ReklamaA1ReklamaA1-2

Piechciński lazur przyciąga jak magnes

8 lipca 2024, 18:300 Komentarzy   red. Joanna Bejma3604 odsłonKamieniołom w Barcinie - fot. Joanna Bejma

Piechcin, to niewielka miejscowość w gminie Barcin na pograniczu Kujaw i Pałuk. Tu znajdują się dwa kamieniołomy – jeden, cały czas eksploatowany, gdzie od 160 lat wydobywa się kamień wapienny, drugi – zalany.  Zatrzymajmy się na moment przy tym ostatnim. To miejsce wyjątkowe. Nie tylko ze względu na widoki – odbiegające od naszych, typowo polskich, także dlatego, że znajduje się tu jedna z najlepszych baz nurkowych w północnej Polsce.

Kamieniołom i baza przyciągają nie tylko mieszkańców najbliższej okolicy. Do Piechcina zjeżdża mnóstwo miłośników podwodnych wrażeń z wielu zakątków Polski. Mimo że ci pierwsi nie nurkują, to jednych i drugich z pewnością przyciągają widoki. Latem, zalane wapienne wyrobisko, oświetlone gorącymi, słonecznymi promieniami tworzy krajobraz porównywalny do chorwackiego. Ten właśnie lazur przyciąga jak magnes…

Świetne miejsce na plener

Turyści, którzy po raz pierwszy odwiedzają Piechcin mogą mieć problem ze zlokalizowaniem tej „chorwackiej” atrakcji. Zapewniamy jednak, że miejscowi chętnie pomogą w jej odnalezieniu. Znajduje się ona około pół kilometra od głównej drogi DW 251, w bliskim sąsiedztwie Zespołu Szkół Niepublicznych – niegdyś szkoły, która przygotowywała młodych ludzi do pracy w przemyśle wydobywczym.

Co prawda kamieniołom otoczony jest całym mnóstwo samosiejek, ale jest tu sporo wydeptanych ścieżek, które ułatwiają poruszanie. Można nimi obejść kamieniołom prawie dookoła. Po drodze możemy przysiąść w kilku punktach i z góry napawać się  śródziemnomorskimi widokami. Bardziej odważni i wysportowani mogą zejść po kamiennych duktach i zanurzyć stopy w lazurowej wodzie. Warto dodać, że otoczenie malowniczych skał to świetne miejsce na sesje fotograficzne. Szczególnym sentymentem darzą kamieniołom nowożeńcy. Lazur świetnie komponuje się z bielą sukni ślubnych!

Kilka samochód i stojące drzewa

To dla turystów i mieszkańców. Co dla nurków?  Cała moc atrakcji, które zapewnią niesamowite przeżycia. Baza (własność prywatna), została kilka lat temu rozbudowana i unowocześniona. Przejrzystość w wodzie sięga 15 metrów jesienią, i 20 metrów zimą! W zalanym akwenie odbywają się nurkowania rekreacyjno - turystyczne, a swoje umiejętności szlifują nurkowie podczas niezliczonej ilości odbywający się kursów.

Wejście do wody jest łagodne. Co pod nią? Sporo zatopionych „atrakcji”, m.in. opadające pionowo – do 25 metrów - podwodne ściany, stojące drzewa, jaskinie oraz wraki: morskiego jachtu, drewnianej żaglówki. Jest i stalowy holownik oraz kilka samochodów. To nie wszystko. Świetnie czują się tu także ryby: szczupaki, karpie, okonie, liny, i inne wodne stworzenia - raki i ślimaki.

I jak drodzy Czytelnicy? Przejeżdżając przez Piechcin warto się tu zatrzymać na kilka chwil! Kamieniołom z pewnością zrobi na Was wrażenie!


Fot. J. BejmaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 14
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2