ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Podążaliśmy tajemnicami Głębokiego...

AktualnościKsiążkiInformacje z powiatu gnieźnieńskiego23 marca 2024, 18:00   red. Karol Soberski1395 odsłon
Podążaliśmy tajemnicami Głębokiego...
Halina Chełmikowska pokazuje album ze zdjęciami z Głębokiego - fot. Maciej Ranke

Dzisiaj w Głębokiem i w Turostowie (w gminie Kiszkowo) odbyły się dwa kolejne spotkania związane z powstającą książką pt. „Głębokie. Tropem tajemnic”. Tym razem spotkaliśmy się ze Stefanem Zarębskim, sołtysem wsi Głębokie, mieszkańcem tej wsi - Andrzejem Jackowiakiem oraz Przemysławem Białczykiem, którego rodzina wywodzi się z Głębokiego. Natomiast w Turostowie gościliśmy u Pani Haliny Chełmikowskiej, który od 1958 roku pracowała jako nauczycielka w szkole w Głębokiem! Oba spotkania to kolejne niezwykłe informacje z dziejów Głębokiego!

Jak już informowałem, pracuję nad kolejną książką, tym razem zatytułowaną „Głębokie. Tropem tajemnic”. Książką będzie opowiadała o nieznanych wydarzeniach z dziejów tej miejscowości, a po części także z historii pobliskiego Sławna, Skrzetuszewa i Berkowa.

W Głębokiem...

Dzisiejszej, kolejne spotkanie z mieszkańcami Głębokiego, a konkretnie z panami Stefanem Zarębskim, sołtysem wsi Głębokie i mieszkańcem wsi - Andrzejem Jackowiakiem oraz Przemysławem Białczykiem, którego rodzina wywodzi się z Głębokiego, miało na celu rekonesans w terenie, by zobaczyć kilka miejsc związanych z wydarzeniami rozgrywającymi się w Głębokiem w okresie międzywojennym, II wojnie światowej i latach powojennych.

Tak na marginesie – Przemek Białczyk to mój kolega z Kłecka, z którym spotkaliśmy się po blisko 30 latach!

Mimo padającego deszczu, a chwilami nawet gradu, udało się zobaczyć wszystkie interesujące mnie miejsca, wykonać zdjęcia – wielkie dzięki dla Macieja Ranke, wiceprezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” za wykonane fotografie. Po Świętach Wielkanocnych ponownie zajrzymy do Głębokiego, by zweryfikować kolejne ciekawe informacje, które pozyskałem podczas spotkania w Turostowie.

...i Turostowie

Do Turostowa pojechaliśmy na spotkanie z Panią Haliną Chełmikowską (rocznik 1939), która od 1958 roku pracowała w szkole w Głębokiem, była też żoną Jana Ulikowskiego, kierownika tej placówki od 1958 roku.

Pani Halina przekazała mi kilka ciekawych, niepublikowanych wcześniej informacji z dziejów szkoły, jak i Głębokiego, ale przede wszystkim pokazała mi album z wieloma zdjęciami wykonanymi w latach 50-tych i 60-tych w Głębokiem! Zdjęcia te znajdą się w książce!

Bardzo serdecznie dziękuję moim dzisiejszym rozmówcom, szczególnie Pani Halinie, za poświęcony nam czas i za kolejne ciekawe informacje, które usłyszałem dzisiaj od Pana Stefana, Pana Andrzeja i Przemka oraz od Pani Haliny.

O książce

Książki o Głębokiem, pt. „Głębokie. Tropem tajemnic” będzie opowiadała o historii miejscowości od pierwszej o niej wzmiance, aż do czasów współczesnych. Jednak największy nacisk będzie położony na wiek XIX i XX, gdy Głębokie należało od 1878 r. do tzw. klucza zakrzewskiego którego właścicielem był Wojciech Chełmicki. Po nim majątek należał do jego syna Stanisława, który w 1931 r. (według innej wersji w 1933 r.) sprzedał Głębokie architektowi Czesławowi Leitgeberowi. Będzie dużo wydarzeń (w tym tych dramatycznych) z okresu II wojny światowej i czasów powojennych. Datą graniczną będą lata 90. XX wieku. W książce nie zabraknie też legend i skarbów związanych z Głębokiem, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Premiera książki planowana jest na koniec czerwca tego roku.

Apel do Czytelników!

Drodzy Czytelnicy! Cały czas szukamy wszelkich informacji ale przede wszystkim fotografii, wspomnień i dokumentów na temat miejscowości Głębokie, tamtejszego majątku, parku i najbliższych okolic (Sławno, Skrzetuszewo, Berkowo). Interesują nas wspomnienia i te najdalsze, począwszy od XIX wieku, przez okres międzywojenny, II wojnę światową i czasy współczesne. Apelujemy także do osób, które posiadają pamiątki z dawnego majątku, by pozwoliły nam je sfotografować (gwarantujemy anonimowość).

Wszystkie zdjęcia, dokumenty i inne materiały zostaną sfotografowane i zeskanowe, a następnie zwrócone właścicielom.

Szukamy też rodziny przedwojennych mieszkańców Głębokiego, potomków dawnych właścicieli szczególnie rodziny Leitgeberów, którzy byli właścicielami majątku w latach 30. XX wieku.

Osoby chcące podzielić się swoją wiedzą proszę o kontakt: karol@soberski.pl lub tel. 515-980-504


Fot. M. RankeJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 126

 • 67
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 54
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3