Po pierwszym sobotnim, o godz. 10.00, zwiedzaniu pałacu w Zakrzewie, o godz. 15.00 przyszedł czas na drugą grupę. Jej uczestnicy byli zachwyceni pałacem, który obchodzi 150-lecie istnienia. Ta wycieczka po dziejach rezydencji trwała ponad 3 godziny i zakończyła się kilkanaście minut po godz. 18.00. Ale było warto! Pałac tak oczarował turystów, że każdy z uczestników chce do pałacu w Zakrzewie powrócić!
Po dwóch latach zamknięcia pałac w Zakrzewie otworzył swoje bramy dla turystów! To była niepowtarzalna okazja, by zobaczyć i poznać sekrety zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie w gminie Kłecko! Po tajemnicach rezydencji oprowadzał Karol Soberski, pisarz, dziennikarz, eksplorator i autor bestsellerowej książki pt. „Tajemniczy Pałac Zakrzewo”!
Ze względu na duże zainteresowanie tym pałacem, przygotowane zostały cztery możliwości zwiedzania: w sobotę, 19 marca odbyły się dwa dzienne i „nocne zwiedzanie”. Z kolei w niedzielę, 20 marca odbyło się dzienne zwiedzanie.
Przewodnikiem po zespole pałacowo-parkowym był Karol Soberski. Dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.
- Na zwiedzanie pałacu w Zakrzewie przybyły osoby chcące poznać te nieznane historie związane z pałacem, jak i osoby chcące poznać historię samego pałacu, zobaczyć jego niezwykłą architekturę oraz poznać burzliwe dzieje oryginalnych figur znajdujących się na terenie parku w Zakrzewie – podkreśla K. Soberski.
Do pałacu przyjechali turyści m.in. z Jastrzębia Zdroju, Żar, Tarnowa Podgórnego, Węgorzewa, Żnina, Owieczek, Wągrowca, Rybna Wielkiego, Opola, Gniezna, Poznania, Rogowa, Swarzędza i Bydgoszczy.
Trasa zwiedzania obejmowała: oficynę, wozownię, park, a na koniec pałac. Wędrówka zakończyła się w pałacu gdzie uczestnicy zwiedzania - przy kawie i słodkościach - oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki – materiały promujące nasz region.
Na koniec chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.
K. Soberski dziękuje wszystkim uczestnikom z różnych stron Polski za przybycie, miłą atmosferę i świetnie spędzony czas! Serdeczne podziękowania składa firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zwiedzania tej pięknej rezydencji i jej pełnomocnikowi Dianę Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu dla turystów.
O wszystkich zwiedzaniach będzie można się dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz ze strony internetowej soberski.pl.
Fot. A. Soberska
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!