Jednym z patentów popularyzatorskich Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jest mówienie o historii wczesnego średniowiecza językiem piosenki i obrazu. Muzeum, które m.in. tworzy wystawy czasowe o określonej tematyce, tworzy do każdej z nich piosenkę i teledysk. Jak niejednokrotnie wspominają nauczyciele – wykorzystują to podczas lekcji. Tym razem klip może się przydać nie tylko nauczycielom historii. Premiera teledysku odbyła się dzisiaj, kilka minut po godz. 19.00. Teledysk do obejrzenia poniżej.
Muzyczne zaproszenie na wystawę „Piast surwiwal. Człowiek i las 1000 lat temu” stało się także uniwersalnym ekosongiem. Piosenka mówi o tym, jak wyglądały polskie lasy we wczesnym średniowieczu, pokazuje też jak rozwój gospodarczy ówczesnych ludzi był uzależniony od leśnych zasobów. Muzealnicy nie skupili się na samej przeszłości lasu, zwracają także uwagę na wiedzę o lesie i zachodzących w nim zmianach. Kładą nacisk na postawę wobec lasu, na potrzebę dbałości i szacunku.
O tym właśnie opowiada nowy teledysk gnieźnieńskiego Muzeum. Nie tylko promuje wystawę, ale przede wszystkim promuje ekologiczne myślenie: „Bo tylko wspólnie mogą wciąż trwać: historia, zwierzęta, człowiek i las” – za słowami refrenu piosenki.
Ważnym elementem przy tworzeniu utworu była współpraca. Muzealnicy do współdziałania zaprosili młodzież z gnieźnieńskich liceów oraz raperów z Kolektywu Fala. Podział prac był następujący: słowa piosenki stworzyli pracownicy Muzeum, a za oprawę muzyczną w 100% odpowiadali młodzi ludzie. To był bardzo dobry pomysł, bo zaowocował nagraniem z merytorycznym przesłaniem w klimacie muzycznym trafiającym do młodego pokolenia.
Poza tym, do nagrywania teledysku zaproszono też dzieci z przedszkola „Leśne ludki” oraz wolontariuszy z podopiecznymi z lokalnego schroniska dla bezdomnych psów. Ujęcia ze zwierzętami kręcono w poznańskim Ogrodzie Zoologicznym. Sporo zdjęć powstało też w wielkopolskich lasach.
Słowa:
Jarosław Mikołajczyk (MPPP)
Magda Robaszkiewicz (MPPP)
Muzyka:
Jakub Grzechowiak
Agata Zakrzewska
Wykonanie:
Eryk Gadziński
Jakub Grzechowiak
Maja Kopecka
Agata Wesołowska
Agata Zakrzewska
Scenariusz i reżyseria:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Scenografia:
Jarosław Mikołajczyk (MPPP)
Zuza Gbur
Iga Dzionek
Wystąpili:
Dzieci z Przedszkola „Leśne Ludki” w Gnieźnie
Młodzież z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
Wolontariusze ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Gnieźnie
Pracownicy Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Zdjęcia i montaż:
muviLab
Producent muzyczny:
Jakub Grzechowiak
Podziękowania:
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Gnieźnie
Hodowla „Royal Creatures” Filip Nowak
CHATA Oleńka i Agata w Przyborowie
Ogród Zoologiczny w Poznaniu
Fot. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!