ReklamaA1-2ReklamaA1-3

„Pogranicza Literatury” – o Templariuszach, kobietach i tajemniczych miejscach


Z życia FundacjiAktualności30 czerwca 2025, 21:00   red. Arkadiusz Gaca460 odsłon
„Pogranicza Literatury” – o Templariuszach, kobietach i tajemniczych miejscach

Iwona Wiśniewska i Karol Soberski w niedzielę o godz. 15.00 zakończyli I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury” -  fot. Arkadiusz Gaca

W niedzielne popołudnie w Łubowie zakończył się I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury”, który rozpoczął się w piątek, 27 czerwca. Na Festiwal składało się kilkanaście prelekcji, panel dyskusyjny, trzy wystawy i dodatkowa atrakcja - możliwość zwiedzania najstarszego drewnianego kościoła w regionie - świątyni pw. św. Mikołaja w Łubowie. Ostatnich prelekcji można było wysłuchać w niedzielę.

Po pierwszym dniu Festiwalu - piątku - wypełnionym wystawami, które można oglądać w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo, także w kolejne festiwalowe dni (i będzie można jeszcze podziwiać te ekspozycje do końca lipca) przyszedł czas na wykłady.

Pierwsze siedem prelekcji wygłoszono w sobotę a maraton tych wykładów trwał od godz. 10.00 do 19.00.

Na finał soboty przewidziano zwiedzanie kościoła pw. św. Mikołaj w Łubowie - najstarszej drewnianej świątyni w naszym regionie. Przewodnikiem po świątyni był pisarz i regionalista Tadeusz Panowicz.


Dzień trzeci Festiwalu

Uczestników niedzielnych wykładów powitał Karol Soberski, pomysłodawca Festiwalu i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, po czym oddał głos prowadzącej, Marii Swobodzie, członkini wspomnianego Instytutu Literackiego i Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

O Kasztelanii Ostrowskiej

Trzeci i ostatni dzień Festiwalu, rozpoczął się od prelekcji Maciej Jędrzejczaka zatytułowanej„Kasztelania Ostrowska - region odkrywany na nowo”. Prelegent, absolwent biologii na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu, botanik, popularyzator nauki oraz założyciel i prezes Stowarzyszenia „Kasztelania Ostrowska”, opowiedział o genezie powstania Kasztelanii Ostrowskiej, jej atutach i przede wszystkim dziedzictwie kulturowym i przyrodniczym tego regionu.

O Templariuszach…

Po nim głos zabrał Dariusz Garba, prywatnie historyk, podróżnik, odkrywca mieszkający w Niemczech, który przedstawił wykład pt „Templariusze. ‚W kapeluszu’, śladami (nie)znanych komandorii po Europie”. W prelekcji opowiedział o swoich podróżach tropami Templariuszy po Europie, o miejscach z nimi związanych, o wyszukiwaniu dokumentów na podstawie których pokazuje rzeczywistą historię tego rycerskiego zakonu. D. Garba przygotowuje kolejne publikacje związane z tajemnicami templariuszy.

O Konfederacji Barskiej

Kolejny wykład to niezwykła historia pt. „Zapomniane groby, zapomniani bohaterowie” autorstwa Jolanty Marii Kalety. Pisarka na Festiwal do Łubowa przyjechała z nową powieścią historyczną  zatytułowaną „Śpiew czerwonych ptaków”. Powieść przenosi czytelników w czasy Konfederacji Barskiej. - Ten zryw szlachty, z uwagi na uwarunkowania polityczne, przez lata traktowany był po po macoszemu, a w podręcznikach szkolnych przedstawianej  tylko z jednej, tej ciemnej strony. Na szczęście ostatnio przywraca się jej należne miejsce jako pierwszego powstania narodowego. Wszyscy pamiętamy jej jednego bohatera - Kazimierza Pułaskiego, ale było wielu innych, w tym pochodzących z Wielkopolski. Do dziś zostali prawie całkiem zapomniani, zagubiły się ich groby. Stąd w mojej prelekcji „Zapomniani bohaterowie, zapomniane groby” postarałam się sylwetki niektórych z nich przybliżyć - wyjaśnia J. M. Kaleta.

O kobietach

Przedostatnia prelekcja była wygłoszona przez dwie osoby: Magdalena Woch – tłumaczka języka niemieckiego, nauczyciel akademicki. Obecnie specjalistka do spraw naukowych i projektów Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, a wcześniej kierownik Działu Muzealno-Edukacyjnego Zamku Książ w Wałbrzychu Sp. z o.o. oraz Marek Dudziak - tropiciel tajemnic historii i zaginionych skarbów. Założyciel miesięcznika „Odkrywca”. Autor książek m.in. o zamkach Dolnego Śląska: Książ, Czocha i Grodno,  mieście Kłodzku, broniach V na ziemiach polskich, przedsięwzięciu Riese w Górach Sowich oraz przewodników z serii „Zapomniane Miejsca”.
Ich prelekcja pod tytułem „Historia i tajemnice: kobiety Książa” przeniosła słuchaczy w okres największej świetności Zamku Książ w Wałbrzychu.

„Od urbexu w Arktyce po grobowce Inków”

Ostatni wykład był autorstwa Tomasza Górskiego z Bydgoszczy, z wykształcenia psychologa i archeologa. Z zamiłowania podróżnika i eksploratora poszukującego wszelkiego rodzaju tajemnic, szczególnie jeśli ich tropienie wymaga zejścia w podziemia albo wyprawy do dżungli, a najlepiej jednocześnie jedno i drugie.

Jego prelekcja nosiła tytuł „W poszukiwaniu tajemniczych miejsc czyli od urbexu w Arktyce po grobowce Inków”. W trakcie swojej opowieści T. Górski, który jest zafascynowany atmosferą tzw. opuszczonych miast oraz miejsc związanych z historią okultyzmu i masonerii, których zawzięcie poszukuje w różnych częściach świata. Do tej pory odwiedził ok. 100 krajów, od lodowców Arktyki, po jaskinie Borneo i o tych swoich najciekawszych wyprawach opowiedział uczestnikom Festiwalu.

Niedziela to także była okazją, by zajrzeć na Kiermasz Książek i Pchli Targi, porozmawiać z pisarzami, zrobić sobie z nimi zdjęcia, a także zasiąść na tarasie Hotelu Victoria i przy pysznej kawie porozmawiać zarówno z prelegentami, jak i innymi uczestnikami Festiwalu. Była też ostatnia okazja by wpisać się do Księgi Pamiątkowej Festiwalu.

Zakończenie

Punktualnie o godz. 15.00, Iwona Wiśniewska, dyrektor Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury Gminy Łubowo oraz Karol Soberski, pomysłodawca Festiwalu i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, podziękowali wszystkim prelegentom, gościom, osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia, obsłudze Hotelu Victoria, a także wójtowi gminy Łubowo Andrzejowi Łozowskiemu, który był Mecenasem Festiwalu, Bankowi Spółdzielczemu w Gnieźnie – Mecenasowi Instytutu oraz współorganizatorowi Festiwalu - Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.

I Festiwal o Podróżach i Książkach „Pogranicza Literatury” w Łubowie przeszedł do historii. Termin i miejsce drugiej edycji zostanie ogłoszone do końca listopada tego roku.

O podsumowaniu Festiwalu będzie jeszcze mowa na naszym portalu w kolejnej publikacji.

Organizatorem wydarzenia byli: Instytut Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich oraz Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo. Mecenasem Festiwalu był Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo, a jednym z partnerów Festiwalu - Bank Spółdzielczy w Gnieźnie – Mecenas Instytutu. Współorganizatorem Festiwalu była Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”.


Fot. W. Biront, A. Gaca, K. Soberski




Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 0
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 0
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3