ReklamaA1ReklamaA1-2

Pałac w Czerniejewie wrześniową porą

Wędrówki z historiąHistoria9 września 2023, 21:00   red. Aleksandra Soberska869 odsłon
Pałac w Czerniejewie wrześniową porą
 fot. Aleksandra Soberska

Warszawa, Łódź, Poznań, Trzemeszno, Żnin, Września, Szubin, Bydgoszcz, Swarzędz, Zalasewo, Trzemżal, czy Konin – z tych miejsc przybyli uczestnicy sobotniego zwiedzania pałacu w Czerniejewie. Przewodnikiem po sekretach czerniejewskiej rezydencji był Karol Soberski, dziennikarz, pisarz, eksplorator, niezależny badacz lokalnej historii i prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”. Było to kolejne w tym roku zwiedzanie pod hasłem „Wędrówki z historią” organizowane przez K. Soberskiego.

Pomysłodawcą i przewodnikiem był Karol Soberski (soberski.pl), dziennikarz, eksplorator i niezależny badacz lokalnej historii. Prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć” (fundacjahistoryczna.pl), redaktor naczelny portalu Pojezierze24.pl. Autor przewodników turystycznych oraz książek o skarbach i tajemnicach pogranicza Wielkopolski, Kujaw i Pałuk. Od 2012 r. w ramach cyklu „Wędrówki z historią” oprowadza turystów po pałacach i dworach powiatu gnieźnieńskiego i żnińskiego oraz po najciekawszych historycznie miejscach (świątynie, miasteczka, wsie, itp) w tym regionie. Pomysłodawca i organizator Festiwalu Historycznego „Tajemnice Trzech Stuleci”, jednego z największych w Polsce spotkań miłośników historii (pierwsza edycja odbyła się w 2019 r., a druga – w 2021 r., trzecia – w 2022 r., a czwarta odbędzie się we wrześniu tego roku).

W gronie uczestników sobotniego  zwiedzania znaleźli się mieszkańcy Warszawy, Łódzi, Poznania,  Trzemeszna, Żnina, Wrześni, Szubina, Bydgoszczy, Swarzędza, Zalasewa, Trzemżala, czy Konin. Oni wszyscy chcieli zwiedzić pałac z Karolem Soberskim, w roli przewodnika.

Uczestnicy zwiedzania pałacu w Czerniejewie swoją wędrówkę zaczęli przy Kawiarni-cukierni „Wozownia” (która znajduje się w miejscu dawnej restauracji – obecnie Restauracja znajduje się w pałacu), następnie przez dziedziniec honorowy przeszli do oranżerii, dalej przez tajne przejście udali się do Sypialni Hrabiny. Stamtąd poszli do Sali Balowej, dawnej biblioteki i weszli na hol główny. Poznali historię Groty Pompejańskiej, by na koniec udać się do podziemi pałacowych.

W trakcie ponad 2-godzinnego zwiedzania K. Soberski przekazał informacji o historii pałacu, jego budowniczym gen. Janie Lipskim, tajemnicach tej niezwykłej rezydencji, ukrytych skarbach a także o tym, co działo się w czerniejewskim pałacu w trakcie II wojny światowej!

Wędrówka zakończyła się w w ogródku Restauracji Pałacowej, gdzie uczestnicy zwiedzania posilili się i oczekiwali na losowanie upominków. Jest bowiem tradycją zwiedzań organizowanych przez K. Soberskiego w ramach cyklu „Wędrówki z historią”, że wśród uczestników rozlosowane zostają upominki (tym razem były to materiały promujące Powiat Gnieźnieński, Powiat Żniński, Zamek Książ i nasz portal).

Chętni mogli nabyć książki K. Soberskiego, jak i zdobyć dedykację, czy zrobić wspólną fotografię.


Fot. A. SoberskaJak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 169

 • 115
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 54
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Daj nam znać

Jeśli coś Cię na Pojezierzu zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB2ReklamaB3ReklamaB4
ReklamaA2
ReklamaA3