ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Powiat Inowrocławski – Piękny i 25-letni

Informacje lokalneAktualności23 lutego 2024, 12:00   red. - inf. prasowa678 odsłon
Powiat Inowrocławski – Piękny i 25-letni
 fot. Powiat Inowrocławski

Powiat Inowrocławski skoczył kilka miesięcy temu 25 lat. W obecnym roku w szczególny sposób wspominamy także pisarza Marka Hłaskę, który został uchwałą Sejmu jednym z Patronów Roku 2024. Z połączenia twórczości literackiej i powiatowego jubileuszu powstało tegoroczne hasło promocyjne naszego samorządu.

Powiat Inowrocławski co roku „zaprasza” swoich mieszkańców do udziału w rozmaitych akcjach promocyjnych, których celem jest integracja i aktywizacja. Jest to także okazja do wzbogacenia kalendarza imprez o nietuzinkowe wydarzenia, które ich zainteresują, ale również turystów i gości odwiedzających nasz region.

Rok 2019 przebiegał pod hasłem „Bezpieczny Powiat Inowrocławski”, rok 2020 był Rokiem Jana Kasprowicza w związku z przypadającymi wówczas 160. urodzinami Piewcy Kujaw, rok 2021 przebiegał pod hasłem „Ekologiczny Powiat Inowrocławski”, rok 2022  - poświęcony był „Aktywnemu Powiatowi Inowrocławskiemu”, co miało zachęcić mieszkańców do aktywności po niezwykle ciężkim okresie pandemii, a ubiegłoroczny, 2023 rok był „Rokiem Generała Władysława Sikorskiego” w związku z 80. rocznicą gibraltarskiej tragedii.

Hasło przewodnie Powiatu Inowrocławskiego w 2024 r. będzie brzmiało: „Powiat Inowrocławski – Piękni 25-letni” i nawiązuje do dwóch ważnych wydarzeń.

Pierwszym jest jubileusz 25-lecia Powiatu Inowrocławskiego, uroczyście obchodzony w listopadzie 2023 r. - Ćwierćwiecze to okres do dokonywania podsumowania dorobku i efektów pracy samorządu. 2024 rok będzie dobrą okazją, aby o tym systematycznie przypominać, a także informować o tym, co jest i będzie realizowane na rzecz mieszkańców w różnych dziedzinach rozwoju i działalności Powiatu – podkreśla Wiesława Pawłowska, Starosta Inowrocławski.

Drugim nawiązaniem jest jeden ze znanych utworów Marka Hłaski „Piękni dwudziestoletni”. Tytuł tej powieści był wielokrotnie parafrazowany i zawsze celnie oddawał zamierzenia wszystkich, którzy z tego zabiegu korzystali. Autor biografii Marka Hłaski zatytułował ją „Piękny dwudziestoletni”, Agnieszka Osiecka nadała tytuł swojej książce „Szpetni czterdziestoletni”, a Andrzej Morozowski i Tomasz Sekielski swoje 12 rozmów o wolnej Polsce nazwali „Piękna dwudziestoletnia”. Istnieje więc w Polsce długa tradycja wykorzystywania tego nośnego hasła.

Marek Hłasko jest  jednym z Patronów Roku 2024, ustanowionym przez Sejm RP. Jak podkreślili posłowie w uchwale, pisarz potrafił „nasycić banalne motywy i tematy zaczerpnięte z potocznego życia głęboką treścią egzystencjalną, dzięki czemu jego twórczość ma wymowę uniwersalną”. W tym roku przypada 90. rocznica jego urodzin.

- Powiat Inowrocławski w ciągu minionych 25 lat bardzo się rozwinął i rzeczywiście wypiękniał w wielu dziedzinach i miejscach. Jest też już dojrzalszy jako samorząd doświadczeniem swojego kierownictwa i pracowników. To dobry moment żeby pokazać jego urodę i pełnię „dorosłości” – mówi starosta Wiesława Pawłowska.

W tym roku Powiat Inowrocławski planuje opracować i wydać, we współpracy z Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, kilka wydawnictw wpisujących się w hasło przewodnie.

Będą to m.in. album „25 lat Powiatu Inowrocławskiego” - publikacja prezentująca historię samorządu w ciągu ostatniego ćwierćwiecza, zawierająca podsumowanie wszystkich kadencji od 1998 r. do chwili obecnej oraz „Lapidarium powiatowe” -  pierwsze takie opracowanie o historii powiatowych macew, opatrzone fotografiami archiwalnymi, uzupełnione o etapy prac związane z powstaniem tej ważnej budowli.

Przeczytać będzie także można „Opowieści i legendy powiatowe”, gdzie zebranych zostanie blisko 20 legend powiatowych, wzbogaconych zdjęciami. Ubiegłoroczna wystawa plenerowa poświęcona tej tematyce, eksponowana na ogrodzeniu Muzeum im. Jana Kasprowicza, cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów.

Uwypuklona zostanie  też „Przyroda Powiatu Inowrocławskiego”, bowiem to mocny walor regionu oraz „Sztuka Powiatu Inowrocławskiego” w publikacji mającej na celu pokazanie różnorodności powiatowej sztuki.

2024 rok jako „Piękny 25-letni” będzie przebiegał pod znakiem kontynuacji przedsięwzięć z lat poprzednich. Należą do nich im. nocne rajdy leśne organizowane we współpracy z nadleśnictwami i Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym Oddział w Inowrocławiu. Powiat włączy się również w rajdy dzienne, które prowadzone będą przez PTTK. Będą organizowane także festyny, konkursy, przedstawienia.

Tegoroczne hasło wiodące pozwoli także na promowanie historii regionu i postaci z nim związanych. Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu będzie opisywać sylwetki znanych mieszkańców Powiatu Inowrocławskiego kiedy mieli oni 25 lat – ich ówczesne dokonania i na jakim etapie kariery się wówczas znajdowali.

- Będzie to ciekawy sposób przedstawienia osobowości, ich losów, często nie tak dobrze znanych. Inicjatywa ta będzie stanowić cenny walor edukacyjny, dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców. Przedstawienie historycznych, ważnych dla Powiatu Inowrocławskiego postaci z początku ich kariery, w wieku 25 lat, powinno być pozytywnym bodźcem dla młodych mieszkańców regionu – zauważa Monika Dąbrowska, Naczelnik Wydziału Kultury i Promocji.

Do promocji hasła „Powiat Inowrocławski – Piękni 25-letni” włączane będą szkoły, placówki oświatowe, instytucje kulturalne, i inne jednostki z terenu naszej Małej Ojczyzny.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 168

 • 81
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 87
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3