ReklamaA1

Pałac w Kołdrąbiu – szukamy fotografii i dokumentów

Historia14 sierpnia 2021, 18:00   red. Karol Soberski3050 odsłon
Pałac w Kołdrąbiu – szukamy fotografii i dokumentów
Pałac w Kołdrąbiu w okresie międzywojennym - fot. z arch. autora

Pałac w Kołdrąbiu (w gminie Janowiec Wielkopolski) i losy właścicieli tego majątku w okresie międzywojennym – rodziny Kazimierza Habera, jego synów Mariana i Kazimierza – to do dzisiaj biała plama w historii naszego regionu. Dlatego poszukujemy wszelkich materiałów związanych z pałacem w Kołdrąbiu oraz rodziną Haberów, szczególnie Mariana Habera.

Zwracam się z apelem do wszystkich osób, które posiadają informacje oraz fotografie, wspomnienia i dokumenty na temat rodziny Haberów, szczególnie Mariana Habera, przedwojennego właściciela pałacu w Kołdrabiu, jak i samego zespołu pałacowo-parkowego.

Materiały zostaną wykorzystane w przygotowywanej publikacji książkowej na temat Mariana Haberów, właściciela pałacu w Kołdrąbiu i kolekcjonera dzieł sztuki.

Kim był Marian Haber?

Marian Haber, urodził 25 sierpnia 1901 roku, a zmarł 2 września 1975 roku. Był mecenasem sztuki (jednym z najbardziej znanych w Polsce), malarzem, ale przede wszystkim kolekcjonerem dzieł sztuki i marszandem handlującym dziełami sztuki, zwłaszcza obrazami. W latach 30-tych XX wieku był określany jako „zapalony kolekcjoner”.

M. Haber organizował też w pałacu w Kołdrąbiu wystawy swoich kolekcji. W zbiorach zgromadzonych w pałacu były bardzo cenne dzieła sztuki o wysokiej wartości artystycznej i antyki. Wśród nich były m.in. obrazy, zegary, meble, stara porcelana, grafiki, witraże, dywany, numizmaty, sztychy, biała broń, rzeźby oraz dokumenty historyczne z okresu od XVII do XIX wieku.

M. Haber był także człowiekiem o szerokich kontaktach w środowisku artystów, malarzy, sportowców, polityków i przede wszystkim właścicieli ziemskich w Wielkopolsce i na Kujawach. Poprzez swoje kontakty, M. Haber miał duży wpływ na rynek dzieł sztuki w Polsce, a także ingerował w twórczość artystyczną ze względu na modę.

Ale M. Haber miał też inną pasję: prowadzenie swego rodzaju pamiętników (a także gromadzenie dokumentów) dotyczących życia i działalności właścicieli ziemskich z Wielkopolski i Kujaw, kolekcjonowanie autografów największych postaci ówczesnego świata kultury, sztuki, sportu, estrady, itp. a także korespondowanie z najwybitniejszymi postaciami okresu międzywojennego.

Kontakt:
naczelny@pojezierze24.pl, fundacjahistoryczna@post.pl
lub tel. 515-980-504Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 149

 • 149
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Przeczytaj także

ReklamaC2 - baner

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2 - baner
ReklamaA2