ReklamaA1ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Podwójne Nagrody Orła Białego wręczone!

Informacje lokalneAktualności25 września 2021, 23:00   red. Aleksandra Soberska3346 odsłon
Podwójne Nagrody Orła Białego wręczone!
Laureaci Nagrody Orła Białego i członkowie Kapitułu -  fot. Aleksandra Soberska

Bogdan Trepiński, były prezydent Gniezna  i Jerzy Andrzejewski, najsłynniejszy gnieźnieński artysta fotografik za rok 2019 i prof. Leszek Mrozewicz, były dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie i doktor Andrzej Główka, znany i ceniony gnieźnieński kardiolog za rok 2020 – zostali dzisiaj nagrodzeni Nagrodami Orła Białego. Nagrody od 2012 r. przyznaje Gnieźnieńska Kapituła Orła Białego doceniając w ten sposób osoby wyróżniających się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego. Szczególne gratulacje dla J. Andrzejewskiego, członka zespołu naszego portalu Pojezierze24.pl!

Od 2012 r. Gnieźnieńska Kapituła Orła Białego niezmiennie docenienia osoby wyróżniających się wybitnymi zasługami na rzecz Powiatu Gnieźnieńskiego. Zgodnie z ideą przyświecającą nagrodzie, w danym roku kalendarzowym Kapituła może zdecydować o przyznaniu wyróżnienia dwóm osobom, których osiągnięcia, w szczególności w sferze dokonań zawodowych, działalności publicznej, społecznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, bądź edukacyjnej przyczyniają się do rozwoju i wzbogacenia lokalnego samorządu.

Miniony rok, zdominowany pandemią COVID-19, nie pozwolił niestety na zorganizowanie uroczystego spotkania, podczas którego możliwe byłoby wręczenie nagrody kolejnym laureatom. Dlatego w tym roku zdecydowano się przyznać nagrody za rok 2019 i 2020.

Uroczystość odbyła się dzisiaj wieczorem w sali widowiskowej Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie. Dodajmy, że w skład kapituły oprócz obecnego starosty Piotra Gruszczyńskiego, wchodzą także jego poprzednicy: Beata Tarczyńska, Dariusz Pilak, Jacek Kowalski, Krzysztof Ostrowski oraz Teresa Marciniak, wdowa po pierwszym staroście gnieźnieńskim.

W tym roku Nagrody Orła Białego za rok 2019 przyznano: Bogdanowi Trepińskiemu, prezydentowi Gniezna w latach 1990–2002 oraz Jerzemu Andrzejewskiemu, jednemu z najlepszych i najbardziej doświadczonych artystów fotografików w Polsce, członkowi Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Fotografią zajmuje się od 1968 r. J. Andrzejewski jest autorem wielu wystaw fotograficznych indywidualnych oraz zbiorowych. Jego zdjęcia zostały opublikowane w kilkunastu albumach o charakterze popularnonaukowym (m.in. wydawnictw „Arkady” i „Ossolineum”), katalogach polskich muzeów (m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Muzeum Archidiecezjalnego) oraz uczelni (m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego). W 2011 został wybrany „Człowiekiem Roku 2011” – portalu informacjelokalne.pl (w kat. „kultura, sztuka, nauka”), a w 2018 r. „Człowiekiem Dziesięciolecia 2008 – 2018” wspomnianego portalu (informacjelokalne.pl to poprzednik portalu Pojezierze24.pl). W 2017 obchodził jubileusz 60-lecia pracy twórczej. W 2018 r. został uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z kolei za rok 2020 Nagrody Orła Białego wręczono: Leszkowi Mrozewiczowi, profesorowi nauk humanistycznych, historykowi specjalizującemu się w dziedzinie historii antycznej (w szczególności starożytnego Rzymu), wykładowcy UAM i UKW. W latach 1997-2012 był kierownikiem Zakładu Historii Społeczeństw Antycznych Instytutu Historii przy Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 2009 do 2020 dyrektorem naukowym Instytutu Kultury Europejskiej w Gnieźnie. W 2012 r. Zdobył nagrodę „Człowieka Roku” przyznawaną przez portal informacjelokalne.pl.

Drugą nagrodzoną osobą za 2020 rok jest doktor Andrzej Główka, znany i ceniony gnieźnieński kardiolog. Ukończył Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Poznaniu. Od 1978 r. zatrudniony jest w Zespole Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie. Od 1998 do 2007 r,. był zastępcą Ordynatora na Oddziale Chorób Wewnętrznych, a obecnie jest jego ordynatorem. Jest autorem pracy doktorskiej dotyczącej leczenia osób z zawałem w powiecie gnieźnieńskim oraz twórcą licznych publikacji naukowych z zakresu kardiologii. Członek Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Towarzystwa Internistów Polskich. Koordynator Kardiologicznego Programu Leczenia Ostrych Zespołów Wieńcowych. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gniezna w latach 1990-1998, Przewodniczący Rady w kadencji 1998-2002.

Tegorocznemu wręczeniu statuetek Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego towarzyszył koncert w wykonaniu Agnieszki Czyż, pochodzącej z Poznania półfinalistki trzeciej edycji „The Voice of Poland”.

Galę w bardzo profesjonalny sposób poprowadził Radosław Gaca ze Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Gości na koniec zaproszono na mały bankiet.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 317

 • 262
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 52
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2