ReklamaA1

Porozmawiajmy na Fyrtlu… O odkryciach, książkach i Ostrowie Lednickim

Z życia FundacjiHistoriaAktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego1 października 2024, 22:30   red. Aleksandra Soberska1306 odsłon
Porozmawiajmy na Fyrtlu… O odkryciach, książkach i Ostrowie Lednickim
Tadeusz Panowicz (z prawej) i Karol Soberski - fot. Aleksandra Soberska

W kameralnym gronie odbyło się dzisiaj piąte spotkanie  z cyklu „Porozmawiajmy na Fyrtlu”. Tym razem gościliśmy w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo, gdzie z Tadeuszem Panowiczem, autorem kilku ważnych dla nauki odkryć archeologicznych, bibliofilem, zbieraczem staroci, rysownikiem i pisarzem rozmawiał Karol Soberski, pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii. 

Myślą przewodnią tych spotkań jest przede wszystkim promocja lokalnego dziedzictwa kulturowego, a ich bohaterami - ciekawi i nietuzinkowi przedstawiciele lokalnej społeczności: społecznicy, historycy, przyrodnicy, regionaliści. Cykl spotkań „Porozmawiajmy na Fyrtlu” organizowany jest przez Bibliotekę Publiczna Miasta Gniezna w ramach tegorocznego festiwalu „Fyrtel”.

Do współpracy przy tym wydarzeniu Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zaprosiła biblioteki w gminach: Kłecko, Kiszkowo, Mieleszyn, Niechanowo, Łubowo, Czerniejewo i Gniezno. 

Partnerem cyklu jest Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, a spotkania są prowadzone przez znanego i cenionego regionalistę, dziennikarza i pisarza Karola Soberskiego (prezesa Instytutu Literackiego).

Legenda wśród regionalistów

Dzisiejsze spotkanie w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo rozpoczęła Iwona Wiśniewska, dyrektor placówki, która powitała gości spotkania: Tadeusza Panowicza i Karola Soberskiego. 

Tadeusz Panowicz urodził się w Poznaniu, ale od lat mieszka na obrzeżu Lednickiego Parku Krajobrazowego, w urokliwie położonej wiosce Imielenko. Bliskość sławnego Ostrowa Lednickiego i jego niepowtarzalne zabytki sprawiły, iż bez reszty zajął się ich popularyzacją. Ciągle zbiera wszelkiego rodzaju wiadomości, dokumenty i anegdoty na temat dziejów, wydarzeń i ludzi żyjących w Wielkopolsce, a zdobytą wiedzę przekazuje dorosłym i młodzieży, Jego spotkania ze słuchaczami zawsze spotykają się z ogromnym zainteresowaniem, bo potrafi mówić barwnie i ze swadą. Za wieloletnią popularyzację wiedzy m.in. został uhonorowany złotą odznaką Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Posiada wiele innych odznaczeń i wyróżnień.

Warto dodać, że już w styczniu 2012 r. Tadeusz Panowicz został wyróżniony przez portal turystykalokalna.pl (poprzednik portalu Pojezierze24.pl) za całokształt dotychczasowej działalności!

Jest autorem kilku ważnych dla nauki odkryć archeologicznych, m.in. cmentarzysk pradziejowych i wczesnośredniowiecznych, zespołu prehistorycznych dymarek (pieców hutniczych), dawnych osad i wielu innych zabytków. Ponadto aktywnie działa w kilku stowarzyszeniach naukowych, kulturalnych i społecznych – Towarzystwie Wiedzy Powszechnej, Polskim Towarzystwie Ludoznawczym, Wielkopolskim Towarzystwie Kulturalnym, Wielkopolskim Towarzystwie Przyjaciół Książki, Towarzystwie im. Stanisława Mikołajczyka, Towarzystwie Miłośników Pobiedzisk, Gnieźnieńskim Towarzystwie Fotograficznym.

To namiętny bibliofil i zbieracz staroci. W jego domu każde wolne miejsce zajmują książki, dawne fotografie, pocztówki, dokumenty, zapisane czy zarysowane kartki, najprzeróżniejsze „rupiecie”.

Potrafi również malować i rysować. Szczególnie jednak upodobał sobie rysowanie zabytków i pismo artystyczne. Chociaż to żmudne i wyczerpujące zajęcie, to właśnie wykonane przez niego grafiki są swoistym majstersztykiem, które finezją i wyrachowaniem cieszą oczy. Prace pana Tadeusza można spotkać w Europie, Azji, Australii i na kontynencie amerykańskim, na wodzie i w powietrzu, ponieważ pływają na okrętach „Gniezno” i „Ziemia Gnieźnieńska” oraz latają na pokładzie samolotu „Gniezno”. Jego kunsztowne grafiki zdobią też stronice książek i czasopism.

Jest także autorem aktów erekcyjnych pomników i ważnych budowli m.in. pomnika Bolesława Chrobrego w Gnieźnie, wielu adresów okolicznościowych. To on wykonał pierwsze wpisy do „Księgi pamiątkowej” na gnieźnieńskie „Zjazd Prezydentów” w 2000 roku.

Swoje zbiory wielokrotnie prezentował na wystawach: w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, Międzynarodowych Targach Poznańskich „Polagra”, siedzibie Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Poznaniu, studiu TVP Poznań, domach kultury, szkołach.

Od lat tworzy aforyzmy, więc zebrało się ich na pokaźny tomik. Jest autorem książek: „Legendy o św. Wojciechu”, „Moja Ziemia Gnieźnieńska”, „Pamiętajmy o naszych bohaterach! Powstanie wielkopolskie 1918-1919 – Pobiedziska”, „Łubowo. Wydarzenia i ludzie”, współautorem monumentalnego dzieła „Od Kruszwicy do Poznania – rzecz o Szlaku Piastowskim”, książki „Wojciech Trąmpczyński (1860-1953) Syn Ziemi Gnieźnieńskiej” czy ostatniej „Gniezno i okolice. Unikatowe rysunki Tadeusza Panowicza”. 

Porozmawiali na Fyrtlu…

Następnie rozpoczęła się ponad dwugodzinna rozmowa Karola Soberskiego z Tadeuszem Panowiczem. Panowie rozmawiali o początkach pracy T. Panowicza, bo należy podkreślić, że w przyszłym roku stuknie 60 lat działalności T. Panowicza.

Dalej była mowa o jego odkryciach archeologicznych i jego wielkiej miłości czyli kolekcjonerstwie. Nie zabrakło pytań o książki, fotografie, pocztówki, czy dokumenty. 

T. Panowicz opowiedział także jak zaczęła się jego przygoda z malowaniem i rysowaniem, a także przyznał, że niektóre jego pracy powstają w kilka godzin, a na inne potrzebuje kilku dni.

K. Soberski pytał również o książki, szczególnie te związane z gminą Łubowo i powiatem gnieźnieńskim, jak również o najbliższe plany wydawnicze.

Gość spotkania przyznał również, że wielką rolę w jego życiu i działalności odgrywa miejsce w którym mieszka, czyli obrzeża Lednickiego Parku Krajobrazowego, a także bliskość Ostrowa Lednickiego, z którym T Panowicz związał część swojego życia pracując w Muzeum.

W trakcie dyskusji K. Soberskiego i T. Panowicza, nie brakowało pytań od publiczności, a po zakończeniu spotkania także na rozmowy kuluarowe, które trwały ponad godzinę. W sumie spotkanie, które rozpoczęło się o godz. 17.00, zakończone zostało po godz. 20.00.

Na koniec dyrektorka biblioteki I. Wiśniewska wręczyła podziękowania na ręce T. Panowicza i K. Soberskiego.

Zapraszamy do Czerniejewa

Kolejne, szóste spotkanie odbędzie się w środę, 2 października o godz. 17.00 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Czerniejewo. Gościem K. Soberskiego będzie Jan Kulpiński, społecznik, regionalista - wieloletni kierownik Domu Dziecka w Czerniejewie.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 297

  • 149
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 2
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 146
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem