VIII edycja Festiwalu FYRTEL właśnie dobiegła końca. Czterodniowy festiwal oficjalnie rozpoczął się w czwartek, 13 października, monodramem Tomasza Kujawskiego „Msza za miasto Arras”. Niezwykle aktualny tekst, ascetyczna forma i emocjonalne zaangażowanie wykonawcy – wszystko to sprawiło, że pierwszy fyrtlowy wieczór stał się wyjątkowy, a sala w gościnnym Starym Ratuszu wypełniła się po brzegi.
Drugiego dnia Festiwalu, w piątek, uczestnicy wybrali się na gwarowy spacer. I to nie byle jaki, bo przewodnikiem był Szczun z Kareji, a trasa prowadziła śladami dawnej gnieźnieńskiej gastronomii. Gdzie były najlepsze lody? Gdzie się chadzało po chabas? A gdzie gnieźnianie szlifowali parkiety? Tego wszystkiego dowiedzieli się uczestnicy.
Również w piątek, o godzinie 19.00 w sali Starego Ratusza odbył się pokaz filmu, który pozwolił nieco zmienić perspektywę, z jakiej patrzymy na nasze miasto. Bohaterem filmu był bowiem pomnik Bolesława Chrobrego i Mieszka I. Film pt. „Pomnik” w reżyserii Pawła Bartkowiaka zebrał sporą publiczność i świetne opinie wśród obecnych na premierze.
Tradycyjnym finałem VIII Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego Gniezna “FYRTEL” był sobotni „Wieczór na Fyrtlu” w Teatrze im. Aleksandra Fredry.
Kulturalne wydarzenie rozpoczęło się utworem „Papierowe królestwo” w wykonaniu grupy SAiD, który opowiada o bibliotece. Ten sam skład zafundował jeszcze więcej muzycznych emocji – premiera klipu „Odliczanka” przeniosła przybyłych w beztroskie czasy dzieciństwa.
Następnie wręczono medale koronacyjne z rąk Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza oraz Dyrektora Biblioteki Piotra Wiśniewskiego. W tym roku tymi wyróżnieniami zostały nagrodzone bibliotekarki: Bożena Błaszak, Ludomira Nawrocka, Anna Kowszewicz oraz Elżbieta Sobecka.
Punktem kulminacyjnym było wręczenie Królika – Nagrody Kulturalnej Miasta Gniezna, do którego elitarnego grona laureatów dołączył znakomity Wiktor Koliński.
Kolejny przerywnik muzyczny gali pojawił się w postaci jak zawsze pełnego energii SZEGETZ, który wykonał utwór pt. „Sarny” z albumu „Przedświt”.
Miłośnicy filmu również zostali uraczeni – premierą dwóch pierwszych odcinków niezwykłego projektu „Dźwięki naszego miasta” w reżyserii Jakuba Dzionka i Aleksandra Karwowskiego.
Dzięki współpracy ze Szkołą Cechową wieczór zakończył się niezwykle udaną degustacją wielkopolskich potraw: zupka z korbola, pyra z gzikiem i szneka z glancem! Bo po tak owocnej uczcie dla ducha, również i ciału należało się „małe co nieco”.
Niedzielne popołudnie to zamknięcie Festiwalu dwoma znakomitymi wystawami, które połączyła osoba Jerzego Sieczkowskiego.
Pierwsza z nich, “Jerzy Sieczkowski – Mistrz” jest formą uznania dla wybitnego fotografa i edukatora w 20 rocznicę jego śmierci.
Druga wystawa „Jerzy Sieczkowski – Moi Kursanci. Marek Lapis, Piotr Robakowski, Przemysław Strzyżewski” to hołd złożony wybitnemu fotografowi przez jego wychowanków, którzy dzisiaj są już uznanymi, cenionymi nie tylko w Polsce, artystami.
Fot. BPMG
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!