Dzisiaj późnym popołudniem, w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Czerniejewie odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2022. Niepodległość na ulicach”. Tym razem prowadzący spotkania Muzealny Detektyw – Jarosław Mikołajczyk z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie rozmawiał z Karolem Soberskim, pisarzem, dziennikarzem i niezależnym badaczem lokalnej historii, autorem książek o skarbach i tajemnicach Wielkopolski i Kujaw - w których opisuje odkryte przez siebie lokalne sekrety i zagadki - o rodzinie Skórzewskich, która przez ponad 100 lat związana była z pałacem w Czerniejewie.
Dzisiaj Interaktywne Muzeum Gniezna zawitało do Czerniejewa. W sali sesyjnej Miasta i Gminy Czerniejewo odbyło się spotkanie pn. „Rodzina Skórzewskich i wodzenie Bera. Historie czerniejewskie”, które poprowadził Muzealny Detektyw – Jarosław Mikołajczyk. Jego gościem był Karol Soberski, pisarz, dziennikarz i niezależny badacz lokalnej historii, autor książek o ziemiaństwie, a także prezes Fundacji Historycznej „Przywracamy Pamięć”.
Obaj regionaliści, przez ponad 1,5 godziny, rozmawiali o rodzinie Skórzewskich i pałacu w Czerniejewie. Nie zabrakło informacji o tym, jak to się stało, że ród Skórzewskich stał się właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Czerniejewie, o wpływach Skórzewskich, a także o ich wielkości. - W 1874 r. gazeta „Ostdeutsche Zeitung” ogłosiła listę 100 najbogatszych ziemian Wielkiego Księstwa Poznańskiego i na tej liście Skórzewski był w skali Księstwa – 20, a w skali powiatu – 1 na liście! - podkreśla K. Soberski.
Następnie J. Mikołajczyk zaznaczył, że w tym roku minie 110 lat od dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się w lasach niedaleko Czerniejewa 30 grudnia 1912 r. Wówczas podczas polowania zginął hr. Witold Skórzewski. - Był to człowiek wykształcony, dyplomata, właściciel ziemski i wynalazca, a także założyciel miasteczka Konstancina pod Warszawą – wskazuje J. Mikołajczyk, a K. Soberski przybliżył jego sukcesy na polu naukowym, jego odkrycia i wynalazki, które opatentował.
Rodzina Skórzewskich w pałacu zgromadziła wiele bezcennych dzieł sztuki z których wiele zaginęło w czasie II wojny światowej. Dlatego w trakcie spotkanie nie mogło zabraknąć tego tematu. - W pałacu znajdowały się znamienite kolekcje dzieł sztuki i przedmiotów związanych z historią Polski. Wiele z nich możemy dzisiaj podziwiać w Muzeach Narodowych w Poznaniu i Lublinie, a także na Zamku Królewskim w Warszawie, ale wiele z nich uważanych jest za zaginione – zaznacza K. Soberski, który następnie pokazał unikatowy dokument pochodzący z niemieckich archiwów. - Jest to list hr. Zygmunta Skórzewskiego wysłany w 1953 r. z Bastii na Korsyce do Monachium z informacją, jakie bezcenne 32 obrazy znajdowały się w pałacu w Czerniejewie w momencie wybuchu II wojny światowej, z których wiele dzisiaj jest uważanych za zaginione – dodaje.
W dalszej części spotkania zarówno J. Mikołajczyk, jak i K. Soberski opowiadali m.in. o kwerendach archiwalnych, o zapomnianych dzisiaj, a wybitnych w okresie międzywojennym mieszkańcach Gniezna, Czerniejewa i innych gmin naszego regionu.
Nie brakowało również dyskusji do której włączyli się m.in. prof. Klaudiusz Święcicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, czy też ks. prof. dr hab. Jan Grzeszczak, także z UAM, Jan Kulpiński, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Czerniejewo i Sławomir Zakrzewski, historyk z Czerniejewa.
W spotkaniu, które zgromadziło ponad 30 osób, uczestniczył także Tadeusz Szymanek, burmistrz Czerniejewa, jego zastępczyni – Grażyna Kulpińska, a także Marin Kwiatkowski z żoną Agnieszką, obecni właściciele pałacu w Czerniejewie.
Tematyka spotkania tak wciągnęła jego uczestników, że jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu, odbywały się rozmowy kuluarowe, a także – co najciekawsze – pojawiły się nowe tematy historyczne!
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Interaktywne Muzeum Gniezna 2022. Niepodległość na ulicach”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej" oraz dzięki wsparciu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie. Partnerem wydarzenia jest Urząd Miasta i Gminy Czerniejewo.
Fot. A. Soberska
Serwis pojezierze24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i opinii. Prosimy o zamieszczanie komentarzy dotyczących danej tematyki dyskusji. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.
Artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy!