„Pisarskie przygody”, czyli niezwykłe spotkanie w Rogowie

AktualnościKsiążki23 września 2024, 22:00   red. Aleksandra Soberska600 odsłon
„Pisarskie przygody”, czyli niezwykłe spotkanie w Rogowie
Alina Rogowa i Karol Soberski -  fot. Aleksandra Soberska

Gminna Biblioteka Publiczna w Rogowie rozpoczęła dzisiaj obchody 75-lecia działalności, które potrwają przez cały tydzień. W ramach jubileuszu odbędzie się cykl spotkań autorskich i wydarzeń literackich. Pierwszym gościem biblioteki był Karol Soberski, pisarz, dziennikarz i badacz lokalnej historii. W trakcie dzisiejszego spotkania zatytułowanego „Pisarskie przygody”, opowiedział o swoich książkach, o pracy pisarza, o pozyskiwaniu informacji, o przygodach i ciekawostkach, które spotykały go podczas pisania książek i pozyskiwania materiałów archiwalnych. Nie zabrakło również planów wydawniczych na najbliższe 3 lata.

Dzisiejsze spotkanie autorskie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rogowie rozpoczęła Alina Rogowa, dyrektor książnicy, która przedstawiła gościa wieczoru: – Pan Karol Soberski to pisarz, dziennikarz, dokumentalista, badacz lokalnej historii, prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl i prezes Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach, o ziemiaństwie i II wojnie światowej na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Pałuk.

Później oddała głos K. Soberskiemu, ale ten, zamiast rozpocząć swoją prelekcję, pogratulował dyrektorce biblioteki jubileuszu i wręczył okolicznościowy upominek w postaci pięknego storczyka.

Następnie, przez blisko 2 godziny, Karol Soberski opowiadał o swoich początkach: jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem książek o dziejach regionu, skąd czerpie wiadomości do swoich książek, jak przebiegają spotkania ze świadkami historii do których dociera i których wspomnienia oraz świadectwa publikuje później w książkach.

– Historia od blisko 30 lat jest moją wielką pasją, a od 2012 roku staje się także codzienną pracą, której efektem są kolejne moje książki o dziejach regionu! Pierwsza z nich ukazała się w 2016 roku i od tego czasu napisałem 7 książek (nie licząc trzech wcześniejszych przewodników i współautorstwa w monografii o medycynie na usługach III Rzeszy). Wszystkie te książki oparte są o dokumenty, archiwalia ale przede wszystkim o wspomnienia „świadków historii” do których udało mi się dotrzeć – mówi Karol Soberski.

Dalej autor podkreśla, że od kilkunastu lat zbiera różne głosy żyjących jeszcze świadków i ich dzieci o latach międzywojennych, II wojny światowej i latach komunizmu. W tych wspomnieniach jak w kalejdoskopie, możemy się przyglądać historii oczami naocznych świadków. – W trakcie tych spotkań doświadczam przeżyć, jakie nigdy nie byłby moim udziałem, przenoszę się w świat którego od dziesięcioleci już nie ma… A ja mam to szczęście, dzięki tym „świadkom historii”, że mogę uczestniczyć w tym świecie… – zaznacza. – Przez te lata zebrałem wspomnienia ponad 200 świadków historii, z czego 100 osób było urodzonych w latach 1912 - 1945 roku. Większość z nich odeszła już z tego świata, ale ich wspomnienia pozostały, są nagrane i są oraz będą publikowane w kolejnych moich książkach. Kolejnych blisko 100 urodziło się między 1946 a 1955 rokiem i ich opowieści również wnoszą wiele w dzieje naszego regionu – dodaje.

Jak dodaje K. Soberski, wszystkie te spotkania są dla niego niezapomnianym przeżyciem, czasem wsłuchiwania się w opowieści, których nikt przed nim nie słyszał, wsłuchiwania się we wspomnienia, które często sprawiały, że płynęły łzy… Wiele tych wspomnień to niezwykłe odkrycia i świadectwa niezwykłych wydarzeń...

Tym dzisiejszym opowieściom K. Soberskiego o jego pracy, spotkaniach, pozyskiwaniu materiałów archiwalnych, przygodach i ciekawostkach, które go spotykają towarzyszyły w większości fotografie z okresu międzywojennego. Dzięki temu uczestnicy spotkania zostali zabrani w świat wydarzeń, ludzi i miejsc, które przestały istnieć 1 września 1939 roku...

Na koniec K. Soberski zapowiedział swoje kolejne książki (osiem pozycji), które chce wydać w tym, jak i w 2025 roku. Szerzej zapowiedział książkę „Głębokie. Tropami tajemnic” oraz „Raport Habera”.

Po spotkaniu, dyrektor biblioteki, dziękując K. Soberskiemu za wyjątkową prelekcję, wręczyła mu podziękowanie i pięknie wydaną książkę „Rogowo. Moje miejsce na Pałukach”.

Podczas spotkania można było kupić książki K. Soberskiego oraz uzyskać dedykację od autora. W trakcie spotkania nie zabrakło też kuluarowych rozmów w trakcie których poruszano wiele ciekawych tematów związanych z dziejami regionu.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 191

  • 128
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 4
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 58
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 1
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4