Parki miejskie jesienią to prawdziwe ostoje przyrody, gdzie można wyjść na spacer, podładować baterie do pracy, złapać świeży oddech, odpocząć psychicznie od stresów dnia codziennego i nabierać odporności w chłodniejsze zimowe dni. Szczególnie teraz, podczas kwarantanny narodowej z powodu koronawirusa, gdy zamknięte znów są restauracje, baseny, siłownie i inne miejsca.Dzisiaj zapraszamy do Parku Solankowego i tężni solankowych w Inowrocławiu.
Dlatego tak cenne i ważne są atrakcyjne miejsca na świeżym powietrzu. Nie zapominajmy jednak o zachowaniu odpowiedniej odległości od innych osób.
O parkach jesienią powstało wiele wierszy. Dziś przytoczę chociaż jeden, który napisała pani o pseudonimie Isana w 2010 r. Wiesz pod tytułem „Park jesienią”:
Babie lato snuje się po drzewach,
słońce promieniami je przeplata,
chór ptaków melodyjnie śpiewa,
idzie jesień piękna i bogata.Ubrana w brązy i czerwienie,
w lustrze wody się przegląda,
wiatr strąca liście na ziemię,
park jesienią pięknie wygląda.Alejami przechodnie spacerują,
barwy jesieni podziwiają,
liście na wietrze wirują,
zmęczone na ziemię opadają.Z kudłatymi kasztanami dywan tkają,
cichutko szeleszcząc pod nogami,
dzieci radość wielką mają,
bawiąc się kolorowymi listkami.
Dziś polecam na spacery i jesienne fotografie (a może komuś uda się zainspirować do napisania własnego wiersza), najważniejszy park w Inowrocławiu.
W Parku Solankowym (ok. 85 ha) mieszczą się wszystkie sanatoria i obiekty uzdrowiskowe, tężnie, muszla koncertowa, malownicze stawy, okazy starodrzewia i tereny rekreacyjne (korty tenisowe, park linowy, siłownia na świeżym powietrzu dla dorosłych, 18 torów do minigolfa, 3 tory do gry w kręgle, stoliki do gry w szachy i plac zabaw dla dzieci). Solanki to rozległe skwery zieleni, zaciszne zakątki z pięknymi drzewami oraz zapierające dech w piersiach bajeczne kolorowe dywany kwiatowe.
Tradycją stało się już w Inowrocławiu od 2005 r., że sławni goście i kuracjusze (tzw. gwiazdy) sadzą w Solankach dęby. W Honorowej Alei Dębów na pamiątkę swojego pobytu drzewa zasadzili już m.in. Bogusław Linda, Krzysztof Penderecki, Irena Kwiatkowska, Wojciech Kilar, Zbigniew Wodecki, Justyna Steczkowska, Joanna Brodzik i inni.
Ulubionym miejscem spacerowiczów są Ogrody Papieskie (otwarte w 2008 r.), nawiązujące układem do tematyki ogrodów watykańskich, zobaczymy tam m.in. runiankę japońską, irgę dammera, jukę karolińską, ognik szkarłatny czy owies wiecznie zielony. W 2012 r. powstały także ogrody zapachów i kolorów, gdzie od wiosny kwitną róże, piwonie i wiele odmian lilii, natomiast zioła uwalniają zapachy o działaniu odprężającym i uspokajającym.
Od 2013 r. funkcjonują dwie kolejne atrakcje: basen „Inowrocławska Terma” i pijalnia wód - palmiarnia „Inowrocławianka”. Oprócz degustacji wód mineralnych podziwiać tu można przepiękne rośliny egzotyczne, a także zwiedzić ciekawie zaaranżowaną chatę kujawską. Na skraju parku stoi wyremontowany Teatr Letni z ławkami dla 1500 widzów. Latem w weekendy organizowane są tam bezpłatne koncerty plenerowe.
W Parku Solankowym znajduje się zaledwie dwudziestoletni zespół tężni solankowych, otwarty w 2001 r. Tężnia ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków o łącznej długości ponad 320 m. i wysokości 9 m. W górnej części znajduje się taras widokowy (podobnie jak w Ciechocinku), z którego można podziwiać panoramę części Inowrocławia i Parku Solankowego. Solanka pompowana jest do górnej części tężni, z której swobodnie spływa po gałązkach i paruje. Pod wpływem wiatru i słońca powstaje naturalny solankowy aerozol. Dzięki prostemu mechanizmowi wokół tężni tworzy się powietrze nasycone jodem i mikroelementami, co wspomaga leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, pomaga osobom chorym na nadciśnienie tętnicze, na choroby tarczycy oraz schorzenia alergiczne skóry. Po zmroku ściany tężni oświetlone są wielobarwną, zmieniającą swój kolor iluminacją typu LED.
Park słynie z mnogości pomników, przy których można się sfotografować: założyciela Solanek Zygmunta Wilkońskiego, pawia, pełniący rolę zegara słonecznego, trzech gracji, Ziemowita, najbardziej popularny gen. Władysława Sikorskiego, oraz w pijalni wód - jedyny w Polsce - pomnik teściowej.
Solanki w Inowrocławiu to zdecydowanie magiczne miejsce, do którego warto przyjechać, by się zrelaksować.
Zapewniam Cię czytelniku, że będziesz tu wracał. Inowrocław jest nie tylko „miastem na soli”, lecz także miastem, gdzie są zabytkowe kościoły, muzea, starówka, teatr, nawet zachowany jest fragment średniowiecznych gotyckich murów miejskich z połowy XV wieku. Tutaj jest sporo hoteli, pensjonatów, dlatego to miasto to dobra baza wypadowa na wycieczki po Kujawach i Szlaku Piastowskim.
Fot. D. Rybak
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.