ReklamaA1-3

Pieszo przez Puszczę Zielonkę

AktualnościPrzyroda14 stycznia 2022, 10:00   red. Szymon Raith818 odsłon
Pieszo przez Puszczę Zielonkę
 fot. Szymon Raith

W słowniku leśników i ludzi lasu pogoda może być dobra lub bardzo dobra. Tegoroczna zima zachęca nas, aby samemu sprawdzić to na własnej skórze. Słoneczne dni, śnieg pokrywający pola i lasy czy mroźne powietrze to tylko z niektórych czynników zachęcających do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Z daleka od miejskiego zgiełku i gwaru. Jedni w takich warunkach szukają ciepłego koca i herbaty z miodem inni zaś ruszają w teren, aby zobaczyć przyrodę w zimowej aurze. Zapraszamy na zimową wędrówkę po sercu Puszczy Zielonki.

Przykładem trasy, którą można odbyć w tym kompleksie leśnym w kształcie „trójkąta ” jest odcinek parking leśny – Zielonka – Głęboczek i powrót na parking. Trasa w takim wariancie to dobre 5 km. My przedstawimy trasę nieco krótszą, która ominie zwiedzanie małej wioski leśnej Zielonki. Powód jest prosty, jest tam zbyt dużo ciekawych miejsc aby połączyć to razem w zimowe popołudnie.

Startujemy...

Auto możemy pozostawić na parkingu leśnym mniej więcej w połowie odcinka Dąbrówka Kościelna – Głęboczek. Stąd kierujemy się na południowy-wschód w kierunku Zielonki. Trasa wije się tu raz w lewo, raz w prawo. Po około 1,5 km jeszcze przed napotkaniem leśnego krzyża na rozdrożu skręcamy w prawo i niewielkim wąwozem idziemy przed siebie. Gdybyśmy jednak chcieli zwiedzić Zielonkę, wystarczy nie skręcać w prawo a iść prosto. Po 200 metrach napotkamy na pierwsze zabudowania osady.

Wróćmy jednak do naszej pierwotnej trasy. Idąc tą częścią lasu przemierzamy starsze partie drzewostanu i po kilku minutach dochodzimy do terenów bagiennych rzeki Trojanki. Przechodzimy przez mały mostek, pod nami woda wartko przepływa a jej szum dochodzi do naszych uszu. Za mostkiem kierujemy się w prawo wzdłuż niebieskiego szlaku. Tym samym idziemy obok nurtu rzeki. Teraz kierujemy się do Głęboczka, tutaj mamy do pokonania 2 km, jednak dla wędrowców to sama przyjemność.

Głęboczek wita nas

O tej niewielkiej wiosce w środku puszczy już na łamach Pojezierza24.pl pisaliśmy, warto powrócić do tego artykułu aby zainteresować tym miejscem. Stąd rozpoczniemy już ostatni nasz odcinek, ten będzie mierzył około 1,5 km i skieruje nas na parking leśny. Jeszcze tylko ostatni rzut oka na zachodzące słońce, które oświetli nam pozostałości po leśniczówce nad brzegiem jeziora Głęboczek i wyprawa będzie zmierzać ku końcowi.

W każdym takim miejscu tras do przejścia jest dużo, wszystko zależy od tego czy chcemy sprawdzić swoje umiejętności na  orientacje i posługiwanie się mapą. Zachęcamy do korzystania z zimowej aury na naszym Pojezierzu.


Fot. Sz. RaithJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 242

 • 148
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 18
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 76
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2