ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Planujesz wynajem auta? Sprawdź na co zwrócić uwagę!

AktualnościArtykuł promocyjny7 kwietnia 2024, 15:30   red. - art. promocyjny566 odsłon
Planujesz wynajem auta? Sprawdź na co zwrócić uwagę!
 fot. nadesłane

Wynajem samochodów cieszy się ogromnym zainteresowaniem współczesnych kierowców. Chętnie korzystają z niego zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Te pierwsze najczęściej decydują się na wypożyczenie auta w czasie wakacji, podróży służbowych, a także w sytuacji, kiedy ich własne auto znajduje się w naprawie. Firmy natomiast coraz chętniej budują właśnie w oparciu o wynajem długoterminowy swoją flotę pojazdów. Bez względu na to, czy decydujemy się wynająć samochód na prywatne potrzeby, czy planujemy korzystać z niego w firmie, warto dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przed jego wypożyczeniem. Oto najważniejsze kwestie!

Wynajem samochodu a limity kilometrów i pozostałe opłaty

Pierwszą rzeczą, którą warto mieć na uwadze poszukując wypożyczalni, od której bez problemu wynajmiemy pojazd, są tzw. limity kilometrów. Jest to zawarta w umowie liczba kilometrów, jakie można pokonać wypożyczonym samochodem w określonym czasie, aby nie musieć nic dopłacać do ustalonej kwoty wynajmu. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług wypożyczalni, która nie stosuje limitów kilometrów lub ewentualnie zwiększyć go podczas zawierania umowy do akceptowalnej wartości.

Zanim podpiszemy umowę, warto także sprawdzić, jakie dodatkowe opłaty może pobierać wypożyczalnia. W większości przypadków klient nie musi nic dopłacać do kwoty wynajmu pod warunkiem, że zwróci wypożyczony pojazd w odpowiednim stanie. Co to znaczy? Oddawane do wypożyczalni auto musi być nie tylko nienaruszone pod względem wizualnym i technicznym, ale także czyste na zewnątrz i w środku. Zwracając zaniedbany pojazd w stanie wymagającym sprzątania, klient musi się bowiem liczyć z koniecznością pokrycia kosztów jego doprowadzenia do pożądanego stanu czystości.

Wypożyczalnie udostępniają swoim klientom samochody z pełnym bakiem i z takim samym poziomem paliwa powinno być ono zwrócone. Jeśli wynajmujący nie zatankuje auta przed jego oddaniem, musi liczyć się z kosztem uzupełnienia poziomu paliwa, który może być wyższy niż tankowanie we własnym zakresie.

Co trzeba koniecznie sprawdzić przed wypożyczeniem samochodu?

Zanim zasiądziemy za kółkiem wybranego przez siebie samochodu, należy bardzo dokładnie go obejrzeć. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wszelkie uszkodzenia np. w postaci zarysowań i zadrapań na karoserii czy zniszczeń wewnątrz auta oraz poprosić o ich wpisanie do protokołu odbioru. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie zostaniemy obarczeni kosztami ich naprawy. Podpisując ten dokument, klient przejmuje pełną odpowiedzialność za szkody, które powstaną od tego momentu.

Oprócz stanu samochodu, przed odbiorem sprawdźmy także poziom paliwa, aby wiedzieć, ile zatankować samochód przed jego zwróceniem do wypożyczalni. Zanim natomiast zasiądziemy za kółkiem, dowiedzmy się, jakie są warunki zwrotu pojazdu, a konkretnie miejsce, w którym powinien on zostać dokonany. W większości przypadków auto można bezpłatnie zwrócić w siedzibie wypożyczalni lub we wskazanych przez nią punktach odbioru. Pozostawienie samochodu poza nimi będzie wiązało się z dodatkową opłatą związaną z transportem pojazdu.

Kto może wynająć samochód? Jakie formalności się z tym wiążą?

Samochód może wynająć zarówno osoba prywatna, jak i firma. W przypadku klientów indywidualnych, znaczenie ma wiek kierowcy, który musi mieć ukończone 21 lat i posiadać ważne prawo jazdy od co najmniej 12 miesięcy. Formalności są ograniczone do niezbędnego minimum – osoby prywatne muszą przedstawić prawo jazdy i dowód osobisty (obywatele polscy i krajów UE) lub międzynarodowe prawo jazdy i paszport (obywatele krajów spoza UE). Warunkiem najmu jest także posiadanie karty kredytowej lub debetowej.

Firmy zainteresowane wynajmem samochodu muszą natomiast posiadać komplet dokumentów, na który składa się zaświadczenie NIP, zaświadczenie REGON, zaświadczenie Wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej lub KRS (nie starsze niż 3 miesiące), a także przedstawić upoważnienie dla osoby podpisującej umowę lub odbierającej samochód do zawarcia zobowiązania w imieniu przedsiębiorstwa.

Sama procedura wynajmu samochodu jest natomiast bardzo prosta – wystarczy wejść na stronę wybranej przez siebie wypożyczalni aut, zapoznać się z jej ofertą i warunkami najmu oraz wybrać auto dopasowane do swoich potrzeb. Po dopełnieniu formalności oraz ustaleniu miejsca i czasu odbioru pojazdu, pozostaje już tylko cieszyć się wygodą, jaką oferuje ta usługa!Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 70

 • 34
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 36
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3