Pałac w Rybieńcu już wkrótce zaprezentuje nowe oblicze! W minionym tygodniu nad pałacem w Rybieńcu i nad okolicami tej rezydencji kręcone były zdjęcia filmowe z drona na potrzeby nowego projektu, który będzie realizowany w pałacu w Rybieńcu przez Instytutu Literacki im. Marii i Franciszka Rubaszewskich. Zdjęcia z drona realizował Kazimierz Woźniak, prezes Fundacji Ocalić Pamięć. Nowy projekt ma na celu uczynienie z pałacu w Rybieńcu swoistego centrum promocji ziemiaństwa Wielkopolski i Kujaw.
Przypomnijmy, Rybieniec - wieś na północno-zachodnim skraju gminy Kiszkowo wzmiankowana była już pod koniec XIV wieku, kiedy to jako jej dziedzice występują bracia Jan i Mikołaj Rybieńscy herbu Korzbok. W późniejszych wiekach wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli. W 1896 r. majątek zakupiła rodzina Mateckich z Gniezna, od których na początku XX wieku kupił ją Wilhelm von Wendorff (właściciel pałacu w Mielnie w gminie Mieleszyn). W 1909 r. właścicielem Rybieńca stał się Friedrich von Wendorff, który wybudował okazały dwór, stojący do dzisiaj. Wówczas też wieś zmieniła nazwę na Klein Rybno (po 1918 r. powróciła nazwa Rybieniec).
Współcześnie, od 17 lat, pałac w Rybieńcu jest własnością prywatną. We dworze jest restauracja i 40 miejsc noclegowych. Całość otacza park o powierzchni 3 hektarów. Dwór leży tuż nad brzegiem Jeziora Rybno Małe. Co ciekawe, na jeziorze jest… molo oraz sztuczne wyspy. Jest też miejsce na grilla oraz ognisko. Całość prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie.
Ze względu na jezioro i liczne przesmyki oraz kępy drzew na jeziorze oraz unikatowy widok z lotu ptaka, niektórzy to miejsce nazywają „Rybieniecką Amazonią”. Może nieco przesadnie, ale rzeczywiście widok jest fascynujący…
Kilka miesięcy temu rozpoczęła się współpraca właściciela pałacu z Karolem Soberskimn, prezesem Instytutu Literackiego im. Marii i Franciszka Rubszewskich.
Pierwszym wymiernym efektem tej współpracy była organizacja w marcu tego roku „Turystycznego weekendu z gwiazdą” w ramach którego odbyła się IV Noc Tajemnic.
Tenże weekendu pokazał, jak wielki potencjał drzemie w pałacu w Rybieńcu pod kątem wydarzeń historycznych i turystycznych.
Kolejnym krokiem tejże współpracy było zaproszenie o pałacu w Rybieńcu ekipy programu „Było… nie minęło” red. Adama Sikorskiego, który zrealizował tam niezwykły reportaż wyemitowany później na antenie TVP Historia.
Po tych marcowych wydarzeniach zapadła decyzja, że współpraca pałacu w Rybieńcu z Instytutem Literackim im. Marii i Franciszka Rubaszewskich, pójdzie w kierunku uczynienia rybienieckiej rezydencji swego rodzaju centrum promocji ziemiaństwa Wielkopolski i Kujaw.
W tym celu wkrótce uruchomiona zostanie specjalna strona internetowa poświęcona tej idei, także ruszą profile na Facebooku i Instagramie. Uruchomiony zostanie także spacjmlany kanał na Youtubie na którym regularnie bedą się pojawiać ciekawe filmy o pałacu w Rybieńcu i okolicach.
I w tym właśnie celu w minionym tygodniu nad pałacem w Rybieńcu realizowane były zdjęcia filmowe z drona. Nagrywał Kazimierz Woźniak, prezes Fundacji Ocalić Pamięć, zaprzyjaźnionej organizacji z Instytutem Literackim, który był reprezentowany przez Karola Soberskiego i Arkadiusza Gacę.
Zdjęcia, nagrywane od godz. 7.00 do godz. 16.30 - przy różnym dziennym świetle i w różnych miejscach tego regionu - pokazały całe piękno pałacu w Rybieńcu. Po prostu jest to magiczne miejsce w sercu Wielkopolski!
Ale to nie wszystko! Już wkrótce przedstawimy kolejne wydarzenia, które odbywać się będą w pałacu w Rybieńcu. Nie zabraknie konferencji i sympozjów historycznych, turystycznych czy literackich. Będą festiwale kwiatów (m.in. Święto Nenufarów), szanty, książek czy nalewek.
Swoje miejsce znajdą w pałacu także miłośnicy koncertów kameralnych (m.in. muzyki klasycznej, recitale gitarowe), wystaw, spotkań ze znanymi aktorami, pisarzami, podróżnikami, czy innymi ciekawymi ludźmi. Nie zabraknie też plenerów malarskich, czy fotograficznych.
W klimatycznych, ziemiańskich przestronnych salonach pałacu odbywać się będą unikatowe spotkania poświęcone ziemiaństwu, spotkania z potomkami dawnych właścicieli ziemskich, a także wyjątkowe prelekcje opowiadające o życiu w dawnych majątkach ziemskich. Każdy znajdzie coś dla siebie!
Przewidziany jest również stały kalendarz zwiedzań pałacu i parku, pikniki w parku oraz koncerty plenerowe. Powstanie także książka o pałacu w Rybieńcu!
O szczegółach poinformujemy już wkrótce.
Fot. A. Gaca, K. Soberski, K. Woźniak
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!