ReklamaA1

„Pamięć o skarbach i archiwach trzeba ratować tak, jak ratowano je w czasie wojny”

Z życia FundacjiAktualności15 września 2024, 20:00   red. Aleksandra Soberska1328 odsłon
„Pamięć o skarbach i archiwach trzeba ratować tak, jak ratowano je w czasie wojny”
Część prelegentów, uczestników i zaproszonych gości, którzy zdecydowali się na nocne zwiedzania kościoła w Modliszewku - fot. Maciej Ranke

Dzisiaj zakończył się jubileuszowy, V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od piątku odbywał się w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku w gminie Gniezno. Tegorocznemu Festiwalowi towarzyszyło hasło „Skarby, dzieła sztuki, archiwa – ukryte, zrabowane, ocalone”. Organizatorem wydarzenia był Karol Soberski i Fundacja Historyczna „Przywracamy Pamięć”, a Mecenasem Festiwalu - Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno. Weekendowe przedsięwzięcie zgromadziło miłośników historii m.in. z Krakowa i Pobiedzisk, Gniezna i Łodzi, Torunia i Bydgoszczy, Pawłowa Skockiego i Warszawy, Opola i Trzemeszna.

V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci”, który od piątku odbywał się w Gościńcu Sobańskich w Modliszewku od piątku, na stałe zapisał się już w kalendarzu wydarzeń promujących historię skali kraju.

Ale jego wartość doceniają także lokalni włodarze. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tegoroczna edycja tego prestiżowego wydarzenia odbywa się na terenie nasze gminy. Festiwal jest doskonałą promocja gminy Gniezno wśród turystów z całej Polski - podkreśla Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno. - Gratuluję konsekwencji w przywracaniu historii regionu dla naszych mieszkańców. Historia kołem się toczy mawiają - dodaje Artur Hańczak, wójt gminy Mieleszyn.   

- Odkryć i pamiętać. Za to, w imieniu własnym i samorządu Powiatu Gnieźnieńskiego, serdecznie dziękuję - mówi Łukasz Scheffs, wicestarosta gnieźnieński. - Festiwal jest pięknym, ważnym, ciekawym i potrzebnym wydarzeniem -podkreśla Michał Werkowski, zastępca burmistrza Janowca Wielkopolskiego. 

- Festiwal godzien polecenia, stanowi wartość dodaną naszej lokalnej społeczności. Jest ogromną skarbnicą wiedzy dla przyszłych pokoleń, krzewiąc wiedzę i zaszczepiając pamięć o lokalnych, często zapomnianych wydarzeniach - zaznacz Barbara Borowska, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie.

Ostatni dzień Festiwalu to pięć prelekcji. Najpierw Dariusz Garba przedstawił wykład pt.  „Zrabowane, zaginione, znalezione. Tajemnice z archiwum Muzeum Narodowego w Poznaniu”. Po nim Paweł Becker opowiedział o „Utraconych dziełach sztuki z muzeum Wacława Mieczkowskiego w Niedźwiedziu”, a dr Andrzej Prinke przedstawił „Walkę prof. Józefa Kostrzewskiego o odzyskanie wielkopolskich dóbr kultury zrabowanych przez niemieckiego okupanta”. Na koniec Krzysztof Krzyżanowski zaprezentował prelekcję pod hasłem „Gutenberg w bagażniku - zaskakujące losy dzieł sztuki z Dolnego Śląska”, a całość zakończył Sebastian Mazurkiewicz wykładem pt. „Utracone w czasie II wojny światowej muzealia, archiwalia i dzieła sztuki tworzącego się wrzesińskiego muzeum”.

Ostatnie słowo V Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” należało do pomysłodawcy i głównego organizatora wydarzenia - Karola Soberskiego, który podziękował uczestnikom, prelegentom, członkom Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”, zespołowi Gościńca Sobańskich w Modliszewku i mecenasom oraz patronom Festiwalu. 

- Tegoroczny Festiwal dobiegł końca, ale od jutra już pracujemy na szóstą edycją. Dzisiaj mogę zdradzić, że mamy trzy propozycje miejsc na organizację tego wydarzenia. Znajdują się one na terenie gminy Łubowo, Mieleszyn i Kiszkowo. Gdzie ostatecznie zawitamy, o tym poinformujemy do końca tego roku. Na pewno będzie to kolejne bardzo ciekawe spotkanie miłośników historii - zapowiedział K. Soberski i dodał: - V Festiwal Historyczny „Tajemnice Trzech Stuleci” uważam za zamknięty!

Warto dodać, że na tegoroczny Festiwal, mimo fatalnej pogody (padający non stop deszcz) i katastrofalnej powodzi na południu Polski (skąd dojechało wielu uczestników Festiwalu, ale też wielu odwołało przyjazd), do Modliszewka zawitali miłośnicy historii m.in. z Krakowa i Pobiedzisk, Gniezna i Łodzi, Cieszyna i Bydgoszczy, Pawłowa Skockiego i Warszawy, Opola i Trzemeszna, Konina i Żnina, Gdańska i Janowca Wielkopolskiego, Wrocławia i Wałbrzycha, Lądka Zdrój i Torunia, Gorzowa Wielkopolskiego i Sulejówka oraz z kilku miejscowości leżących na terenie gminy Gniezno.

Na koniec warto jeszcze zacytować wpis dokonany w Księdze Pamiątkowej Festiwalu (prowadzonej od pierwszej edycji) przez jednego z uczestników, który oddaje ducha tegorocznego Festiwali: - Pamięć o skarbach i archiwach trzeba ratować tak, jak ratowano je w czasie wojny.

Szczegółowa relacja z Festiwalu już wkrótce na naszym portalu.


Fot. A. Soberska



Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 304

  • 149
    Czuje się - ZADOWOLONY
    ZADOWOLONY
  • 5
    Czuje się - ZASKOCZONY
    ZASKOCZONY
  • 150
    Czuje się - POINFORMOWANY
    POINFORMOWANY
  • 0
    Czuje się - OBOJĘTNY
    OBOJĘTNY
  • 0
    Czuje się - SMUTNY
    SMUTNY
  • 0
    Czuje się - WKURZONY
    WKURZONY
  • 0
    Czuje się - BRAK SŁÓW
    BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
Reklama
Najlepsze maszyny online z blikiem