Polska Rada Turystyki apeluje o pilną pomoc dla branży turystycznej

Aktualności13 stycznia 2021, 13:00   red. - inf. prasowa481 odsłon
Polska Rada Turystyki apeluje o pilną pomoc dla branży turystycznej
 fot. WIT

Po zapowiedzi rządu o przedłużeniu obostrzeń po 17 stycznia, Polska Rada Turystyki podjęła natychmiastowe działania nad wystosowaniem pisma - apelu do Premiera i Ministerstwa Rozwoju w sprawie kolejnej pomocy dla przedsiębiorców. Apel, pod którym podpisała się także Wielkopolska Izba Turystyki (której członkiem jest portal Pojezuerze24.pl) został wysłany wczoraj.

Treść apelu:

Zwracamy się do Państwa, dzień po konferencji Ministerstwa Zdrowia, na której ogłoszone zostały kolejne wytyczne odnośnie szeroko rozumianej turystyki. Minister Zdrowia potwierdził nasze największe obawy i przedłużył obostrzenia dla branży turystycznej o kolejne dwa tygodnie.

Hotele, nie mogą przyjmować gości, a klienci biur podróży od wczorajszego popołudnia szturmują stacjonarne punkty obsługi domagając się zwrotu pieniędzy i anulowania wyjazdów, po których skierowani będą na przymusową kwarantannę. To kolejne dwa tygodnie bezprecedensowego zamknięcia części gospodarki, odpowiedzialnej za ogromy udział w PKB. Nie możemy pracować, nie możemy zarabiać i obserwujemy jak nasi klienci przenoszą swoje rezerwacje wakacyjne i urlopowe do naszych sąsiadów za granicą.

Sytuacja Polskich przedsiębiorców jest zgoła odmienna od tej panującej u naszych sąsiadów. Zarówno w Niemczech jak i w Czechach nie ma przymusowej kwarantanny po zakończonym wyjeździe, a hotele często mogą działać zachowując odpowiednie rygory sanitarne. Działania te są tym bardziej zadziwiające, iż według informacji ministerstwa Zdrowia Europa ma stosunkowo mało zachorowań. Nasi klienci mogą spokojnie polecieć na wakacje z Niemiec, ale niestety z Polski już nie.

W tej trudnej sytuacji przygotowany został program PFR 2.0, która jednak pomija ogromną część branży turystycznej. Tarcza ma za zadanie ochronę miejsc pracy, przez co pomija ona wszystkie małe podmioty, które nie zatrudniają pracowników. Jednoosobowe działalności gospodarcze, rodzinne spółki cywilne, przewodnicy turystyczni, agenci turystyczni i każdy inny podmiot, w którym to właściciele generują przychody firmy, nie zatrudniają dodatkowych pracowników.

Tym firmom również należy się pomoc. Zgodnie z Państwa zapewnieniami liczymy na wsparcie wprowadzone na drodze dodatkowych rozporządzeń. Taka szybka ścieżka umożliwia natychmiastową pomoc dla firm najbardziej potrzebujących. Obecnie firmy te są zupełnie pozbawione jakiejkolwiek pomocy.

Czekamy na tę pomoc od listopada. Nie otrzymaliśmy jej,  w PFR 2.0 również firmy niezatrudniające pracowników zostały pominięte. To ostatni dzwonek, ostatni moment żeby zatrzymać wielką falę upadłości małych firm turystycznych. Te podmioty muszą otrzymać kolejne miesiące postojowego, pożyczkę 5000 zł i umorzenie ZUS. Tak jak miało to miejsce poprzednio. Bez tej pomocy właściciele będą musieli podjąć dramatyczną decyzję o zamknięciu firm i ustawić się w kolejce po świadczenia dla bezrobotnych.

Jeszcze raz apelujemy o pilne wsparcie dla tych najmniejszych firm, które bez pomocy czeka najgorszy z możliwych scenariuszy.


Przeczytaj także


Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 82

 • 60
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 22
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - baner
ReklamaA2 - baner