Narodowy Panteon Powstania Wielkopolskiego w Zespole Pałacowo – Parkowym. Spacerując pałacowymi alejkami, możemy zapoznać się z kalendarium wydarzeń powstańczych i poczuć ducha wciąż żywej historii.

Natomiast w Murowanej Goślinie, znajdują pamiątkowe tablice upamiętniające walczących powstańców. Dodatkowo, w dniu 27.12.2024 r. będzie możliwość w bardzo ciekawy sposób zapoznać się historią powstania. Przy Placu Powstańców Wielkopolskich, odbędzie się Ścieżka historyczna – Wielkopolska Droga do Niepodległości. Jak podają organizatorzy:przechadzając się ścieżką pełną żywych obrazów, przeniesiemy się w czasie i poczujemy ducha tamtych dni. Zobaczymy odwagę dziecii wrzesińskich, które walczyły o swój język ojczysty. Odwiedzimy podczas wigilijnej kolacji poznańskie rodziny, tuż przed wybuchem powstania. Zobaczymy powstańców na froncie, aby później powitać Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Ścieżka historyczna to krótki spacer podczas którego, jako widz będziesz miał okazję obejrzeć sceny przedstawiające przeżycia i sceny z okresu Powstania Wielkopolskiego.



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2