ReklamaA1ReklamaA1-2

Poszukujemy autorów rysunków z 1946 roku!

HistoriaAktualnościInformacje z powiatu gnieźnieńskiego24 maja 2023, 9:00   red. Karol Soberski/inf. prasowa754 odsłon
Poszukujemy autorów rysunków z 1946 roku!
 fot. MOK Gniezno

Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie przyłączył do się inicjatywy Wojciecha Jędraszewskiego, by poszukać autorów rysunków z 1946 roku. Jest to odpowiedź na odezwę Archiwum Akt Nowych w Warszawie.

Chodzi o uczestników i uczestniczki konkursu, który został ogłoszony dla uczniów szkół podstawowych przez Ministerstwo Oświaty wiosną 1946 roku, a który dotyczył traumatycznych wojennych przeżyć dzieci. Jeżeli chodzi o gnieźnieńską część tej historii to zachowały się rysunki ze szkół podstawowych nr 3, 4 i 5.

Przejmujące rysunki znajdują się obecnie właśnie w Archiwum Akt Nowych - a instytucja chciałaby wzbogacić swoje zbiory o wspomnienia ich autorów, natomiast Miejski Ośrodek Kultury wspomagając inicjatywę chciałby zorganizować wystawę rysunków oraz pamiątek z tamtego okresu.

Udało się już nawiązać kontakt ze Szkołą Podstawową nr 6 oraz uzyskać spisane wspomnienia dwóch pań – które wzięły udział we wspomnianym konkursie. Prace trwają także na poszukiwaniem dokumentacji ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz nieistniejącej „Czwórki”.

Rysunków jest jednak niemal 200, a ich twórcy to osoby starsze być może więc wśród kogoś z Państwa rodziny, znajomych znajdzie się autor lub autorka rysunku – jeżeli tak jest – prosimy o kontakt z p. Wojciechem Jędraszewskim , tel. 603 694 237 lub Miejskim Ośrodkiem Kultury, tel. 512 411 867.


Fot. MOKJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 60

 • 33
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 23
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4