ReklamaA1

Pojezierze Gnieźnieńskie bez jezior?

Informacje lokalneAktualności26 sierpnia 2021, 16:00   red. Karol Soberski1667 odsłon
Pojezierze Gnieźnieńskie bez jezior?
 fot. Biuro Poselskie P. Hennig-Kloska

W Mogilnie odbyło się wyjazdowe posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. Ochrony Pojezierzy Wielkopolskich, któremu przewodniczy poseł Paulina Hennig-Kloska. W trakcie posiedzenia Zespołu podsumowano dotychczasowe prace planistyczne ekspertów, omówiono dalszy plan odchodzenia od eksploatacji węgla brunatnego we Wschodniej Wielkopolsce oraz naprawy szkód środowiskowych.

Gospodarzami spotkanie byli: Bartosz Nowacki, starosta mogileński, Leszek Duszyński, burmistrz Mogilna oraz prezes Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze - Józef Drzazgowski. W debacie wzięło udział ponad 50 przedstawicieli parlamentu, samorządów, ekspertów, przedstawiciele Wód Polskich, zarządu ZEPAK w Koninie, ARR w Koninie oraz strony społecznej.

W trakcie posiedzenia Zespołu podsumowano dotychczasowe prace planistyczne ekspertów, omówiono dalszy plan odchodzenia od eksploatacji węgla brunatnego we Wschodniej Wielkopolsce oraz naprawy szkód środowiskowych. Istotne, że został on przyjęty przez zespół Elektrowni Pątnów Adamów z Konina i będzie realizowany we współpracy z Dyrekcją Wód Polskich w Poznaniu.

Posłanka Paulina Hennig-Kloska zwróciła uwagę na główne założenia projektu. Dotyczyły one stabilizacji poziomu wody w jeziorach Powidzkiego Parku Krajobrazowego, odbudowy infrastruktury technicznej, budowy progów stabilizujących zwiększających retencję, przyspieszenia wypełniania wyrobisk pokopalnianych, budowy rurociągów i kanałów przerzutowych oraz rozbudowy infrastruktury rekreacyjnej.

- Z całego przyjętego harmonogramu podkreślić należy, że już w przyszłym roku zakończy się wypełnianie wyrobiska odkrywki Kazimierz Północ, które w największym stopniu oddziałuje na jeziora Powidzkiego Parku Krajobrazowego, zwłaszcza jezioro Powidzkie. Przyspieszenie rekultywacji tego zbiornika, było pierwszym zadaniem, które postawił przed sobą Zespół. Dziś wiemy, że poczynione kroki dały wymierne efekty, które niebawem zakończą oddziaływanie tego zbiornika na otoczenie. Przed naszymi działaniami średni miesięczny wznios zwierciadła wody w zbiorniku wynosił 0,20 m, dziś to 0,91 m, to głównie woda przerzucona z bardziej odległych terenów. Gdybyśmy nie zatrzymali jej w naszym regionie, w to miejsce spłynęłaby woda z jezior. To naprawdę ważny odcinek drogi, którą musieliśmy przejść by ratować nasze przepiękne jeziora - podkreśla Paulina Hennig-Kloska.

Warto też odnotować, że w 2023 ZE PAK zakończy eksploatację węgla brunatnego z odkrywki Jóźwin IIB - ostatniej w naszej części regionu i będzie to ostatni zbiornik pozostający do wypełnienia w sąsiedztwie Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Założenia projektu:

  • Stabilizacja poziomu wody w jeziorach regionu poprzez odbudowę jazów
  • Odbudowa i budowa jazów na rzekach w regionie
  • Budowa progów stabilizujących, które spowolnią odpływ wód w rejonie mokradeł
  • Prace utrzymaniowo-renaturyzacyjne, polegające na odtworzeniu sieci hydrograficznej w obszarze oddziaływania odkrywek węgla brunatnego
  • Szybsze wypełnienie wyrobisk pokopalnianych
  • Budowa rurociągów i kanałów przerzutowych wraz z systemem przepompowni
  • Budowa farm fotowoltaicznych, służących zasilaniu pompowni i produkcji zielonej energii o wydajności 50 MW / rok
  • Stworzenie łowisk specjalnych w powstałych zbiornikach
  • Stworzenie założeń pod infrastrukturę rekreacyjną

Fot. (6x) BP P. Hennig-Kloska, (2x) Powiat Mogileński



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 219

  • 53
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 40
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 126
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem