Ryczałt jest ustaloną z góry wartością procentową, jaka przekazywana jest jako podatek od przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym. Ryczałt jest specyficznym sposobem rozliczenia naszej działalności z Urzędem Skarbowym, bowiem, w przeciwieństwie do innych form opodatkowania- podstawą opodatkowania jest cała uzyskana przez nas kwota z prowadzone działalności, bez umniejszania jej o koszty jej prowadzenia. Rozliczenie podatku zryczałtowanego następuje przez złożenie wypełnionego formularz PIT-28. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami w zakresie prawa podatkowego w Polsce, podatkiem zryczałtowanym, wskazanych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, jakie mogą z niego korzystać, ryczałtem objęty został również najem, w tym najem prowadzony przez osoby fizyczne.
Podejmując decyzję o wynajmie pokoju, mieszkania lub domu musimy pamiętać, że dochody, jakie będziemy uzyskiwali z tego tytułu od naszych lokatorów, będziemy musieli rozliczyć z fiskusem. Zgodnie bowiem z polskimi przepisami prawa podatkowego- wynajem części lub całości nieruchomości podlega- a dokładniej rzecz ujmując- dochody z wynajmu- podlegają opodatkowaniu i należy wykazać je w odpowiednim formularzu rocznym PIT. Na tych samych zasadach rozliczeniu podlegają ponadto umowy podnajmu, dzierżawy oraz umowy cywilnoprawne o podobnym charakterze.
Rozpoczynając działalność związaną z najmem w roku 2022 musieliśmy zdecydować się na formę opodatkowania naszych dochodów z nim związanych. Do wyboru, w zależności od tego, czy najem chcieliśmy prowadzić jako osoby fizyczne, czy w ramach prowadzonej rejestrowanej działalności gospodarczej, mieliśmy podatek na zasadach ogólnych lub ryczałt ewidencjonowany. Za wynajem prowadzony w 2022 roku zatem- w zależności od przyjętej formy opodatkowania- podatnicy podatku od najmu będą rozliczali się według trzech form. Od 2023 roku rozliczanie najmu będzie możliwe jedynie przy pomocy ryczałtu ewidencjonowanego i formularza PIT 28 2023.
Z opodatkowania w formie ryczałtu skorzystać mogą na zasadzie dobrowolnego wyboru wszyscy przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową ewidencjonowaną działalność gospodarczą, podmioty działające w ramach spółek jawnych oraz spółek cywilnych. Stawki opodatkowania dla wszystkich tych form działalności są takie same- różnice w zakresie wysokości opodatkowania uzależnione są od rodzaju prowadzonej działalności. Zgodnie z PIT 28 art.21 ust. 6-13 z opodatkowania ryczałtem zwolnione są w większości świadczenia jednorazowe.
Jak rozliczyć pit 28 przykład
PIT-28 za 2022, który jest również PIT za wynajem mieszkania, złożony jest z kilku stron, jakie należy uzupełnić odpowiednimi danymi za rok ubiegły. Wprowadzane dane podzielone zostały na sekcje, które oznakowano literami A, B ,C itd.,- każda z sekcji odpowiada innemu rodzajowi wprowadzanych informacji. Dodatkowo, do rozliczenia PIT 28 można- w zależności od wykazywanych przez nas okoliczności- wypełnić załączniki. Wypełnione zeznanie PIT 28 dostępne są na stronach internetowych oraz urzędach Krajowej Administracji Skarbowej. Możemy tam znaleźć następujące rodzaje PIT
Sekcja AUzupełniana jest informacjami dotyczącymi Urzędu Skarbowego wybranego jako właściwy miejscowo według naszego miejsca zamieszkania- nie wobec prowadzonej przez nas działalności lub wynajmu. Ten urząd będzie urzędem docelowym , do którego będzie trzeba dostarczyć rozliczenie PIT-28, i który to urząd będzie to rozliczenie weryfikował. Informacja co do właściwości miejscowej urzędu powinna być aktualna na dzień 31 grudnia roku, który rozliczamy w PIT-28.
Sekcja B
PIT 28 b to nasze dane osobowe- dane identyfikacyjne oraz dane dotyczące naszego miejsca zamieszkania. W tym miejscu powinien znaleźć się nasz adres aktualny na dzień składania zeznania podatkowego PIT-28 (możemy zatem rozliczać się w urzędzie innym niż najbliższy naszemu miejscu zamieszkania, jeśli podczas prowadzenia działalności mieszkaliśmy w innym miejscu).
Sekcja C
Jest miejscem na wprowadzenie danych dotyczących przychodów osiąganych z działalności gospodarczej lub z umów cywilnoprawnych najmu, dzierżawy itp.
Sekcja D
Przeznaczona jest do wprowadzenia należących się nam ulg i odliczeń. W ich skład wchodzić mogą przykładowo: straty z ubiegłych lat prowadzonej działalności, składki na ubezpieczenie społeczne, wydatki związane z mieszkaniem lub darowizny. Ulgi i odliczenia w zakresie progów maksymalnych, są uregulowane ustawowo oraz wymienione w opisach dotyczących danego pola w PIT-28. Niektóre z ulg, jakie możemy odliczyć, muszą być uprzednio wskazane w załącznikach: PIT-D lub PIT-O.
Sekcja E i sekcja F
To miejsce na odliczenie od wskazanych przychodów wszystkich odliczeń. W ich wyniku otrzymujemy podstawę naszego opodatkowania .
Sekcja G-S
W tych sekcjach dochodzi do szczegółowych wyliczeń związanych z naszą działalnością, odliczeniami i ulgami, wskazanymi w pozostałych załącznikach do PIT-28, którymi są: PIT-28B, PIT-O, PIT-D, PIT-2K, PIT WZR.
Sekcja T
Tutaj podajemy numer rachunku bankowego do rozliczeń z Urzędem Skarbowym.
Sekcja U
Ostatnia - miejsce na podpis osoby składającej lub prawomocnego pełnomocnika.
PIT 28 wzór wypełniony możemy znaleźć na portalu Pitax.
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!