ReklamaA1 - baner

Pałac w Popowie Podleśnym ma nowego właściciela!

AktualnościAtrakcje turystyczne1 kwietnia 2021, 9:30   red. Karol Soberski1424 odsłon
Pałac w Popowie Podleśnym ma nowego właściciela!
Pałac w Popowie Podleśnym - fot. Karol Soberski

1 lipca 2018 r. przepiękny pałac w Popowie Podleśnym w gminie Mieleszyn w powiecie gnieźnieńskim powrócił do prawowitych właścicieli – do potomków rodziny Kijewskich, ostatnich właścicieli obiektu w 1939 r. Spadkobiercy wkrótce wystawili obiekt na sprzedaż. Przez ponad dwa lata nie było chętnych na jego zakup, aż do tego roku. W pierwszych tygodniach 2021 r. pałac zyskał nowego właściciela!

Dwór w Popowie Podleśnym (wieś jako leżąca „pod lasem” była już wzmiankowana w 1357 r. jako własność Kapituły Gnieźnieńskiej), zbudowano pod koniec XIX lub na początku XX wieku, a rozbudowano prawdopodobnie około 1920 r. Jest to niewielki, ale bardzo zadbany dwór parterowy. Całość dworu otoczona jest pięknym prawie 2,5 hektarowym parkiem. Ostatnim przed II wojną światową właścicielem majątku był Tadeusz Kijewski.

Jak zaczęła się historia Kijewskich w Popowie Podleśnym?

Otóż w 1930 r. majątek ten kupił Jan Kijewski znany warszawski lekarz, który ożenił się z Zofią Pągowską pochodzącą z Wielkopolski (jej brat Stanisław był właścicielem majątku Łubowice w gminie Kiszkowo). Jan był jednym z najlepszych warszawskich lekarzy, a Popowo Podleśne kupił dla swojego syna – Tadeusza (miła jeszcze córkę Lilę). Wybrał Wielkopolską, bo stąd pochodziła żona Jana. Majątek – obejmujący ponad 200 hektarów ziemi uprawnej, 12 ha łąk i pastwisk, 14 ha lasu.

T. Kijewski został we wrześniu 1939 r. wyrzucony przez Niemców z Popowa Podleśnego. Majątek przeszedł w ręce Niemców. W 1945 r. do Popowa Podleśnego weszli żołnierze Armii Czerwonej. Opuszczając po kilku tygodniach Popowo Podleśne, Rosjanie… podpalili dwór

Po zakończeniu działań wojennych, spalony obiekt przejęły Lasy Państwowe, wyremontowały go i zarządzały nim do 30 czerwca 2018 r. (w międzyczasie znajdowała się tam m.in. siedziba Nadleśnictwa Gniezno). Wówczas – po kilku latach starań – pałac powrócił do przedwojennych właścicieli – ostatniej żyjącej córki Tadeusza Kijewskiego – Elżbiety.

Od 1 lipca 2018 r. pałac był wystawiony na sprzedaż, ale przez wiele miesięcy nie było chętnych na jego zakup. Sytuacja zmieniła się w tym roku i obiekt został kupiony przez firmę należącą do znanej w Wielkopolsce radcy prawnej. Co zostanie zlokalizowane w pałacu? Z naszych informacji wynika, że być może Dom Seniora lub podobna instytucja.

Jednak najważniejsza informacja jest taka, że nowa właścicielka pałacu chce odtworzyć – w miarę możliwości – wygląd obiektu, jak i jego historię z okresu międzywojennego. W tym temacie rozmawiała już z autorem tego tekstu, z którym jest umówiona na spotkanie po 10 kwietnia.

Inna dobra wiadomość – pałac w Popowie Podleśnym będzie dostępny dla turystów podczas zwiedzań organizowanych przez Karola Soberskiego. Więcej o pałacu już wkrótce.Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 256

 • 191
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 30
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 35
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaC1 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - banerReklamaB3 baner
ReklamaA2 - baner