ReklamaA1-2ReklamaA1-3

Pałac w Zakrzewie – baśniowe miejsce w Wielkopolsce

Wędrówki z historiąHistoria15 maja 2022, 19:30   red. Aleksandra Soberska1114 odsłon
Pałac w Zakrzewie – baśniowe miejsce w Wielkopolsce
 fot. Aleksandra Soberska

Po sobotnim zwiedzaniu zespołu pałacowo-parkowego w Zakrzewie, dzisiaj odbyło się kolejne, ostatnie w tym półroczu zwiedzanie z przewodnikiem tej magicznej rezydencji. W kameralnym gronie, przez ponad 3 godziny, Karol Soberski, dziennikarz, pisarz i eksplorator opowiadał o zagadkach pałacu, życiu i działalności jego budowniczego hr. Albina Węsierskiego oraz innych ciekawostkach pałacu i parku! Warto zaznaczyć, że wśród dzisiejszych gości była pani Marietta, krewna Augustyna Denizot, francuskiego ogrodnika, który w 1859 r. stworzył park w Zakrzewie.  

Przewodnikiem po zespole pałacowo-parkowym był Karol Soberski. Dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (www.fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Pomysłodawca i główny organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci” – jednego z największych festiwalu w Polsce (odbyły się dwie edycje: w 2019 i 2021 r.). Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie.

W niedzielę, 15 maja w samo południe odbyło się ostatnie, w tym półroczu, zwiedzanie pałacu w Zakrzewie. - Osoby, które przybyły mają ostatnią już szanse na zwiedzanie pałacu, ponieważ na dzisiaj nie ma w planach aż do końca lipca, zwiedzania pałacu. Na niedzielną wycieczkę przyjechali turyści m.in. z Koszalina, Kostrzyna, Gniezna, Poznania i Dolnego Śląska. Każdy jest zafascynowany zakrzewskim pałacem – mówi K. Soberski i dodaje, że wszyscy turyści, którzy w tym roku – po dwóch latach zamknięcia pałacu – mogli go zwiedzić twierdzą, że pałac w Zakrzewie jest baśniowy.

Niezwykłym wydarzeniem był udział w dzisiejszej wycieczce Pani Marietty – bliskiej krewnej Augustyna Denizot, francuskiego ogrodnika, który w 1859 r. stworzył park w Zakrzewie.

Trasa niedzielnego zwiedzania obejmowała: oficynę, wozownię, park, a na koniec pałac. Wędrówka zakończyła się w pałacu gdzie uczestnicy zwiedzania - przy kawie i słodkościach - oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki – materiały promujące nasz region.

Na koniec chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.

K. Soberski dziękuje wszystkim uczestnikom z różnych stron Polski za przybycie, miłą atmosferę i świetnie spędzony czas! Serdeczne podziękowania składa firmie Poz Bruk Sp. z o.o. Poznańskie Nieruchomości Sp. J., właścicielowi pałacu za możliwość zwiedzania tej pięknej rezydencji i jej pełnomocnikowi Dianę Matłosz-Blige, za przygotowanie obiektu dla turystów.

O wszystkich zwiedzaniach można się dowiedzieć z portalu Pojezierze24.pl oraz ze strony internetowej soberski.pl.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 188

 • 123
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 61
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA3